ČT24: Skupina irackých utečencov z Okrouhlíka odišla do nemeckého Essenu. + Storočné noviny varovali pred utajovaným zlom

Skupina 25 kresťanských utečencov z Iraku, ktorí boli ubytovaní v Okrouhlíku pri meste Jihlava na česko-moravskom pomedzí, odcestovala do Nemecka. Ako na základe vlastných zistení informovala v noci nadnes Česká televízia (ČT), objednali si súkromného dopravcu a zamierili do mesta Essen v Severnom Porýní-Vestfálsku.
Panna Maria znak
Už v piatok český minister vnútra Milan Chovanec (ČSSD) uviedol, že skupina chce odísť z ČR, a preto projekt na presídlenie kresťanských utečencov z Iraku dočasne pozastavil. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) Chovancov krok privítal, píše ČT na svojej webovej stránke.

“Vodič autobusu Českej televízii prezradil, že s utečencami mieri do nemeckého Essenu, kde na nich čaká konkrétny človek – ten zrejme bude platiť aj autobus. Sobotňajší odjazd do Nemecka mal byť utajený, rozvetvená rodina už je vraj unavená z mediálnej pozornosti,” uviedla spravodajkyňa Českej televízie. Mali už aj pri sebe pasy, a pretože odmietli azyl v Česku, mali do siedmich dní Českú republiku opustiť.

Otázkou však je, či autobus do Nemecka naozaj aj príde, česká polícia totiž o ňom informovala nemeckých kolegov, zamýšľa sa webová stránka ČT24.

“Uvidíme, čo urobí Nemecko – keby sa ich rozhodlo na základe medzinárodných dohôd vrátiť do Česka. My (na ich mieste) by sme ich prevzali, umiestnili do detencie a pravdepodobne by nasledoval pokus vrátiť ich tam, odkiaľ prišli,” uviedol podľa Českej televízie minister vnútra Chovanec.

http://www.hlavnespravy.sk/ct24-skupina-irackych-utecencov-z-okrouhlika-odisla-do-nemeckeho-essenu/763007

 

Storočné noviny varovali pred utajovaným zlom: Aj Slováci sa museli podrobiť prehliadke
BRATISLAVA – Vojakom vracajúcim sa v roku 1916 z vojny zaviedla vláda povinnú výstupnú zdravotnú prehliadku. V tom roku stúpla úmrtnosť novorodencov najmä z dôvodu nedostatku mlieka, ktoré bolo základnou detskou potravinou a zdražovania. Tomu neunikla žiadna potravina, prekvapivo, najviac počas vojny zdraželo mydlo.
Storocne-noviny-varovali-pred
Slovenské ľudové noviny, 31. marca 1916

Storocne-noviny-varovali-pred (1)
Robotnícke noviny 1. apríla 1916,

Storocne-noviny-varovali-pred (2)
Slovenské ľudové noviny, 31. marca 1916,

Storocne-noviny-varovali-pred (3)
Slovenské ľudové noviny, 31. marca 1916,

FOTO: DIKDA, SNK

http://www.topky.sk/cl/10/1537893/Storocne-noviny-varovali-pred-utajovanym-zlom–Aj-Slovaci-sa-museli-podrobit-prehliadke

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.