Únia plánuje veľkú zmenu. O migrantoch by sa rozhodovalo v Bruseli, nie v krajinách. + Karel Gott: USA ide o oslabenie Európy. Pred kamery strkajú deti, ale za nimi idú mladí muži

Európska komisia plánuje prevziať azylovú politiku, ktorú dnes vykonávajú jednotlivé členské štáty. Rozhodoval by centralizovaný mechanizmus. Azylové konanie by už naďalej nemuselo byť v rukách jednotlivých štátov Európskej únie.
Dohoda s Tureckom v praxi
Riadila by ho centrálna európska agentúra, ktorá by mala pobočku v každej členskej krajine a azyly by rozdeľovala podľa vopred daného kľúča. Súčasný dublinský systém je podľa Európskej komisie (EK) už neudržateľný, píše portál portál iDNES.cz.

Treba predísť ďalšej migračnej kríze

V pripravovanom návrhu zmien sa presne píše o „prenesení zodpovednosti za vybavovanie žiadostí o azyl z národnej úrovne na EÚ.“ Podľa prvého podpredsedu EK Fransa Timmermansa treba predísť možnej migračnej kríze v budúcnosti. „Musíme chrániť migrantov. To je naša povinnosť, ktorú zdieľame s ostatnými štátmi. Vytvorili sme horizontálny mechanizmus presídľovania, ktorý bude založený na distribučnom systéme, a v ktorom je zahrnutá aj finančná podpora v budúcnosti,“ povedal Timmermans.

Podľa nemeckého denníka Die Welt, ktorý mal dokument už v utorok k dispozícii, by sa Európska kancelária na podporu azylu (EASO) mala s návrhom komisie premeniť na agentúru s výkonnými právomocami a otvoriť pobočku v každej krajine EÚ. Pobočky by vybavili nariadenia z Bruselu a riešili prípadné námietky. „To by vytvorilo jeden centralizovaný rozhodovací mechanizmus, a tak harmonizovalo celý proces, ale zároveň pritom zabezpečilo posúdenie potreby ochrany na úrovni rozhodovania EÚ,“ cituje ďalej Welt.

List Dankovi – Svätopluk

Podľa dublinského systému musí žiadosť o azyl vybavovať prvá európska krajina, do ktorej žiadateľ príde. Štáty na hraniciach EÚ ako Taliansko alebo Grécko sú kvôli tomu dlhodobo preťažené zatiaľ čo v centrálnej Európe sa žiadosti o azyl nehromadia. Takýto systém je podľa nového návrhu zastaraný.

Rozdielne azylové podmienky podporili podľa EK chaotický príliv utečencov do EÚ, ktorí putovali z hraničných krajín Európskej únie do Nemecka, Švédska a ďalších štátov, kde im zákony či ekonomická úroveň štátu ponúkali najlepšie podmienky pre život, píše agentúra Reuters.

Dva princípy týkajúce sa distribúcie

„Skúsenosti z minulých rokov ukázali, že predovšetkým v situácii masového prílivu pozdĺž špecifických migračných trás leží v súčasnom systéme zodpovednosť za väčšinu žiadostí o azyl na malom počte členských štátov,“ uvádza dokument.

Komisia navrhuje riešenie pozostávajúce z dvoch princípov týkajúcich sa distribúcie migrantov medzi členské štáty. Prvý má byť použitý v prípade krízy a k súčasnému systému tak pridať určitú poistku v prípade masovej migrácie. Takzvaný „mechanizmus férového zaobchádzania“ bude založený na distribučnom kľúči, ktorý sa spustí v prípade prekročenia určitého počtu žiadateľov o azyl v jednom členskom štáte.

Druhý princíp, takzvaný „permanentný distribučný kľúč“, by mal platiť aj mimo krízové ​​situácie a žiadateľov rozdeľovať medzi členské štáty priamo a to na základe „veľkosti, bohatstva a kapacít členského štátu“.

Dokument nazvaný „Reforma európskeho azylového systému a posilnenie legálnych ciest do Európy“ predstavil v Bruseli prvý podpredseda EK Frans Timmermans a eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos. Zatiaľ nejde o legislatívny návrh, ale iba oznámenie, ktorým sa musí ešte zaoberať Európsky parlament.

Sulík: EK o tom nemôže sama rozhodovať

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa proti zámeru EK prevziať azylovú politiku, ktorú dnes vykonávajú jednotlivé členské štáty. Plánom EK podľa liberálov chýba potrebný realizmus, upozorňujú tiež na rozpor s princípom subsidiarity a s existujúcou zmluvnou bázou.

Predseda SaS Richard Sulík zdôraznil, že do výlučnej jurisdikcie EK nespadá žiadne územie Európskej únie. „EK preto nemôže sama rozhodovať o tom, koho a aký počet utečencov jednotlivé členské štáty únie na svoje územie prijmú,“ vysvetlil Sulík.

Poukázal na to, že potenciálnymi žiadateľmi o azyl sa môže stať približne 150 až 200 miliónov ľudí v Ázii a Afrike, ktorí sú priamo ohrození ozbrojenými konfliktami. „Je nemysliteľné, aby Európa tento nápor zvládla,“ skonštatoval Sulík, pričom upozornil na riziko prudkého nárastu popularity extrémistov a k rozvratu existujúcej politickej a spoločenskej štruktúry Európy.

Výzva pre Európsku úniu preto podľa SaS nespočíva v posilnení legálnych ciest utečencov do EÚ, tak ako to formuluje EK. „Naopak, treba podporovať riešenia a aktivity, ktoré budú viesť k zastaveniu konfliktov vo svete, k výraznej podpore bezpečných štátov, ktoré na svojom území poskytli útočisko utečencom, k dôkladnej ochrane vonkajších hraníc EÚ či k návratu utečencov, ktorí sa už nachádzajú v EÚ a nesplnili podmienky na udelenie azylu alebo sa nachádzajú v režime dočasného útočiska,“ špecifikoval tímlíder strany SaS pre zahraničnú politiku Martin Klus.

Liberáli poukázali aj na to, že súčasná migračná kríza musí viesť k novým prístupom k zahraničnej politike, k novej zodpovednosti ľudí za stav sveta i za stav vo svojich domovských krajinách.

http://hnonline.sk/svet/595065-unia-planuje-velku-zmenu-o-migrantoch-by-sa-rozhodovalo-v-bruseli-nie-v-krajinach

 

Karel Gott: USA ide o oslabenie Európy. Pred kamery strkajú deti, ale za nimi idú mladí muži. Ilumináti v pozadí
Známy spevák a “Slávik” Karel Gott sa napriek svojím zdravotným ťažkostiam stále zaujíma aj o dianie v súčasnom svete a nachádza v ňom súvislosti konštatujúc, že veci nie sú také, ako bývajú prezentované. Mnoho zaujímavého povedal v rozhovore pre český portál Týden.cz z ktorého vám prinášame krátke výňatky

“Vždycky sa veci nakoniec ukážu inak ako vyzerajú,” konštatuje Karel Gott o udalostiach prebiehajúcich (nielen) súčasným svetom. “Ten prúd strašiakov, ktorý na nás vypúšťajú médiá, predsa niekde je a má nejaký cieľ,” dodáva a hneď aj svoje tvrdenie vysvetľuje: “Hovorím skôr o celom tom pravekom spôsobe, ako udržiavať ľudí v poslušnosti – naháňať im strach.”

Je teda toho názoru, že vždy sa nájde “vhodná téma”, ktorá bude v spoločnosti rezonovať a udržiavať istú hladinu strachu. Ako vraví, “teraz sú to práve tí utečenci za bránami”.

Za dôvod exodu migrantov tak Gott neviní islam, pretože podľa neho: “Náboženstvo za tým nestojí, to je len prostriedok k vojne.”

Podľa slávneho speváka ide o riadený proces, ktorý ma za cieľ oslabiť Európu. “Robia to dômyselne, strkajú pred kamery reportérov deti. Videli ste to tiež, nie? Nerozmýšľate o tom? Pozrite, ako sa tie deti prosebne pozerajú … No nepomôžte im … Je to citový nátlak. Ale za nimi sú videní mladíci s mobilnými telefónmi, ktorí kalkulujú, posielajú si správy a tvrdia, že idú za príbuznými do Európy. Sú oblečení ako málokto v Prahe, majú moderné športové oblečenie a sila a energia z nich len srší. Tak tým máme pomáhať? Od pohľadu je na nich vidieť, že im nejde o tie deti, že sú to takmer profesionálni narušitelia. Ten, kto ich posiela, vie dobre, prečo to robí.”

Na otázku Týdnu kto ich posiela spevák odpovedal: “Tušenie mám. Ale bojím sa to vysloviť. Je to nebezpečné. Je to veľmi tenký ľad.”

Ďalej Karel Gott v rozhovore tvrdí, že za republikánskym kandidátom na amerického prezidenta Donaldom Trumpom stoja ilumináti, rovnako ako stáli za nacistickým vodcom Adolfom Hitlerom.

Tiež uviedol, že “Amerike ide – a vždy išlo – o to udržať Európu v strachu, nenechať ju veľmi ekonomicky narásť. A to sa Amerike darí.”

Toto jeho tvrdenie v súvislosti s tým, že považuje utečeneckú krízu za prostriedok na ekonomické oslabenie Európy, všeličo naznačuje.

http://www.hlavnespravy.sk/karel-gott-usa-ide-o-oslabenie-europy-pred-kamery-strkaju-deti-ale-za-nimi-idu-mladi-muzi-iluminati-v-pozadi/763616

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.