Prenasledovanie kresťanov na Slovensku nabralo reálnu podobu. + Pri sýrskom Aleppe použili islamisti chemické zbrane

Kostol nie je miestom len pre vyvolených
Prenasledovanie kresťanov na Slovensku nabralo reálnu podobu. O odvolanom arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi vzniklo niekoľko kníh. Rozruch vyvolali len tie, ktoré boli voči biskupovi kritické. Médiá útočili nielen na Šebastiána Laba, ktorý napísal knižku Pravda o odvolanom arcibiskupovi, ale aj na jej vydavateľa Jána Košiara, trnavského kňaza.
Nazi
Predstavitelia cirkvi sa nevyjadrovali ani ku knižkám, v ktorých sa R. Bezák vyznával zo svojich netradičných názorov, ani ku knižkám, ktoré z neho robili hrdinu. Bezáka považovali liberálne médiá za rebela v cirkvi, čo im vyhovovalo. Ak chceš psa biť, palicu si nájdeš. A toto bola vhodná palica na slovenskú cirkev. Aktuálne tie isté médiá hromžia proti kňazom, ktorí sa podpísali pod predvolebnú výzvu Iniacitíva 2016 na podporu Kotlebovej strany. Ak Kotleba predstavuje opak Bezáka, tak je to pochopiteľné. Marie Vrabcová, ktorá vydala knižku rozhovorov s Bezákom, na blogu domov.sme.sk napísala: „Stranu xenofóbneho Mariana Kotlebu podporujú napríklad katolícky kňaz z Trnavy Ján Košiar, farár z Dlhej pri Trnave Ignác Juruš a jeho brat Gabriel Juruš z komunity Slovákov v kanadskom Montreale,“ a kritizovala trnavského arcibiskupa Jána Oroscha, že „nevyvodil voči kňazom zo svojej diecézy, ktorí podpísali výzvu za Kotlebu, žiadne dôsledky“.

■ KRESŤANSKÁ ORIENTÁCIA

Hystéria okolo strany Mariana Kotlebu nemá racionálne jadro. Ak sa na Slovensku vyše sedemdesiat percent obyvateľov hlási ku kresťanstvu, nemôže v tomto smere vyvolať rozruch strana, ktorá sa ku kresťanstvu hlási. Nejde o (ne)podporu strany, ale problémom je, ak je niekto v demokratickom štáte kvôli svojmu osobnému politickému názoru perzekvovaný. Kňazi, ktorí podporili ĽS NS, prejavili iba svoj názor.
Konzervatívny server postoj.sk má na slobodu prejavu iný názor. Na svojom blogu tvrdo napadol trnavského výpomocného duchovného Jána Košiara, že v tamojšej Bazilike sv. Mikuláša propagoval fašizmus a fašistov. Pozastavoval sa nad tým, že na omši bol prítomný predseda ĽS NS Marian Kotleba. Veľmi mu to prekážalo, aj keď v ten deň mala Kotlebova strana v Trnave míting a jeho účasť na omši bola osobnou návštevou. Košiar teda požiadal redakciu o uverejnenie svojej homílie, ktorá sa stala predmetom kritiky.

■ INKVIZÍTORSKÉ POSTUPY

Košiar_Papa Francesco 2
Kňaza Jána Košiara nedávno prijal aj pápež František.
Ibaže to, čo urobil postoj.sk, sa nedá inak nazvať než pohonom na čarodejnice, zaváňajúcim praktikami stredovekej inkvizície. Redakcia síce súhlasila so zverejnením homílie, ale s podmienkou, že najskôr odpovie na tri otázky: Prečo dovolil združeniu Magnificat robiť v tretiu pôstnu nedeľu v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša propagačné video pre Mariana Kotlebu? Či vedel na začiatku bohoslužby, že ho tam budú natáčať? A tretia otázka znela: „Verejne ste podporili stranu Mariana Kotlebu. Neprekáža vám jeho nenávistná rétorika (cigánski paraziti a pod.)? Je to podľa vás v súlade s kresťanským učením?“ Napriek tomu, že kňaz Košiar odpovedal na všetky otázky, redakcia žiadala od neho odpoveď na ďalšie: Či mal vedomosť o tom, že budú natáčať M. Kotlebu? Pri odpovedi na tretiu otázku sa opierate o listy sv. Pavla a cirkevné dokumenty, ktoré však tento jav (vzťah k práci) nespájajú s konkrétnou rasou či etnikom, ako to robí M. Kotleba. Nie je teda predsa len jeho rétorika prinajmenšom nebezpečná?“ Otázky redakcie postoj.sk možno naozaj prirovnať k praktikám inkvizície. Napokon redakcia uverejnila homíliu Košiara, o ktorej sa emeritný arcibiskup Ján Sokol vyjadril, že nebola nijakou volebnou kortešačkou.

■ DVOJAKÝ METER

V súvislosti s ostatnými voľbami znepokojuje skutočnosť, že samotní predstavitelia cirkvi a kresťanského života skláňajú chrbát pod nátlakom zvonku. Keď po voľbách v roku 2010 sa za zvláštnych okolností stal hlavným poradcom (a vraj aj druhom) premiérky Ivety Radičovej rehoľník Marián Balazs, cirkev mlčala. Hlavno-prúdové médiá mlčali. Keď v roku 2016 kandidoval za politickú stranu katechéta a aktivista za voľnú nedeľu Anton Čulen, nepredĺžili mu zmluvu v zamestnaní. Aký signál teda vyslala jeho zamestnávateľská organizácia? Alebo už aj cirkev je riadená smerom k sekularizácii štátu, ako to vidíme v západnej Európe? V každom prípade ide o znepokojujúci jav, o svedectvo, že aj na Slovensku čelíme prenasledovaniu kresťanov a stíhaniu za politický názor. Zatiaľ zvnútra.

Eva ZELENAYOVÁ – Foto: SNN – Karikatúra Andrej MIŠANEK

http://snn.sk/news/kostol-nie-je-miestom-len-pre-vyvolenych/

 

 

Pri sýrskom Aleppe použili islamisti chemické zbrane

V blízkosti sýrskeho mesta Aleppo, ktoré kontrolujú kurdské milície YPG, boli vo štvrtok pustené chemické plyny z územia obsadenom islamistami a frakciami Slobodnej sýrskej armády (FSA)

“Útok prebehol medzi 11.30 a 12.00 hod. miestneho času. Plyn, ktorý bol použitý v tomto útoku, spôsobil dusenie a nevoľnosť,” píše novinár Nowruz Uthman s dodatkom, že 23 ľudí bolo zabitých a cez 100 zranených. Podľa najnovších správ sa Jaysh al-Islam priznal k použitiu “zakázaných” zbraní proti kurdských milíciám v Aleppe.

Natočené video ukazuje žltý plyn stúpajúci v blízkosti oblasti Sheikh Maqsood. Lekár Wall Mamu zo zdravotníkov Červeného polmesiaca v miestnej kurdskej nemocnici Heyva Sor vraví pre spravodajstvo RT, že ešte cnepoznajú konkrétnu látku. “Príznaky potvrdzujú, že ide o otravu v dôsledku použitia zakázaných toxických plynov, ako je napríklad chlór alebo iné látky. Všetci naši pacienti majú podobné príznaky,” vraví.

Ruské ministerstvo obrany hlásilo, že viac ako 1 000 militantov z Frontu Al-Nusrat sa nachádza na severnom okraji mesta Aleppa vlastniaci 7 tankov a 24 terénnych vozidiel vyzbrojených ťažkými guľometmi. V priebehu posledných 24 hodín ISIL aj Front Al-Nusrat zintenzívnili ozbrojené provokácie proti civilistom a vládnym jednotkám. Podľa ruského centra pre mier v Sýrii “boli na dedinu Handrat 6-krát mierené mínomety a zabili dvoch civilistov a 6 zranili”.

Podľa hovorcu YPG Redura Xelila už pred mesiacom použili islamisti žltý fosfor na okolie Sheikh Maqsood. Niekoľko kurdských vojakov vzali do nemocnice a údajne ich svrbela koža a mali aj iné príznaky chemickej otravy. Tento najnovší chemický útok v každom prípade “ohlási na mierové centrá, ruskému v Latakii a americkému v Jordánsku”.

Nekompromisná islamistická skupina Jaysh al-Islam je formálne členom vrcholného rokovania výboru HNC v rámci ženevských rozhovorov. Rusko aj Sýria však opakovane žiadali vylúčenie z procesu rokovaní Mohammeda Allousha ako politického vodcu Jaysh al-Islam. A chemické útoky tento krok len potvrdzujú.

http://www.hlavnespravy.sk/pri-syrskom-aleppe-pouzili-islamisti-chemicke-zbrane/765358

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.