Súčasných politikov už čoskoro nahradia úplne iní ľudia. Bezpečnostný analytik Zábojník o dramatických zmenách, ktoré čakajú Európu i Slovensko

ROZHOVOR Orbána budú v blízkej budúcnosti hodnotiť ako významnú osobnosť. Zachraňuje celý Titanic, zatiaľ čo neschopní zachraňujú ležadlá na tejto lodi. Migračná kríza nie je len náhodnou riadenou operáciou, ale mala neskutočne dôkladnú projektovú formu.

Návšteva Jána Pavla II v SR

Juraj Zábojník s Jánom Pavlom II. počas jeho návštevy v SR (Zdroj: Archív JZ)

Prerozdeľovanie utečencov je samovraždou, ktorú nech realizujú niekde inde, ale nie na Slovensku. Politici alebo tí, ktorí si myslia, že sú politici a dostali sa do parlamentu, si ani neuvedomujú, že toto budú ich najkrajšie zážitky, ale posledné. ParlamentnýmListom.sk to povedal bezpečnostný analytik a bývalý šéf úradu pre ochranu ústavných činiteľov Juraj Zábojník.


Maďarský premiér Viktor Orbán vystúpil minulý mesiac s niekoľkými kontroverznými prejavmi, za ktoré si vyslúžil chválu aj kritiku. Povedal napríklad, že migračná kríza je riadená operácia, a že najväčšou hrozbou sú bruselské elity. Ako vnímate tieto vyjadrenia?

Viktor Orbán kedysi v súvislosti s migračnou krízou vyhlásil, že ohrozuje formu života Európanov a tiež povedal, že európske štáty sa začínajú zobúdzať. Je to človek, ktorého, ako som už v minulosti povedal niekoľkokrát, budú v blízkej budúcnosti hodnotiť ako významnú osobnosť. Má významné miesto v politike, lebo nielenže sa zobudil skôr oproti ostatným, ale tí ostatní sa nezobudili vôbec. Oni ešte stále, bohužiaľ, spia. Ten životný štýl Európanov je naozaj ohrozený a ohrozená je i naša bezpečnosť.

Teroristická hrozba nieže klope na dvere, ale cez pootvorené dvere sa už dostala k nám a výsledky sú, myslím si, jasné. Paríž, Brusel, útoky na cestujúcich v lietadlách, predtým v staniciach metra v dominantných krajinách Európy sú toho jasným dôkazom. Migračná kríza nie je len náhodnou riadenou operáciou, ale mala neskutočne dôkladnú projektovú formu, ktorá sa skladá z niekoľkých štádií a tieto nadväzujú na seba ako skladačka domu. Od základovej dosky až po celkové zastrešenie. Je to čitateľné, ako keď si malé dieťa zoberie čokoládovú salónku z vianočného stromčeka a hoci mu tečie z úst pramienok čokolády, krúti hlavičkou, že ju nezobralo a je nevinné. Hoci u takéhoto dieťaťa je to radostné pozorovať, v tomto prípade je to veľmi smutné. Priam veľmi smutné z toho dôvodu, že pri pomyslení na to, čo čaká naše deti ako generáciu, od ktorej očakávame, že nám bude generovať istoty a pokojnú budúcnosť, vytvárame touto ľahostajnou katastrofálnou politikou pre ňu ťažké bariéry a tvrdo na to doplatíme.

Čo môžeme očakávať od nepoznaných a nekontrolovaných cudzincov? Ak sa má nezmyselný mechanizmus prerozdeľovania utečencov stať akýmsi systémom, s ktorým sa majú európske štáty stotožniť, ja hovorím, že okamžite je potrebné ísť od tohto preč. Túto samovraždu nech realizujú niekde inde, ale nie na Slovensku a v krajinách, s ktorými má Slovensko spoločné hranice. My nie sme pri otvorenom bezhraničnom styku schopní zabezpečiť našim občanom bezpečnosť. Kto to tvrdí, je šialenec a šialenec nesmie byť v takej pozícii, aby nás svojím postavením do takéhoto stavu, že budeme ohrození, dostal.

Neprehnal to predsa len Orbán s tou „riadenou operáciou“?

Určite nie. Tvrdí len to, čo dáva zmysel. Jeho postoj k tejto tak závažnej hrozbe Európy a vyhlásenie, že radšej konať samostatne ako spolu nečinne, si vyžaduje uznanie. Mali by si z neho niektorí politici a lídri našich okolitých krajín, ktorí nie sú ani ryba, ani rak, vziať príklad a konať razantne, lebo im to občania spočítajú. Nebude to trvať dlho a tieto chyby sa budú prehodnocovať. Hlavne, ak sa ohnisko teroristických útokov prenesie k nám bližšie. Tomu sa nikto nevyhne, aby bol braný na zodpovednosť, že mohol preventívne konať a nekonal. A tých, ktorí presne povedia, že čo mali zodpovední urobiť a neurobili, bude veľmi veľa. Tomu sa nevyhne žiadna spoločnosť.

Je to jednoducho reakcia na nekonanie, ktoré malo a mohlo byť, no z nevysvetliteľných dôvodov zlyhalo. Politická moc je určité afrodiziakum, ale má aj druhú stránku mince a tou je zodpovednosť, ak sa niečo stane. Tak to má byť a tak to je aj správne. Ľudia politikov platia, a preto môžu aj žiadať. Preto v žiadnom prípade nepredpokladám, že by sa takéto niečo mohlo stať práve maďarskému premiérovi Orbánovi a to v súvislosti s ohrozením vlastných občanov. On ich ukážkovo chráni a je v ich očiach hrdina. Nikdy som nepredpokladal, že raz bude mať takéto moje sympatie. Ale keďže viem, že čo to je usmrtenie nevinných ľudí v nákupných centrách, v letiskových halách, v podzemných staniciach metra alebo na športových štadiónoch či reštauráciách na rozdiel od tých, ktorí hovoria len to, čo vedia a čo im napíšu úradníci na sekretariátoch, ja viem o čom hovorím. Viem, čo dokáže výbušnina TNT, C4 či Semtex so sekaným olovom, klincami alebo ložiskovými guličkami v jednom balíku. Preto, ak neprerušíme túto Orbánom nazvanú „ riadenú operáciu“ tých, ktorí na tom profitujú, nevyhneme sa tomu a je len otázka času, kedy budeme mať slzy v očiach.

V marci teroristickými útokmi Maďarsku pohrozil Islamský štát. Ide o prázdnu vyhrážku alebo reálnu hrozbu, možno reagujúcu na rétoriku maďarských predstaviteľov?

Ak si postavíme otázku, že čo je horšie? Ak sa vám niekto vyhráža teroristickými útokmi a zabitím za váš profesionálny postoj k bezpečnostnej politike, ktorou chránite to najcennejšie a to sú životy občanov? Alebo bez vyhrážania ľahne popolom miesto, kde je naakumulovaných niekoľko desiatok alebo stoviek nevinných ľudí, matky s deťmi a vidíte už len časti ťažko identifikovateľných tiel ako napríklad v Istanbule, v Paríži či v Belgicku? Samozrejme, každú takúto vyhrážku je potrebné brať veľmi vážne, ale ešte vážnejšie a potrebnejšie je vykonať maximálne opatrenia v štáte, aby sa predišlo realizácii takéhoto útoku. Určite, že sú maďarské bezpečnostné zložky v stave vysokej pohotovosti, ale dovolím si povedať, že budúcnosť ukáže, že tá cena je menšia, akoby sa zmenila politika Viktora Orbána. On zachraňuje celý Titanic, zatiaľ čo neschopní zachraňujú ležadlá na tejto lodi. Je to absurdné, ale je to tak. A to si ľudia mysleli, že sú stopercentní kapitáni.

A ešte jedna veľmi dôležitá vec. Orbán odmietol diktát z Bruselu a vyjadril sa čisto jasne, že prvým krokom na zastavenie migračnej vlny je zastaviť Brusel. Sú to odvážne slová. Toto môže povedať len osobnosť a silný jedinec. Porovnajte si okolitých politikov a vidíte ten silný kontrast. Preto Orbán bude ešte dlho chrániť svoju krajinu a mnohí jeho partneri skončia. Bohužiaľ, tak to má byť. Odvážni boli vždy slávni a o bojazlivcoch sa dejiny zmieňujú len v tom negatívnom zmysle a venujú im v knihách iba veľmi málo riadkov, ak nie len pár slov. Ukážte mi jedného politika, ktorý sa vyjadril tak ako on, že jeho krajina nepodľahne vydieraniu a hrozbám, ktoré prichádzajú z Bruselu. K tomuto všetkému je možné dodať však ešte jednu dôležitú skutočnosť a to, že má spojenca a to je postoj slovenského premiéra k tejto otázke. Dúfajme, že v tomto postoji nepoľaví a okruh odvážnych sa ešte rozšíri. Jednoducho niet inej cesty. Toto je jediná. Všetky ostatné sú slepá ulička a na konci nej pasca, z ktorej sa už nedostanete. Preto sa mi ťažko počúvajú názory naivných ľudí. Ale beriem to ako ich nevedomosť a, bohužiaľ, absentujú u nich kombinačné schopnosti.

Orbán tiež zopakoval, že Budapešť rozhodne odmieta plán prerozdeľovania utečencov. Maďarsko podľa neho nepodľahne „vydieraniu a hrozbám“, ktoré prichádzajú z Bruselu

Tým, že je liberálny politik a naozaj nikdy neprestal obhajovať národný záujem, vyvoláva u ľudí pocit istoty a hlavne pocit bezpečia. A pocit bezpečia je jeden z najdôležitejších pocitov v živote človeka. Je vnímaný tak, že nie on sa zmenil, ale zmenil sa z nevysvetliteľných dôvodov svet okolo neho. V tomto svete bez vysvetlenia ľuďom došlo k zmene a to podstatnej.

Ľudia majú pocit, že začínajú strácať slobodu a podrobujú sa niečomu, čo bolo ešte nedávno nepredstaviteľné. Píše mi mnoho ľudí. Zastavujú ma na ulici a pýtajú sa. Sedím v reštaurácii a prídu za mnou s otázkami, na ktoré sa mi veľmi ťažko odpovedá. A teraz po voľbách ani nehovorím. Je to neskutočné množstvo ľudí, až sa tomu divím. Neverili by ste, ako často znie z ich úst sklamanie z politikov. Divia sa, že boli podvedení politikmi s dvomi tvárami, ktorí sa teraz hanbia chodiť medzi nich. A tí radoví na tých krajských alebo okresných úrovniach ani nehovorím. Iné ich predstavitelia v strane hovorili, iné konajú. Sú znechutení a apatickí k tomu, ako môžu veriť takýmto ľuďom, že ochránia štát a ochránia aj ich, ak bude zle.

Mnohí už pochopili, a preto sa obávajú. To neskutočne súvisí s bezpečnostnou politikou a až teraz som si začal akosi uvedomovať i ja, ako to jedno s druhým súvisí. Prelína sa to. Sú to zdvojené nádoby. Politici alebo tí, ktorí si myslia, že sú politici a dostali sa do parlamentu, si ani neuvedomujú, že toto budú ich najkrajšie zážitky, ale posledné. Mnohí z nich nieže skončia, ale už skončili, len sú opití slávou a v šoku z neskutočného prekvapenia. Preto politika bude v blízkej budúcnosti úplne iná a s inými ľuďmi. Politicky prežijú len takí, ktorí budú mať podobné DNA ako Orbán a jemu podobní, lebo toto obdobie si to jednoducho vyžaduje. DNA sa skladá zo štyroch zložiek a ja hovorím, že charakter politika tiež. A to je čestnosť, úprimnosť, skromnosť a odvaha meniť veci v prospech ľudí.

Pápež Ján Pavol II., s ktorým som prežil niekoľko dní v jeho blízkosti, raz povedal: „Všetci sme schopní veľkých vecí, pokiaľ nás nepremôže strach zo svojej slabosti.“ A toho sa trošku obávam, že táto krajina má mnoho slabochov okrem pár svetlých výnimiek.

Zábojník

Svet nepotrebuje vojny, ako pápež povedal. Nepotrebuje búrať, ale tvoriť a hlavne nepotrebuje stavať múry, ale mosty. A to ja tiež považujem pre prežitie národov a existenciu štátu za veľmi dôležité, ako aj výzvu Orbána na spojenie a obnovu jednoty v Európe. Ak ľudia nebudú slobodní individuálne, nemôžu byť slobodní všetci.

http://www.parlamentnelisty.sk/arena/rozhovory/Sucasnych-politikov-uz-coskoro-nahradia-uplne-ini-ludia-Bezpecnostny-analytik-Zabojnik-o-dramatickych-zmenach-ktore-cakaju-Europu-i-Slovensko-266032

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.