Nemecko: Moslimovia odmontovali kríže v nemocničnej izbe. Odmietajú aj ošetrenie lekárkami

‘Naše kresťanské symboly majú byť akceptované!’

Bielefeld, 13.4.2016 (kath.net/pl) 019 009 – „Očakávame, že naše veľmi decentné symboly našej kresťanskej identity budú neobmedzene akceptované.“ Konštatoval to riaditeľ „Združenia katolíckych nemocníc Východné Vesfálsko, GmbH“, Dr. Georg Rüter, v interview pre kath.net. Predchádzali tomu správy v tlači, že moslimský manžel pacientky v katolíckej nemocnici odmontoval kríž zo steny nemocničnej izby.

kath.net: Moslim odstránil kríž zo steny. O čo presne išlo?
Rüter: Prísne veriaci moslim, manžel tehotnej ženy, počas krátkej neprítomnosti personálu odmontoval zo steny kríž a skryl ho. Ako vidíte zo správ tlače, náš primár ho k tomu oslovil a žiadal znovu upevnenie kríža.
kath.net: Vysvetlite tento incident? Prečo chcete kríž na stene ponechať?
Rüter: My v katolíckych nemocniciach ošetrujeme, ako je známe, zreteľne viac ako 100 rokov chorých v každej životnej situácii – od tehotenstva až po smrť. Základ tohto konania spočíva v kresťanskej viere, príp. láske k blížnemu (ako ukázala výstava Caritasu v diecéznom múzeu v Paderborne od júla do decembra 2015).
Symbol kresťanskej viery – kríž – preto patrí podľa nášho názoru na všetky miesta nášho pôsobenia – od vstupnej haly až po kanceláriu vedenia nemocnice, do diagnostických priestorov aj do nemocničných izieb. Je to akýsi druh „obchodnej značky“.
kath.net: Aké reakcií médií na to prišli?
Rüter: Tlač a publikum reagujú živo a rozhodne pozitívne. Mnohí z našich 1548 pracovníkov veľmi privítali, že som náš postoj vysvetlil a potvrdil dodatočne aj v internom obežníku.
kath.net: Mali ste v nemocniciach už iné problémy s predstavami z arabských kultúrnych kruhov?
Rüter: Okrem problémov s krížmi máme pravidelne problémy aj s chápaním úlohy pohlaví. Moslimskí muži často odmietajú ošetrenie sestričkami a najmä lekárkami. To však neakceptujeme.
kath.net: Pre vaše katolícke nemocnice je úplne samozrejmé, že prijímate a ošetrujete aj ľudí iných náboženstiev. Akú toleranciu očakávate naopak od svojich nekresťanských pacientov?
Rüter: Naozaj už desaťročia sa rovnako staráme o pacientov každého náboženstva, národnosti, či sociálneho pôvodu. Naše kresťanské poslanie sa vzťahuje na praktické konanie, nie na vyznanie katolíckej viery.
Akceptujeme všetky náboženstvá a máme na to príslušné priestory – aj priestor ticha a modlitebňu pre moslimov. Očakávame, že veľmi decentné symboly nášho kresťanského konania ako kríže, adventné vence alebo jasličky počas Vianoc, atď. sa budú neobmedzene akceptovať. -zg-

 

Nemecko: Moslim odmontoval kríž v nemocničnej izbe

Riaditeľ katolíckej nemocnice: Dosiahli sa hranice našej tolerancie! Moslimovia odmietajú aj ošetrenie lekárkami

Herford, 13.4.2016 (kath.net/idea) 019 008 – V nemeckom Herforde pri Bielefelde moslim v nemocničnej izbe katolíckej nemocnice odmontoval kríž. Informovali o tom noviny „Neue Westfälische“. Ako povedal riaditeľ Katolíckeho združenia nemocníc Východné Vestfálsko, Georg Rüter, manželka muža, ktorá nosí burku, bola v nemocnici ošetrovaná. Primár si pri rozhovore všimol, že na stene chýba kríž a pýtal sa na to manžela. Ten pripustil, že kresťanský symbol odstránil. Podľa Rütera na to medzi oboma mužmi došlo k verbálnej roztržke. Primár mužovi oznámil, že v katolíckej nemocnici patrí kríž k inventáru a nebude sa trpieť, aby sa odstraňoval. Riaditeľ dodal: „Pri odstraňovaní krížov sa dosiahli hranice našej tolerancie!“
Ako pre noviny ďalej povedal, kríže v nemocnici sú na stene napevno priskrutkované. Z toho vyplýva, že moslim si musel doniesť so sebou aj nástroje, aby mohol kríž odstrániť.
Riaditeľ tiež informoval, že pacienti z moslimského prostredia už často odmietli aj ošetrenie ženou lekárkou. Povedal, že nad tým sa zamyslel a vyhlásil: „Vyjadrenia ako ,lekárku neakceptujem’ zasa my neakceptujeme!“ -zg-

 

Arcibiskupstvo podporilo výhradu vo svedomí lekárnika

Berlínsky lekárnik na prílohe ku kondómom povzbudzuje k prijímaniu detí – arcidiecéza ho podporila.“

Berlín, 13.4.2016 (kath.net) 019 010
„Prosím šírte zodpovedný prístup k antikoncepčným prostriedkom: zasadzujte sa za zásadnú otvorenosť voči životu a ochotu prijímať deti a za starostlivé zvažovanie pri rozhodovaní sa pre antikoncepciu – vo vedomí obohatení života, ktoré deti prinášajú! Srdečná, veľká vďaka! Váš Andreas Kersten“
Táto originálna informácia sa nachádza v baleniach kondómov lekárne Undine v Berlíne/Neuköllne. Istá zákazníčka sa na Twitteri nad týmto priloženým lístkom rozhorčila a iniciatívu označila ako „nehanebnosť“, ako informovalo kolínske „Dómske rádio“ aj ďalšie médiá.
Berlínske arcibiskupstvo sa postavilo za túto akciu. Hovorca Štefan Foerner pre „Dómske rádio“ vyhlásil:
„Lekáreň Undine nikomu nič nepredpisuje, iba sa vyslovuje za ‚obohatenie života deťmi‘. Nemožno dosť často opakovať, že deti sú obohatením. Lekárnik tu nezastáva „nijaký extrémny postoj, nevyvíja nijaký nátlak, ani násilie“, povedal Foerner. „Ak sa katolík pokúša realizovať svoj kresťanský postoj v každodennom živote, nepodrážal by som ho.“ Obvinenie niektorých kritikov, že táto akcia je nepriateľská voči ženám, Foerner odmietol.
Katolícky lekárnik Kersten sa už pred nejakým časom dostal do titulkov médií, keď odmietol predávať potratovú pilulku. „To, či lekárnik smie odmietnuť vydať nejaký medikament, je iná otázka,“ konštatoval hovorca Berlínskeho arcibiskupstva. No „keď to lekárnik odôvodní svojím svedomím, nedovolím si korigovať ho.“
Kersten, ktorého spravodajský magazín „Fokus“ označil ako „katolíka vyznávajúceho svoju vieru“, musel ako reakciu na svoje postoje už prekonať útoky sprejerov. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.