Na očierňujúcu kampaň denníka SME reaguje aj zahraničie: “Slovenský mainstream chce zlikvidovať alternatívne weby”

“Väčšina najznámejších firiem na slovensku bola vraj prekvapená, že sa ich reklama zobrazuje na stránkach, ktoré šíria konšpirácie,” začína svoj článok z 18. 4. denník SME pod názvom Vznikla iniciatíva, ktorá má obmedziť príjmy konšpiračných webov z reklamy. Prekvapení ostali aj v redakcii českého časopisu Šifra. Prinášame vám reakciu Milana Vidláka, šéfredaktora
EU
Po upozornení SME vraj chceli firmy reklamu stiahnuť. Či už kvôli tomu, že nechcú reklamu na weboch, ktoré číta na rozdiel od mainstreamu stále viac ľudí, alebo kvôli tomu, že tému “náhodou” vytiahol denník SME, môžeme len špekulovať. Celý článok je dostupný len predplatiteľom, a ako iste každý rozumný človek chápe, do tohto plátku nehodlám už z princípu investovať ani euro. Aj časť zadarmo ale bohato stačí.

Ťaženie proti nepohodlnej konkurencii začal denník SME tým, že vytvoril zoznam “závadných” webov, na ktorých by firmy podľa neho nemali inzerovať. Pretože zrejme len denník SME vie, čo je pre ľudí a pre firmy dobré.

Najprv vznikla stránka konspiratori.sk, kde môžu reklamné agentúry nájsť zoznam webov, na ktorých by “nemali inzerovať, aby nepodporovali šíriteľa nezmyslov a seba nestrápňovali”. Za projektom stojí digitálna agentúra NetSuccess, ktorú spoluvlastní spoločnosť PetitPress – teda nikto iný ako samotný vydavateľ denníka SME, ktorý šíri propagandu vo veľkom dnes a denne. Nakoniec, práve to je hlavný dôvod, prečo začala alternatívne médiá vznikať. Ak by totiž hlavne české, slovenské a svetové médiá robili svoju prácu len trošku inteligentne a solídne, nemala by rôzna, často poloamatérske alternatívne médiá najmenšiu šancu. A tie mainstreamové by sa nemuseli uchyľovať k tak zúfalým akciám.

Je to asi podobné, ako keby firma Agrofert Andreja Babiša vytvárala zoznam firiem, ktoré podvádzajú pri čerpaní dotácií (a Agrofert na ňom samozrejme nebol).

Denník SME si dal naozaj záležať. Aby dodal svojmu útoku na konkurenciu zdanie akési legitimity, dal dokopy tím odborníkov, ktorý bude od utorka firmám a ich reklamným agentúram radiť, akým stránkam sa majú vyhnúť. Manipuláciou a praktikami obvyklého čitateľa, ktorému sa nepodarilo vymyť hlavu, zrejme vôbec neprekvapí, že väčšinu oných odborníkov tvoria ľudia spätí s denníkom SME. Tento tím najatých figurantov, ktorý dostal zadanie vytvoriť zoznam médií, ktoré majú iný názor ako denník SME, a teda nemajú mať právo na inzerciu a najlepšie ani na existenciu, vysvetľuje, prečo na neho weby zaútočili (zařadili) a kto o tom rozhodoval.

Na zozname sú napríklad hlavnespravy.sk, dolezite.sk, protiprudu.org, z českých potom NWOO.org, CzechFreePress, Nová republika alebo Časopis Šifra.

Ako šéfredaktor posledne menovaného na zozname môžem mať radosť, že zrejme robím podobne ako moji “alternatívni” kolegovia svoju prácu dobre, keď som sa dostal na tento blacklist, dokonca do Top 30. Avšak ako novinár, ktorý v mainstreamových médiách roky pracoval, a tak vie, ako to v nich funguje, musím konštatovať, že si toto vyznamenanie a zaradenie na zoznam ani nezaslúžim, lebo len robím svoju prácu. Aspoň podľa kritérií, ktoré denník SME uviedol ako kľúčové pre zaradenie na zoznam.

Môj časopis Šifra totiž vznikol práve preto, že v médiách typu SME nemožno novinárčinu robiť slobodne ani v náznakoch, ale je vopred nalinkované, podľa akých nôt môžete písať, a akonáhle sa začnete vymykať, ste spacifikovaný, onálepkovaní či vyhubený. Buď Cura s nimi, alebo proti nim. Nič iné ako čiernobiele videnie sveta nepoznajú a iný názor neprrpáčujú. O slobode len hovoria a považujú za ňu to, že s nimi súhlasíte. Keď nie, ste zlý, konšpiračné, xenofóbne, nebezpečný, extrémistický, proruský či všetko dohromady, bez ohľadu na to, kde leží pravda. Ostatne toto zažil na vlastnej koži každý z webov “na zozname”. Posúďte sami – na zozname je každý, kto podľa SME spĺňa aspoň jedno z nasledujúcich kritérií:

Stránka obsahuje materiály podvodného a šarlatánského charakteru, ako napríklad zázračná liečba, kúzelné preparáty a podobne. Kritériom je rozpor s objektívnym, vedeckým poznaním, zvlášť pokiaľ môžu uvedené informácie spôsobiť zanedbanie potrebnej liečby alebo poškodenie zdravia. Nevzťahuje sa na tradičné alternatívne spôsoby liečby, propagáciu zdravého životného štýlu, prírode blízkych postupov a podobne.

Komentár: Žiadna informácia nemôže spôsobiť zanedbanie liečby ani poškodenie zdravia. Keby to tak bolo, vďaka produkcii SME a iných médií by sme sa museli predávkovať vakcínami a prášky všetkého druhu. Inými slovami – ak píšete, že je očkovanie nezávadné, lieky pomáhajú a moderná medicína je tá jediná cesta ku zdraviu, je to v poriadku. Nesmiete ale upozorňovať na to, že systém nefunguje, pretože je založený na korupcii a predaji čo najväčšieho množstva chemických liekov bez ohľadu na záujmy pacienta. V tomto prípade vám hrozí zaradenie na blacklist. Na druhú stranu, ak alternatívne web zverejní článok, že zeleninový džús vylieči rakovinu, je to nahrávka na smeč kritikom. So slovami treba aj v honbe za počtom kliknutí zaobchádzať opatrne, či už je človek alternativvní, alebo mainstreamový.

Stránka obsahuje klamlivé, dezinformačná správy a klamlivú propagandu, teda tvrdenia, ktoré sú v rozpore s faktami, napríklad fotografie a videá použitá v inom, zavádzajúcim kontextu, vymyslené alebo závažne prekrútené udalosti a podobne. Netýka sa jasne prezentovaných názorových článkov.

Komentár: Podľa tejto logiky by nesmela v denníku SME inzerovať ani jedna firma, pretože na propagande a prekrúcanie informácií v rozpore s faktami a zatajovanie dôležitých udalostí sú tieto noviny založené. Ak niekedy alternatívne médiá najazdia, a že sa to samozrejme stáva, mainstreamu sa v tomto smere nemôžu ani v najmenšom rovnať.

Stránka obsahuje konšpiračné teórie a bludy, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické a zdravotné dôsledky, bez ich kritického zhodnotenia. Nevzťahuje sa na zaujímavosti, záhady a jasne označené špekulácie.

Komentár: Aby ste sa nedostali na blacklist, museli by ste písať, ako denník SME, že je normálne, aby dve lietadlá zbúrala tri mrakodrapy, a po náraze do Pentagonu, čisto náhodou presne do miesta, kde prebieha vyšetrovanie bilionový defraudácia, sa okrem všetkých dokumentov vyparí i celý boeing, ktorý je niekoľkonásobne väčší ako diera, ktorú v budove zanechal.

4. Stránka obsahuje vulgarizmy, výzvy k násiliu, extrémistický obsah, šírenie poplašných správ, agresívne osobné útoky, napríklad “vyrovnávanie si účtov”, hanobenie menšín, rás, národností, náboženských skupín atď.

Komentár: Nálepkovo a urážať ľudí môžu len mainstreamové médiá, ak s nimi nesúhlasíte.

5. Stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky: neuverejňuje opravné správy, ponecháva dostupné a neopravené správy, ktoré sa objektívne ukázali ako nepravdivé. Stránka nemá jasného vlastníka a autorov (ochrana zdrojov a možnosť pseudonymov sa rešpektuje), stránka neuverejňuje prípadné reakcie dotknutej strany, hrubým spôsobom mieša správy a komentáre, opakovane publikuje šokujúce nepravdivé tvrdenia za účelom zvýšenia návštevnosti, ktoré však obratom opravuje, atď.

Komentár: Novinárska etika? Čo to je? Faktom je, že mnoho tvorcov alternatívnych webov nie sú profesií novinári a často tvoria na kolene a v amatérskych podmienkach. Avšak robí tak prevažne preto, aby boli aspoň niekde dostupné informácie, ktoré SME a spol. cenzurujú a odmietajú zverejňovať. To, že sa tak nedarí vždy kvalitne a bez chýb, je jedna vec. Prečo by mal ale ostatné kádrové zrovna niekto, kto programovo celé roky dezinformuje či podporuje bombardovanie nezávislých krajín a lotroviny všetkého druhu?

Chápem, že sa nás mainstreamové médiá začínajú báť. Situácia sa ale stala zrejme už natoľko vážnou, že sa rozhodla použiť ťažký kaliber a zvyšky svojho upadajúceho vplyvu, aby sa pokúsila zlikvidovať nepohodlnú konkurencii skôr, než sa sama definitívne vymiešame. O čo viac ale do nás pôjdu, o to silnejšie upozorní na to, že sú úplne bezradná a strácajú pôdu pod nohami. Poznáte to, ako je to s ním, lajnom. Čím viac sa v ňom mažete …

Milan Vidlák, šéfredaktor časopisu Šifra

http://www.hlavnespravy.sk/na-ociernujucu-kampan-dennika-sme-reaguje-aj-zahranicie-slovensky-mainstream-chce-zlikvidovat-alternativne-weby/769838

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.