V. Orbán o sankciách za neprijatých utečencov: Sú ranou pod pás. + Možnosť dočasne sa draho vykúpiť z povinnosti prijať utečencov odmietli ďalšie štáty

merkel-sudickyPodľa maďarského premiéra chcú Maďarom vziať právo rozhodnúť o tom, s kým chcú a s kým nechcú žiť spolu.
Budapešť 6. mája (TASR) – Návrh Európskej komisie na zavedenie finančných sankcií vo výške 250.000 eur za každého odmietnutého migranta označil dnes predseda maďarskej vlády Viktor Orbán za „ranu pod pás“. V pravidelnej piatkovej relácii verejnoprávnej rozhlasovej stanice Kossuth Rádió povedal, že takúto sumu zarobí priemerný Maďar za 39 rokov.

Z bruselských zdrojov dostane občan Maďarska za sedem rokov zhruba 4000 eur,“ dodal premiér, podľa ktorého návrh komisie nie je možné hodnotiť civilizovaným jazykom.

Orbán zdôraznil, že ide o veľa, Maďarom totiž chcú vziať právo rozhodnúť o tom, s kým chcú a s kým nechcú žiť spolu. „Toto právo chcú delegovať do cudzej krajiny, niekde do nejakého mesta Brusel,“ formuloval ministerský predseda. Zároveň vyzval Maďarov, aby sa v referende proti povinným kvótam – ktoré pripravuje vláda -, ozvali.

Návrh komisie je podľa neho jednoducho omylom, pretože Európska komisia sa zaoberá otázkou migrácie – a pritom problémom Európy nie je relokácia migrantov, ale ochrana hraníc.

„Treba posilniť stráženie hraníc, bez kontroly nemôžeme nikoho vpustiť. Utečenecké tábory musia byť zriadené mimo územia Európskej únie,“ priblížil Orbán ciele svojho nedávno prezentovaného návrhu akčného plánu Schengen 2.0.

Premiér zdôraznil, že najväčšiu solidaritu v utečeneckej otázke prejavili Maďari. „Nemal som však odvahu predložiť Bruselu účet za registrovanie 175.000 utečencov, za mimoriadne náklady vynaložené na fungovanie polície a za vybudovanie hraničných zábran,“ povedal.

Maďarsko sa podľa jeho vyjadrenia správalo európskym spôsobom. „Stredná Európa – vrátane Maďarska – má situáciu pod kontrolou. My neprispejeme k tomu, aby naše kultúrne dedičstvo za okamih zmizlo: tu nevzniknú paralelné spoločnosti,“ zdôraznil predseda maďarskej vlády.

Navrhnú sprísnenie ochrany štátnych hraníc

Maďarské ministerstvo vnútra predloží parlamentu návrh zákona, ktorého cieľom je sprísnenie ochrany štátnych hraníc, oznámil dnes v Budapešti štátny tajomník ministerstva vnútra Károly Kontrát.

Podľa agentúry MTI Kontrát spresnil, že cieľom tohto návrhu je dosiahnuť, aby sa protiprávne nemohol na území Maďarska zdržiavať žiadny migrant.

V zmysle návrhu by cudzincov, ktorých policajti chytia v zóne osem kilometrov od štátnej hranice, prepravili do tranzitnej zóny. Tam by mohli požiadať o azyl a ich prípad by bol rýchlo posúdený. Podmienkou by však bolo, že na maďarské územie sa nedostali spáchaním trestného činu ilegálneho prekročenia hraníc.

Návrh novely, o ktorom by poslanci zákonodarného zboru mali začať rokovať 17. mája, by sa týkal zákonov o štátnej hranici a o azylovom práve, ako aj zákona o vstupe a pobyte občanov tretích krajín.

http://www.teraz.sk/zahranicie/orban-o-sankciach-utecenci-rana/195427-clanok.html

 

Možnosť dočasne sa draho vykúpiť z povinnosti prijať utečencov odmietli ďalšie štáty

K štátom, ktoré dôrazne odmietajú najnovší návrh Európskej komisie týkajúci sa prerozdelenia utečencov, sa vo štvrtok pridali aj Lotyšsko a Estónsko. Lotyšský premiér podľa informácií portálu Lidovky.cz naďalej odmieta vynucovanie si kvót pre prijatie migrantov.

Hovorca predsedu lotyšského kabinetu Máris Kučinskis uviedol, že prerozdeľovanie azylantov medzi štátmi Európskej únie by malo byť založené na princípe dobrovoľnosti.

Podobné kritické stanovisko zaujali aj členovia estónskej vlády. Návrh Európskej komisie, ktorý nazvala “opravným prerozdeľovacím mechanizmom” a ktorý zároveň spôsobí, že členské štáty budú musieť za odmietnutie prijať utečencov platiť závratné sumy, odmietol aj estónsky minister vnútra Hanno Pevkur a tiež minister sociálnych vecí Margus Tsahkna. Ten správu z Bruselu označil na absurdnú.

Dočasné vykúpenie

Návrh komisie spočíva v doplnení pravidiel, že žiadosť o azyl má na starosti prvá krajina, do ktorej utečenec vstúpi. Ďalším doplnením je krízový mechanizmus prerozdelenia do ďalších štátov EÚ. Podľa informácií servera Lidovky.cz by mal byť spustený pri vysokom počte žiadateľov v niektorej členskej krajine spustený automaticky. Zo systému sa bude možné dočasne vykúpiť sumou 250.000 eur za každého jedného odmietnutého žiadateľa z kvóty.

Rozhodnutie Európskej komisie už v stredu odmietli krajiny Vyšehradskej štvorky – Slovensko, Česko, Poľsko a Maďarsko (viac TU). „Som nemilo prekvapený tým, že komisia tento návrh vracia opäť do hry. Je to niečo, čo nás rozdeľuje a nikomu to nepomôže. Neviem, prečo sa máme vracať k starému sporu, pripadá mi to nešťastné,“ zverejnil Echo24.cz slová, ktorými český minister zahraničných vecí Ľubomír Zaorálek komentoval stredajšie rozhodnutie EK.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó takéto správanie EK považuje za vydieranie. Podľa neho ide o neeurópske konanie. Zároveň sa vyjadril k vízovému styku s Ankarou. Uviedol, že je neprípustné, aby Turecko dostalo víza skôr ako Gruzínsko či Ukrajina.

Minister vnútra a podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák vyhlásil, že Slovensko návrh EK nepodporí. Kaliňák ho považuje za spiatočnícky krok, ktorý nerešpektuje realitu.

http://www.hlavnespravy.sk/moznost-docasne-sa-vykupit-z-povinnosti-prijat-utecencov-odmietli-dalsie-staty/777381

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.