Kardinál: Merkelová podkopala princípy EÚ. + Na železničnej stanici blízko Mníchova útočník zabil jedného človeka a dobodal ďalších troch ľudí, pričom kričal “Alahu akbar!”

Praha, 9.5.2016 (kath.net) 019 101 – Pražský kardinál Dominik Duka dáva Angele Merkelovej (CDU) spoluvinu na rozdelení nemeckej spoločnosti a strachu Európanov pred utečencami. Súčasne však pražský arcibiskup bráni svoju krajinu proti obvineniu z nedostatočnej ochoty prijímať utečencov.
Defensori fidei
Informovali o tom rakúske noviny „Presse“ s odvolaním sa na „Lidové noviny“. Kardinál s pripomenutím Merkelovej kultúry vítania vyhlásil:
„Myslím si že veľký podiel na tomto strachu majú presne tí ľudia, ktorí hovoria: My prijmeme všetkých. Kto vyprovokoval rozdelenie nemeckej spoločnosti? Je to Merkelová, ktorá podkopala rad zásadných princípov Európskej únie – otázky bezpečnosti a Schengen“.
Podľa Duku to boli zásahy s následkami. Medzitým sa tu však zmenilo myslenie. „Všetci vidíme, ako teraz EÚ hovorí, ako hovorí predseda Komisie EÚ Juncker, ako Merkelová, alebo Rakúsko. Vývoj nám dal za pravdu,“ povedal pražský arcibiskup.
Kardinál Duka tiež zdôraznil, že sú rozdiely medzi európskymi katolíkmi a pápežom Františkom v otázke utečencov:
„Citlivosť Františka pre sociálnu problematiku je iná ako naša v Európe. To má do činenia s pôvodom pápeža z Južnej Ameriky, kde sa nožnice medzi chudobnými a bohatými oveľa viac rozovierajú ako u nás.“
Pražský arcibiskup potom pripomenul aj to, že v minulých 20 rokoch prišlo do Česka takmer pol milióna nových občanov. Tvrdenie, že Česko chce prijímať iba kresťanov sa podľa jeho slov zakladá na dezinformácii. „Povedali sme, že musíme v prvom rade prijať kresťanov, pretože to je najviac prenasledovaná skupina, ktorá sa musí báť o život. Česko však v súčasnosti nie je v stave prijať veľké počty utečencov,“ zdôraznil Duka. „Nemáme na to nijakú tradíciu a ani ľudí, ktorí dokážu s utečencami komunikovať.“ -zg-

 

Biskup: Unesený kňaz Uzhunnalil v Jemene žije

Aden, 8.5.2016 (kath.net/idea) 019 095 – Pred dvomi mesiacmi v Jemene odvlečený katolícky kňaz Thomas Uzhunnalil žije. Oznámila to katolícka spravodajská služba Fides s odvolaním sa na apoštolského vikára pre južnú Arábiu, biskupa Paula Hindera (Abu Dhabi). Posledné „nádejeplné správy“ dostal koncom apríla: „Povedali mi, že páter Tom žije a že ho už čoskoro prepustia.“ Odvtedy sa však nič nestalo. Biskup Hinder: „Nevzdávame sa nádeje a naďalej sa za neho modlíme.“
Z Indie pochádzajúci kňaz bol unesený 4. marca pri útoku džihádistov na mníškami spravovaný starobinec v jemenskom hlavnom meste Sanaa. Útočníci pritom zavraždili 16 kresťanov z toho 4 mníšky. Vo Veľkom týždni sa na internete objavili správy, že islamisti chcú kňaza na Veľký piatok ukrižovať. Viedenský kardinál 27. marca povedal, že teroristi hrozbu splnili. Neskôr však biskup Hinder správu dementoval. -zg-

 

Vatikán: Memorandum o moslimoch a kresťanoch

Vatikán, 8.5.2016 (kath.net/KAP) 019 099 – Vatikán uverejnil Memorandum o spolunažívaní s moslimami.
„Medzi kresťanstvom a islamom existuje podstatne viac spojív, ako rozdielov. Spoločné rysy vo viere a hodnotách ponúkajú solídny základ pre pokojné a plodné spolunažívanie, aj s ľuďmi, ktorí sa nehlásia k nijakému náboženstvu,“ uvádza sa vo vyhlásení na záver konferencie Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg a jordánskeho Kráľovského inštitútu pre medzináboženské štúdie.
Osem medzinárodných expertov z katolíckej strany a šesť medzinárodných odborníkov z moslimskej delegácie dva dni diskutovalo na tému: „Spoločné hodnoty v spoločenskom a politickom živote“. Rozhovory viedli: kardinál Jean-Louis Tauran ako predseda Rady pre dialóg a princ Hassan bin Talal, zakladajúci predseda islamského náučného a výskumného centra so sídlom v Ammane. V sobotu prijal účastníkov stretnutia na audiencii aj pápež František. V spoločnom vyhlásení sa ďalej uvádza:
„Islam ako aj kresťanstvo môžu prispieť k humánnejšej a lepšej občianskej spoločnosti, ak veriaci nasledujú svoje príslušné princípy uctievania Boha a lásky k blížnemu. Kresťania a moslimovia veria v Bohom darovanú ľudskú dôstojnosť s neodňateľnými právami, ktoré treba chrániť zákonmi.“
Účastníci dialógu sa tiež prihlásili k činorodej solidarite s ľuďmi v núdzi nezávisle od národnosti, náboženstva, či kultúry. Zdôraznili, že v nijakom prípade nesmie byť humanitárna pomoc prostriedkom na verbovanie inovercov. Spoločnými úlohami sú aj výchova mládeže na občanov, ktorí rešpektujú kultúrne rozdiely a zodpovedne pristupujú k prírodným zdrojom a riešeniu konfliktov na základe práva.
Už v stredu pápež František pri príležitosti tejto konferencie vyzval k vzájomnému pochopeniu medzi kresťanmi a moslimami, ktorí si majú navzájom vychádzať v ústrety:
„My máme všetci spoločného Otca. My sme bratia. Z dialógu slov, môže vzniknúť priateľstvo. To môže každé dieťa. Prečo to neurobíme aj my?“ povedal pápež na stretnutí s účastníkmi dialógu.
„Royal Institute for Interfaith Studies“ v Ammane založený v r. 1994, inicioval v októbri 2007 výzvu „Spoločné slovo“, ktorým 138 islamských učencov pozvalo kresťanské cirkvi k dialógu. –zg-

 

Na železničnej stanici blízko Mníchova útočník zabil jedného človeka a dobodal ďalších troch ľudí, pričom kričal “Alahu akbar!”

Páchateľom, ktorý podľa svedkov a vyšetrovateľov pri útoku pokrikoval arabskú vetu Alláhu akbar (Alah je najväčší), je údajne 27-ročný Nemec

Útočník, ktorý dobodal dnes nožom štyroch ľudí na železničnej stanici v meste Grafing pri Mníchove, mohol byť pod vplyvom drog a zmätený. Spravodajský portál Süddeutsche Zeitung (SZ) o tom informuje s odvolaním sa na zdroje z bezpečnostných zložiek.

Nemeckí policajti vyšetrujú na mieste útoku nožom na železničnej stanici v Grafingu pri Mníchove 10. mája 2016. Dnešný útok muža ozbrojeného nožom na železničnej stanici v meste Grafing pri Mníchove si vyžiadal jedného mŕtveho a troch zranených

Podľa zverejnených údajov našli vyšetrovatelia na mieste činu bližšie nešpecifikovanú nádobu s narkotikami. Údajným páchateľom útoku v Grafingu, ktorý si vyžiadal jedného mŕtveho a štyroch zranených, je 27-ročný muž nemeckej štátnej príslušnosti, pochádzajúci zo spolkovej krajiny Hesensko.

Vyšetrovatelia zatiaľ nevylučujú, že útok mohol mať “islamistické pozadie” vzhľadom na informácie, podľa ktorých páchateľ ozbrojený kuchynským nožom počas vyčíňania pokrikoval arabskú frázu Alláhu akbar (Alah je najväčší).

Poukazujú tiež na možnú “politickú motiváciu”. Podľa SZ sú priestory stanice pokryté krvavými šľapajami, ktoré naznačujú, že pravdepodobne samotný páchateľ sa pohyboval bosý.

Útok na stanici, kde zastavujú predmestské a regionálne vlaky, utrpeli zranenia štyria muži, si vyžiadal život 56-ročného muža, ktorý zomrel po prevoze do nemocnice. Ďalší traja muži vo veku 43, 55 a 58 rokov vyviazli so zraneniami rôzneho rozsahu.

Muž zaútočil okolo 04.50 h na priestranstve pred stanicou, na nástupišti, ako aj v súprave pripravenej na odchod smerom do Mníchova, ktorého centrum je od Grafingu vzdialené približne 36 kilometrov. Strojvodca sa snažil útočníka zneškodniť pomocou hasiaceho prístroja.

Starostka Grafingu pri Mníchove Angelika Obermayrová sa pre nemeckú stanicu n-tv vyjadrila, že obyvateľov mesta dnešná udalosť hlboko zasiahla, keďže takéto hrôzy doteraz videli len “v televízii”, píše agentúra DPA.

Udalosť v Grafingu si vyžiadala obmedzenie premávky na linke S4 mníchovskej rýchlodráhy, ktorá danou stanicou prechádza.
Slovensko sa zatiaľ bráni prílevu migrantov a tým aj teroru. Stále však niektoré “osobnosti” a aj preziden Kiska vyzývajú na trestanie tých, ktorí vystupujú proti migrantom z moslimských krajín a svoje názory prezentujú verejne alebo na sociálnych sietiach. Slovenské média taktiež broja za prijímanie migrantov, prehliadajúc, že mnohí prichádzajú často s falošnými dokladmi alebo bez dokladov a ktorých identita sa nedá overiť, takže to kľudne môžu byť teroristi alebo rovno príslušníci ISIL.

Bolo len otázkou času, kedy sa teror z Francúzska a Belgicka prenesie aj do Nemecka. Nemecké ministerstvo vnútra informuje že v Nemecku sa nachádza asi 1100 ľudí, schopných takéto teroristické činy páchať. Obáva sa najviac tých, ktorí sa zúčastnili bojov v Sýrii na strane teroristov.

Začiatkom apríla Islamský štát zverejnil na internete fotomontáže, na ktorých vyzýva svojich stúpencov, aby podnikali teroristické útoky v Nemecku. Na obrázkoch bola okrem iného horiaca budova kancelárstva v centre Berlína či medzinárodné letisko v Kolíne nad Rýnom s nadpisom: “To čo zvládli tvoji bratia v Bruseli zvládneš tiež!”

http://www.hlavnespravy.sk/na-zeleznicnej-stanici-v-nemecku-dobodal-utocnik-styroch-ludi/778976

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.