Bavorský premiér oznámil víťazstvo nad Merkelovou: Koniec politiky otvorených hraníc. + Takmer dve tretiny Nemcov už nechcú Merkelovú za kancelárku

Bavorský premiér Seehofer vidí kvôli hraničným kontrolám koniec politiky vrúcneho prijímania utečencov v Nemecku. Kľúčovým faktorom je dohoda o hraničných kontrolách – ktorá znamená definitívny koniec politiky otvorených hraníc Angely Merkelovej

wprost
CSU považuje dohodu v spore o hraničných kontrolách nielen za úspech svojej vlastnej politiky, ale aj ako víťazstvo nad kancelárkou Angelou Merkelovou (CDU). So súhlasom medzi spolkovou vládou a Bavorskom bol “koniec uvítacej kultúry uzavretý notárskym overením,” povedal vodca CSU Horst Seehofer pre Süddeutsche Zeitung.

Minister vnútra Thomas de Maizière (CDU) a jeho bavorský kolega Joachim Herrmann (CSU) sa dohodli v utorok v skorých ranných hodinách dohodli na riešení hraničných kontrol. Na oplátku, bavorská vláda najprv hrozila ústavným konaním proti federálnej vláde. Avšak členovia kabinetu premiéra Seehofera nazvali dohodu o hraničných kontrolách ako “dokument zvratu” v utečeneckej politike, hlásil DPA.

Po týždňoch dohadovania sa federálna vláda a Bavorsko dohodli na riešení hraničných kontrol. Kontroly na vnútorných hraniciach by mali pokračovať, kým nebude zaručená účinná ochrana na vonkajších hraniciach EÚ. Personál na hraniciach s Rakúskom sa podľa dohody zvýši o 850 príslušníkov federálnej polície. V prípade, že počet utečencov bude opäť stúpať, sily by mali byť dodatočne rozšírené.

Súbežne bude na hraniciach operovať aj bavorská polícia. “Federálna polícia a bavorská polícia sa úzko zhodujú v ich taktickom prístupe,” píše sa vo vyhlásení. Kontroly sú zamerané nielen na boj proti nelegálnej migrácii, ale aj proti teroristom a pašerákom.

De Maizière zdôraznil, že vyhlásenie bolo “vypracované spoločne”, takže podľa jeho názoru nikto nie je víťaz ani porazený. Minister vnútra dúfa, že všetky nezhody medzi Mníchovom a Berlínom boli ukončené. „Chcem prispieť k tomu, aby Únia konala spoločne,” povedal de Maizière. Súčasne tiež upozornil na skutočnosť, že hraničné kontroly by so žiadnym novým právnym základom museli byť ukončené dňa 12. mája.

http://www.hlavnespravy.sk/bavorsky-premier-oznamil-vitazstvo-nad-merkelovou-koniec-politiky-otvorenych-hranic/779434

 

Takmer dve tretiny Nemcov už nechcú Merkelovú za kancelárku

Takmer dve tretiny Nemcov si neželajú, aby spolkovou kancelárkou bola aj v ďalšom volebnom období Angela Merkelová. Vyplýva to z dnes zverejnených výsledkov prieskumu verejnej mienky inštitútu Insa pre časopis Cicero.

Podľa nich by 36 percent respondentov privítalo, ak by líderka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) zostala na čele nemeckej vlády aj po parlamentných voľbách v roku 2017.

Najviac odporcov má Merkelová, ktorá pochádza z bývalej Nemeckej demokratickej republiky, paradoxne v spolkových krajinách Durínsko a Sasko, kde je proti jej už štvrtému zvoleniu za kancelárku 79, respektíve 76 percent opýtaných.

Naopak, najväčšej podpore sa teší na severe Nemecka v Brémach a v Šlezvicku-Holštajnsku, kde by si jej ďalšie pôsobenie vo funkcii kancelárky želalo zhodne po 55 percent respondentov.

Z výsledkov prieskumu ďalej vyplýva, že najviac odporcov má Merkelová medzi ľuďmi s nízkym vzdelaním a nízkymi príjmami a vo vekovej skupine od 45 do 54 rokov (70 percent). Najviac stúpencov má na druhom konci spoločenského spektra – medzi vzdelanými a osobami a ľuďmi s vysokými príjmami.

Ako naznačujú informácie, ktoré zverejnil magazín Cicero na svojej webovej stránke, Merkelovú odmieta drvivá väčšina stúpencov opozičných strán Alternatíva pre Nemecko (96,2 percenta) a Ľavica (87,6 percenta). Reprezentačný prieskum verejnej mienky bol realizovaný na vzorke 2048 oprávnených voličov dňoch 4.-9. mája.

http://www.hlavnespravy.sk/takmer-dve-tretiny-nemcov-uz-nechcu-merkelovu-za-kancelarku/779380

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.