Mníchov: Pochod za právo na život nenarodených detí. + Odborník na islam: „Erdogan je islamista“

Mníchov: Pochod za právo na život nenarodených detí

Mníchov, 14.5.2016 (kath.net/ idea) 019 127 – Asi 150 kresťanov demonštrovalo 7. mája v mníchovskom centre za právo na život nenarodených detí. Na tento „Modlitbový pochod“ s mottom „1000 krížov za život“ pozvala ekumenická modlitbová sieť „EuroProLife“. S bielymi krížmi protestovali účastníci pochodu proti tomu, že v Nemecku sa každý pracovný deň usmrtí potratom asi 1000 nenarodených detí.
nenarodení
Pri smútočnej ceremónii hodili účastníci podchodu do rieky Isar 100 ruží. Pritom menovali 50 chlapčenských a 50 dievčenských mien a zvonil umieračik. „Vďaka dobre organizovanému policajnému nasadeniu nemohlo okolo 40 ľavicových aktivistov podujatie narušiť,“ ako povedal predseda „EuroProLife“, Wolfgang Hering z Mníchova, pre evanjelickú agentúru „idea“. Bolo počuť iba jednotlivé pískania a volania. Potešilo ho, že mnohí ľudia zostali stáť a demonštráciu pozorne sledovali. Cieľom podujatia bolo „roznietiť lásku k nenarodenému životu“, ako povedal Hering.
Istá rodina, ktorá modlitbový pochod sledovala, odovzdala organizátorom na konci podujatia spontánne peňažný dar. Vyjadrili vďačnosť a dojatie z nasadenia ochrancov života.

Korán prezentuje nároky islamu ovládať svet

Mníchov, 13.5.2016 (kath.net/idea) 019 125 – Hovorca nemeckej strany Alternatíva pre Nemecko, Prof. Jörg Meuthen, viedol diskusiu so zástupcom islamu v mešite v Stuttgarte. Na akciu pozval spravodajský magazín Focus vychádzajúci v Mníchove.
Katolík Meuthen diskutoval s hovorcom organizácie „Ahmadiyya Muslim Jamaat“ v Nemecku, Mohammadom Dawoodom Majokom z Münsteru. Organizácia sa chápe ako reformné hnutie v islame a má v Nemecku asi 35 000 členov.
Meuthen v rozhovore povedal, že popiera, „že islam ako taký je pokojným náboženstvom“. „V Koráne stoja veci, ktoré ospravedlňujú násilie. Korán veľmi jasne zastáva nároky ovládania iných islamom.“ Majoka tomu protirečil. Povedal, že existujú „niektoré extrémistické výklady Koránu,“ ale tie protirečia svätej knihe a životu proroka Mohameda. Islam podľa neho znamená „pokoj a poslušnosť, lojalitu voči štátu, v ktorom sa žije“.
Kontroverzný bol rozhovor aj v oblasti volania muezína. Meuthen: „Som konzervatívny kresťan a podľa môjho chápania je nemecká leitkultúra kultúrou kresťanského Západu. A ja by som chcel, aby moje deti vnímali zvuk kostolných zvonov ako normálny základný zvuk sakrálnych tónov. A nie volanie muezína päťkrát za deň.“ Majoka sa na to opýtal, kde je toto volanie počuť päťkrát za deň. Meuthen: „Podľa môjho vedomia takmer nikde. A bolo by pekné, keby to tak zostalo. Ja nechcem islamské Nemecko.“
Na otázku Majoku, čo má Meuthen proti moslimom v Nemecku, povedal šéf AfD-Chef: „Ja nechcem nijaké islamistické Nemecko.“
Meuthen sa tiež postavil proti financovaniu mešít zo zahraničia ako zo Saudskej Arábie alebo Kataru: „Inak budeme mať presne tie extrémistické prúdy v krajine, ktoré nechce ani Spoločenstvo Ahmadiyya,“ zdôraznil. Na to hovorca prisvedčil: „Musíme vedieť, odkiaľ prichádzajú peniaze a čo sa v mešitách káže.“

Majoka: Minarety robia mešity spoznateľné
Majoka protestoval proti odmietaniu nových minaretov stranou AfD. „Kto ich chce zakázať, odstraňuje spoznateľnosť mešít.“ Majoka má, ako povedal, „strach z nového Nemecka AfD“. „Moslimovia budú vytlačení na okraj spoločnosti a ľahšie zatláčaní do extrémizmu.“ Podľa Majoku spoločenstvo Ahmadiyya sa zastáva slobody viery a názoru, ako aj oddelenia štátu a náboženstva. Na celom svete má 40 miliónov prívržencov. Tých však v radikálnych islamských kruhoch nepovažujú za veriacich moslimov.

 

Odborník na islam: „Erdogan je islamista“

„Keď je ohrozená ústava, nemôže štát zostať svetonázorovo neutrálny.“

Bielefeld, 13.5.2016 (kath.net/KNA) 019 124 – Odborník na islam Bassam Tibi (72) považuje tureckú stranu AKP za islamistickú stranu:
«Turecký prezident Erdogan je islamista. Erdogan chce Turecko prebudovať na štát s právom šaría», povedal Tibi pre nemecké noviny v Bielefelde «Westfalen-Blatt» 13. mája. Emeritný politológ z Göttingenu vytvoril pojmy ako «leitkultúra (vedúca kultúra)», «paralelná spoločnosť» a «euro-islam».
Úspechy v integrácii viac ako milióna moslimských utečencov v Nemecku odhaduje skôr negatívne. Spolková vláda nemá koncepciu, ako hovorí. V súčasnosti chápe štát pod integráciou «ubytovanie a zaopatrenie utečencov, vrátane jazykových kurzov». Existuje už dostatok «kurdských, tureckých a libanonských paralelných spoločností,» ako povedal Tibi. «Čoskoro sa k tomu pridajú ešte sýrske, pakistanské a afganské. Doteraz Nemecko nedáva prisťahovalcom nijakú identitu.»
Jeho koncepcia integrácie má tri piliere, ako hovorí zo Sýrie pochádzajúci politológ: «Včlenenie do občianskej spoločnosti, práca, sprostredkovanie hodnôt.»
Tibi kritizuje aj vplyv islamských zväzov na nemeckú politiku. Oni zastupujú iba zlomok moslimov v Nemecku. «Nemecký štát je svetonázorovo neutrálny, spolupracuje však so svetonázorovo organizovaným islamom,» pranieruje Tibi. Organizovaný islam je «salafistický, islamistický a dodržiava svoje písma». To sú «veľké prekážky na ceste k integrácii».
«Proti islamistickému teroru sa musí bojovať svetonázorovo,» hovorí Tibi. «Tu sa štát nesmie stiahnuť do neutrálneho kúta. Keď je ohrozená ústava, nemôže štát zostať svetonázorovo neutrálny.»

 

Prenasledovanie kresťanských azylantov aj v Rakúsku

Islamisti medzi utečencami idú „ovládnuť Európu“

Viedeň, 13.5.2016 (kath.net/KAP) 019 123 – Ôsmi z desiatich ľudí, ktorí sú prenasledovaní pre vieru, sú kresťania. Prenasledovanie kresťanov však nie je iba javom v moslimských krajinách, či v diktatúrach ako je Severná Kórea, ale stretneme sa s ním aj Nemecku, ba dokonca aj susednom Rakúsku. Povedal to Elmar Kuhn, generálny sekretár nadácie „Christian Solidarity International“ (CSI). CSI má podľa Kuhnových slov mnohé správy od kresťanských utečencov, ktorých v utečeneckých domovoch v Rakúsku, napríklad v Traiskirchene, moslimskí utečenci šikanujú, napádajú, alebo im dokonca hrozia smrťou.
„Prenasledovanie kresťanov je aj v Rakúsku skutočnosťou,“ povedal Kuhn. Štát nie je v stave, alebo nemá vôľu „toto bezprávie zastaviť“. Sekretár CSI sa tak vyjadril 12. mája vo Viedni na tlačovej konferencii, na ktorej cirkevné organizácie predstavili novú iniciatívu pomoci ohrozeným kresťanom na Blízkom Východe (www.christeninnot.at).
Už na utečeneckých trasách sú kresťanskí utečenci vystavení útokom od moslimských utečencov, ako povedal Kuhn. To pokračuje dokonca aj v azylových domovoch, kde sa na ohrozovaní kresťanov sčasti podieľajú aj moslimskí strážcovia.
Najhoršia je pritom situácia pre konvertitov, ako vysvetlil Kuhn, pretože konverzia od islamu na iné náboženstvo alebo aj príklon k ateizmu – to je vo všetkých islamských krajinám trestné.
Kuhn varoval aj pred tým, že existujú jasné správy o tom, že do Európy prichádzajúci utečenci sú infiltrovaní členmi IŠ, alebo inými islamistami. Je to iba menšina, ktorá sa naozaj mieša medzi tých, čo potrebujú ochranu a pomoc, no táto menšina postupuje nielen agresívne proti kresťanským utečencom, ale má v úmysle podľa vlastnej dikcie „ovládnuť Európu“.
Sekretár poukázal aj na aktuálny prieskum medzi kresťanskými utečencami v Nemecku. Z 231 opýtaných utečencov prišla väčšina z Iraku, Afganistanu a Sýrie, 199 bolo konvertitov. Až 204 uviedli, že na nich útočili iní utečenci z náboženských dôvodov. Polovica sa sťažovala na prenasledovanie strážcami, v Berlíne to boli dve tretiny. Traja zo štyroch opýtaných hovorili o viacerých útokoch. Najčastejšie to boli urážky (96 osôb), ublíženie na zdraví (86 osôb). Až 73 ľudí sa sťažovalo na hrozby smrti voči nim alebo ich rodinám. Podľa ľudsko-právnych organizácií právny štát túto situáciu nezvláda.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.