Drastické VIDEO otriaslo celým Slovenskom: Sociálka násilne odobrala Marca (6) priamo z vyučovania! + Násilné odobratie chlapca bude riešiť mimoriadny výbor: “Spôsob, akým ho odobrali, bol gestapácky!”

BREHY – Otrasný incident zažili na základnej škole v Brehoch. Do triedy medzi prváčikov nabehli pracovníci sociálky a doslova vytrhli malého Marca z rúk učiteľky. Chlapčeka so srdcervúcim plačom si matka odvliekla nasilu. Všetko je zachytené na videu. Pozrite si, ako sociálka v takýchto smutných prípadoch postupuje.

Šokujúci prípad, o ktorom informovala Monika Kozelová na svojom blogu, otriasol celým Slovenskom. Desivá scéna, ktorej svedkom sa stali ostatné deti v triede, sa odohrala uplynulý piatok. S plačom, krikom a so slovami: „Pusť ma!“ odviedli pracovníci sociálky na základe súdneho rozhodnutia prváčika Marca zo školy.

https://www.facebook.com/956307774462994/videos/1021960157897755/

Celý incident „votrelci“ snímali na kameru. Do triedy nabehli súdny úradník, zástupkyňa zo sociálnej kurately a matka Blanka. Šokujúce zábery vháňajú slzy do očí a kladú otázku, ako je vôbec možný takýto postup kompetentných úradov. Marco sa od učiteľky nechcel odtrhnúť, kričal, plakal, kopal, hrýzol. Plakali aj ostatné deti v triede. Chlapca nakoniec matka s úradníkom nasilu odvliekla bez jeho vecí. Bunda a aktovka ostali v škole.

Učiteľka v triede počas incidentu takmer stratila reč, o ničom nevedela a chránila ako Marca, tak aj ostatných žiakov. Učiteľka sa z celej sily usilovala situáciu upokojiť, aby nepriaznivo nezasiahla prváčikov a samotného Marca. Jej snaha, žiaľ, bola márna. Zarážajúce je, že o situácii sa na mieste dozvedela aj riaditeľka školy, ktorú nikto vopred neupozornil.

Nechcené dieťa

Ako napísala Monika Kozelová, chlapček sa narodil ako nechcené dieťa. Jeho mama sa živila ako tanečníčka a prostitútka v nočných kluboch v zahraničí. Podľa jej známych užíva kokaín. Žena podstúpila v máji 2008 na začiatku tehotenstva interupciu. Tá sa nevydarila a na svet prišiel Marco. Voči nemocnici v Žiari nad Hronom sa domáhala náhrady škody, ktorá jej vznikla narodením dieťaťa.

O Marca sa starala babka

Štyri mesiace po narodení synčeka odišla opäť do zahraničia, o dieťa sa starala jej matka, Marcova babka. Podľa blízkych veľmi svedomito a zodpovedne. Matka finančne na syna neprispievala. Chlapček trpí niekoľkými psychiatrickými diagnózami, ako následok matkinho drogovania, fajčenia a pitia počas tehotenstva.

Jedného dňa sa ale matka rozhodla, že dieťa chce späť. Nasledovali súdne ťahanice. Dňa 11.5. tohto roku vydal sudca Okresného súdu v Žiari nad Hronom poverenie pre vyššieho súdneho úradníka, aby zabezpečil odňatie maloletého Marca tak, že odňatie sa bude realizovať 13.5.2016, a to v škole. Dnes je Marco s matkou na neznámom mieste. Vo veci ešte prebieha konanie. Nie je teda rozhodnuté s konečnou platnosťou.

http://www.topky.sk/cl/10/1548181/Drasticke-VIDEO-otriaslo-celym-Slovenskom–Socialka-nasilne-odobrala-Marca–6–priamo-z-vyucovania-

 

Násilné odobratie chlapca bude riešiť mimoriadny výbor: “Spôsob, akým ho odobrali, bol gestapácky!”


Výbor má podľa poslankýň preskúmať, či bolo dieťa odobrané zákonným spôsobom

Prípadom chlapca Marca (7), ktorého zo základnej školy v obci Brehy odniesol vyšší súdny úradník, sa má zaoberať mimoriadny Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny. Jeho zvolanie dnes avizovali šéfka výboru Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA) a jeho členky Natália Blahová (SaS) a Martina Šimkovičová (Sme rodina). Úradník konal na základe rozhodnutia súdu, ktorý chlapca prisúdil matke. Dovtedy sa o neho starala babka.

Poslankyne vľavo Natália Blahová (SaS), uprostred Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA) a vpravo Lucia Nicholsonová (SaS) počas tlačovej konferencie na tému Bolo bezbranné dieťa odobrané nezákonným spôsobom? Zvoláme mimoriadny výbor
Poslankyne vľavo Natália Blahová (SaS), uprostred Erika Jurinová (OĽaNO-NOVA) a vpravo Lucia Nicholsonová (SaS) počas tlačovej konferencie na tému Bolo bezbranné dieťa odobrané nezákonným spôsobom? Zvoláme mimoriadny výbor

Výbor má podľa poslankýň preskúmať, či bolo dieťa odobrané zákonným spôsobom. Opozícia naň pozýva ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd) a ministra práce Jána Richtera (Smer-SD). “Mali by vysvetliť konanie úradníkov a povedať, ako to budú riešiť. Je evidentné, že takéto prípady nie sú jednorazové, ale opakujú sa často,” povedala Jurinová na tlačovej konferencii s presvedčením, že záujem dieťaťa, ktoré žilo v prospešnom prostredí, musí byť prvoradý.

Podľa Blahovej bol postup úradníkov v škole gestapácky. “Kde bolo právo dieťaťa byť vypočuté? Úrady sa majú pýtať dieťaťa na jeho názory, lebo dieťa môže rozhodovať o svojom živote,” odkázala s tým, že došlo nielen k porušeniu zákona, ale aj práv dieťaťa. Blahová tiež prosí o vyšetrenie prípadu aj verejnú ochrankyňu práv Janu Dubovcovú. Zároveň podáva podnet na ministerstvá práce a spravodlivosti, ktoré by mali prešetriť postup kolíznej opatrovníčky a vyššieho súdneho úradníka.

Podpredsedníčka NR SR Lucia Nicholsonová (SaS) je presvedčená, že v prípade mala okamžite konať aj ombudsmanka pre deti Viera Tomanová. “Do piatich minút mala mať tlačovku a mala povedať, čo ide urobiť,” odkázala Nicholsonová.

Blogerka Monika Kozelová, ktorá na prípad upozornila, uviedla, že podľa jej mienky nešlo o štandardný úradný výkon rozhodnutia. “Bolo to nezmyslené a neprijateľné. Je najvyšší čas, aby sa prestali diať takéto prípady,” deklarovala s tým, že na prípade pracuje celý tím advokátov, ktorí robia, čo sa dá. Kde chlapec aktuálne je, nie je jasné. Spomína sa Švajčiarsko a Česká republika.

Denník N informoval, že prípadom sa už zaoberá Generálna prokuratúra SR. “Prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek, vydal pokyn krajskému prokurátorovi v Banskej Bystrici, a to okamžite preskúmať túto vec na trestnom aj na netrestnom úseku a prijať prípadné opatrenia,” uviedla dnes hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová.

Podľa denníka najskôr stará mama požiadala súd o zverenie malého chlapca a okresný súd jej ho dočasne aj zveril. Krajský súd však predbežné opatrenie zrušil s odôvodnením, že matka má na syna väčšie právo ako stará matka. Matka následne požiadala súd o výkon rozhodnutia, teda odňatie Marca starej mame.


Lucia Žitňanská: V prípade odňatého chlapca očakávam vyvodenie zodpovednosti

Odňatie dieťaťa súdnym úradníkom pred očami spolužiakov a učiteľky, ktoré sa udialo minulý týždeň v obci Brehy, je neakceptovateľné. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

“Jedna vec je súdne rozhodnutie, druhá vec je jeho výkon a ten v žiadnom prípade nesmie byť realizovaný bez empatie k dieťaťu. Očakávam, že predseda súdu vyvodí zodpovednosť,” napísala ministerka. Tento prípad vníma tiež ako signál, že je nevyhnutné dovzdelať súdny personál pre takéto extrémne citlivé výkony. “Ministerstvo spravodlivosti je pre to pripravené urobiť maximum,” dodala.

Odňatie chlapca v škole prebehlo podľa Richtera “na hulváta”

Odňatie dieťaťa prebehlo podľa ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) neprofesionálne. “Ľudsky mi je to veľmi veľmi ľúto, treba povedať, že to bolo urobené absolútne neprofesionálne, dovolím si povedať, že po slovensky na hulváta a nesmie sa to viacej takto opakovať,” zdôraznil po dnešnom rokovaní vlády.

Myslí si, že kolízna opatrovateľka mala zasiahnuť. “Mala vstúpiť do tohto procesu a trvať na tom, aby akt bol uskutočnený tak, aby nedošlo k nejakej traume, i keď do istej miery to vždy je trauma, ale aby to bolo kultúrne urobené, aby to nebolo v triede pred deťmi, aby bola návšteva vopred ohlásená u riaditeľa školy, aby ten proces bol riadený, aby mal svoju profesionálnu úroveň. Toto bolo veľmi neprofesionálne, doslova laické. Opakujem, na hulváta,” uviedol Richter.

O probléme už hovoril s ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou (Most-Híd). “Musia sa urobiť nejaké kroky, ktoré budú konkretizovať metodický postup, lebo, bohužiaľ, život bude aj v budúcnosti prinášať takéto okolnosti,” skonštatoval. Postup súdneho úradníka komentovať nechcel. Avizoval však, že bude trvať na tom, aby v takýchto prípadoch sociálni pracovníci zabránili výkonu rozhodnutia. “Vždy nám išlo a musí ísť o najlepší záujem dieťaťa, nehovoriac, že istú traumu podstúpili aj deti, ktoré boli v triede,” doplnil.

Prípad treba preto podľa jeho slov dôsledne prešetriť a prijať z neho závery. “A možno komplexne prijať metodický pokyn, ktorý sa týka aj výkonu súdneho rozhodnutia, to znamená z pozície pracovníkov rezortu spravodlivosti a naši sociálni pracovníci, ktorí budú asistovať tomu výkonu, i keď podliehajú vyššiemu súdnemu úradníkovi, aby mali právo prípadne vstúpiť a zamedziť takému spôsobu,” priblížil Richter. Chce, aby sociálni pracovníci museli v takýchto prípadoch zasiahnuť a mali aj istotu, že môžu. V minulosti totiž niektorí za takéto konanie čelili trestnému stíhaniu za prekročenie kompetencií.

http://www.hlavnespravy.sk/nasilne-odobratie-chlapca-bude-riesit-mimoriadny-vybor/782885

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.