Transsexuálni žiaci v USA si budú môcť vybrať, ktorú toaletu použijú. + V kostele, kde kázal Hus, je teď ‘nejlepší strip klub’ v srdci Prahy

Podľa konzervatívcov zašiel Barack Obama vo svojej liberálnej agende priďaleko, prezident hovorí o potrebe transsexuálov chrániť.
WASHINGTON. Americké ministerstvo školstva v piatok prijalo nariadenie, ktoré žiakom dovolí používať toalety podľa rodovej identity.

Okrem úľavy pre transsexuálov a ich rodičov toto opatrenie prinieslo i búrlivú verejnú diskusiu. Konzervatívci v nej obviňujú Baracka Obamu z autokratických metód, kým vláda ich argumenty považuje za nepodložené a diskriminačné.

Republikáni: Amerike nevládne kráľ

Republikánski politici vo viacerých štátoch sa proti krokom Obamovej administratívy ostro ohradili. Argumentujú tým, že musia chrániť ženy a deti pred sexuálnymi predátormi a Obamovi vyčítajú autokratické správanie.

Guvernér Mississipi Phil Bryant tento prípad označil za dosiaľ najhoršie presadenie Obamovej liberálnej agendy. Podobný názor má i Phil Berger, senátny líder republikánov v Severnej Karolíne. „Amerike nevládne kráľ, ktorý môže obísť Kongres a donútiť neplnoletých chlapcov a dievčatá používať rovnaké toalety,“ vyhlásil Berger.

Práve v Severnej Karolíne v apríli prijali zákon, ktorý na školách i ďalších verejných priestranstvách ľudí zaväzuje používať toalety podľa toho, aké pohlavie majú uvedené v rodnom liste.

Konzervatívni predstavitelia z ôsmich štátov nedávno na federálny súd pre sťažnosti podali podnet, aby znova prešetril nedávny prípad transsexuálneho žiaka vo Virgínii. Namietajú proti povoleniu, ktoré mu umožnilo používať chlapčenské záchody.

Nátlak z viacerých strán

Ministerstvo spravodlivosti naopak považuje regulácie v Severnej Karolíne za diskriminujúce a neopodstatnené, keďže hrozba zneužívania dievčat a žien sexuálnymi predátormi podľa neho prakticky neexistuje.

Aj keď vládne nariadenie nie je právne záväzné, bude Obamova vláda na školy vyvíjať nátlak inými cestami. Školám, ktoré nariadenie neprijmú, hrozí odstrihnutie od programu vládnej finančnej podpory škôl a dokonca aj žaloba zo strany štátu.

Barack Obama na pondelňajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že neplnoletí transsexuáli sú potenciálnymi objektmi šikany. „Sú zraniteľní. Myslím si, že je našou povinnosťou zaistiť, že budeme ku každému pristupovať rovnako, a že všetkým našim deťom zaručíme lásku, ochranu a dôstojnosť.“

Niektoré školské systémy v krajine už ústretové kroky voči transsexuálom prijali dávnejšie. Viac ako polovica stredných škôl v Seattli, ktorý je domovom približne 53-tisíc žiakov, napríklad zaviedla rodovo neutrálne toalety.

Pozitívny vývoj voči neplnoletým transsexuálom vítajú ich rodičia. Denník Washington Post cituje Maca Shafera zo Severnej Karolíny, ktorý je otcom sedemnásťročnej transsexuálky Hunter. „Rodičovským inštinktom je svoje dieťa chrániť. Sme nesmierne šťastní, že federálna vláda bojuje za rešpekt a uznanie práv pre deti, ako je Hunter,“ povedal Shafer.

Nie je to po prvý raz, čo názorové rozdiely medzi federálnou vládou a regionálnymi politikmi v USA viedli k ostrému sporu. Medzi rozhádanými politikmi tentokrát uviazli bezradní riaditelia škôl.

Môžu si vybrať medzi riskovaním represií zo strany Obamovej administratívy, ak by neakceptovali jej nariadenie, alebo naopak nerešpektovať rozhodnutia štátnej vlády, akými sú tie v Severnej Karolíne. Je možné, že o prípade bude musieť rozhodnúť až najvyšší súd.

SAMUEL CHRŤAN

http://svet.sme.sk/c/20166624/transsexualni-ziaci-v-usa-si-budu-moct-vybrat-ktoru-toaletu-pouziju.html

 

V kostele, kde kázal Hus, je teď ‘nejlepší strip klub’ v srdci Prahy

Noční kabaret v kostelu sv. Michala
PRAHA Osud kostela v památkové zóně, který se stal nočním kabaretem.
„Dám vám slevu, to máte lístky pro dva za šest set. Normálně to je za tisíc – a seděli byste vepředu,“ říká chlapík v kožené bundě, který nabízí turistům kulturu. Nebo spíš parodii na kulturu. Přechází plynule do ruštiny a klidně by mohl působit jako vyhazovač ve zdejším klubu. Ostatně jeho existenci v téže chrámové lodi nelze zapřít. Jak sám říká: „Tam nahoře, to je proti Bohu. Ty holky, těm je to jedno, kde si ty peníze vydělají. Ale ,víteco‘ v kostele, to je proti Bohu,“ pohoršuje se a podává mi leták, který zve na koncert vážné hudby. Celý květen tu údajně účinkuje „Guarneri Ensamble“.

Stojíme před kostelem svatého Michaela archanděla. V bezprostřední blízkosti Staroměstského náměstí. Chrámem, v němž kázal Jan Hus a v jehož kryptě odpočívají rektoři pražské univerzity. Chrámem, který jiné pouliční letáky zároveň propagují jako „nejlepší striptýzový klub v srdci Prahy – noční kabaret pro pány“.

 

Když tedy uměnímilovný turista uposlechne vábení naháněče, je ztrestán. Za slupkou zdiva se totiž neskrývá chrámová loď, ale zmrzačený interiér, v němž každý minimálně vzdělaný člověk fyzicky trpí. Několik pater, kde se konají diskotéky, soutěže o nejsympatičtějšího homosexuála a kde v legínách vystupuje třeba Petra Janů.
Za 600 korun je turista donucen dýchat nevětratelný puch a poslouchat fidlání bůhvíkoho. Světoznámé Guarneri Trio, na jehož jméně pořadatelé parazitují, to samozřejmě není.

„Ne, nevystupujeme tam. Značku máme chráněnou, zaregistrovanou proti zneužití, takže bychom se případně mohli soudit. Děkujeme za váš zájem o vážnou hudbu,“ říká do telefonu mírný hlas violoncellisty Marka Jerieho, který působí jako profesor na vysoké hudební škole ve švýcarském Lucernu. Guarneri Trio se od vystoupení v kostele svatého Michaela archanděla distancuje.

http://www.lidovky.cz/v-kostele-kde-kazal-hus-je-ted-nejlepsi-strip-klub-v-srdci-prahy-pv4-/zpravy-domov.aspx?c=A130509_175522_ln_domov_sm

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.