Nitriansky biskup žaluje RTVS za reportáž o zneužívanom dievčati z Nevidzian. + Minister kultúry Maďarič uvažuje o demisii, ak neprejde zvýšenie koncesionárskych poplatkov

Slovenské súdy právoplatne odsúdili farára z Nevidzian za zneužívanie 11-ročnej školáčky, nitrianske biskupstvo v reportáži vidí zavádzanie. Rodina obete zasa s odvolaniami nepochodila.

Nitriansky biskup Viliam Judák podal žalobu na RTVS a je presvedčený, že novinár zavádzal a klamal v reportáži o zneužívaní jedenásťročnej školáčky miestnym farárom v obci Nevidzany.

Judák žiada odvysielať opravu, reportér Pavol Fejér, ktorý bol za reportáž z mája 2015 nominovaný na novinársku cenu, si za svojimi informáciami stojí.

„Ak majú pocit, že sú poškodení, nech sa bránia, to im vziať nemôžeme. Ja mám čisté svedomie. Veci uverejnené v reportáži sú overené,“ hovorí Fejér, ktorý v minulosti pracoval v Markíze a dnes je moderátorom a redaktorom relácie Reportéri v RTVS. „Ak by sa však ukázalo, že som fabuloval a klamal, tak si to musím, samozrejme, osobne odskákať.“

O stanovisko sme žiadali aj nitrianskeho biskupa, k žalobe na RTVS sa však vyjadrovať nechce. Ešte minulý rok žiadal televíziu o odvysielanie opravy mimosúdne, tá na to nevidela dôvod. „Prezentované informácie neboli nepravdivé ani pravdu skresľujúce. Naopak, boli v súlade s tak zákonnými, ako aj žurnalistickými požiadavkami,“ tvrdí RTVS.

Kňaz Pavol Kobida je od vzniku samostatného Slovenska jediným farárom, ktorého uznali vinného zo sexuálneho obťažovania dieťaťa.

Biskup vraj o ďalších obetiach nevedel

https://dennikn.sk/478207/nitriansky-biskup-zaluje-rtvs-za-reportaz-zneuzivanom-dievcati-nevidzian/?ref=tit

 

Maďarič sa vzoprel Ficovi, predtým si boli blízki
Minister kultúry sa vyhráža demisiou, SNS môže mať záujem na vplyv v televízii.

Minister kultúry Marek Maďarič bude uvažovať o demisii, ak neprejde zvýšenie koncesionárskych poplatkov.
BRATISLAVA. Zvyšovanie koncesionárskych poplatkov postavilo proti sebe dvoch blízkych spolupracovníkov z vedenia Smeru.

Minister kultúry Marek Maďarič zo Smeru vníma ako krivdu, že ho premiér Robert Fico vynechal z koaličnej rady a vládni partneri ustúpili požiadavkám nacionalistickej SNS. Pre spor o poplatky nevylučuje odchod z funkcie.

„Akokoľvek sa budeme tváriť, že vládny program je svätý, po tomto precedense už sväté nie je nič,“ povedal Maďarič, ktorý je považovaný za jedného z najbližších Ficových ľudí.

Premiér minulý týždeň reagoval na odpor SNS pri poplatkoch slovami, že čo je v programovom vyhlásení, je sväté a musí sa stať. Napokon však ustúpil.

Predseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek zo Smeru považuje za chybu, že Maďariča na koaličnú radu nezavolali.

„Nezavolali ho tam a právom sa cíti urazený, lebo sa rokovalo v štýle o nás bez nás,“ hovorí. Vyhlásenie o prípadnej demisii podľa neho preto netreba brať až tak vážne.

Hlboký vzťah k RTVS
Koaličná rada sa minulý piatok dohodla, že návrh ministerstva kultúry zvýšiť poplatky, ktorý je aj v programovom vyhlásení vlády, odsunie. Výhrady k nemu mala nacionalistická SNS, ktorá zvýšenie podmieňovala zlepšením kvality verejnoprávnej RTVS, víziou budúceho programu či iným názvom televízie a rozhlasu, ktorý jej pripadá nezmyslený a „slovenčine sa priečiaci“.

Koncesionárske poplatky

Ministerstvo kultúry navrhuje, aby sa poplatky od 1. januára 2017 zvýšili na sedem eur.
V súčasnosti je výška poplatku 4,64 eura.
Platí každý odberateľ elektriny, za jedno odberné miesto.
Maďarič považuje ich požiadavky za formálne, vágne aj chybné a vynechanie z koaličnej rady za neštandardné. „Zúžili mi priestor a možnosť akceptovať rozhodnutie,“ povedal.

Návrh novely zákona je v medzirezortnom pripomienkovom konaní a nemieni ho stiahnuť. S premiérom o tom hovoril, no obsah rozhovoru nespresnil. Úrad vlády na otázky SME neodpovedal.

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák hovorí, že zástupcov Smeru na koaličnej rade sa nepýtal, prečo tam nesedí Maďarič. O spore, ktorý vznikol, budú rokovať v strane aj s koaličnými partnermi.

Je to prvý zásadnejší problém, pripúšťa poslanec Miroslav Číž zo Smeru. Ohrozenie koalície či odchod Maďariča však odmieta. “Je na tú tému citlivý, lebo má hlboký vzťah k RTVS,” hovorí. Ministrovi kultúry podľa neho prekáža, že v prípade sa príliš rýchlo ustúpilo tlaku SNS a nedodržiava sa programové vyhlásenie. “Je len razantný v uplatňovaní si svojho cieľa. To je politika,” vysvetľuje Číž.

Rozpory v Smere medzi Maďaričom a Ficom odmieta aj Jarjabek. Ak by naozaj odstúpil, bola by to podľa neho veľká škoda.

LUCIA KRBATOVÁ

http://domov.sme.sk/c/20183564/madaric-sa-vzoprel-ficovi-predtym-si-boli-blizki.html

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.