Je nový predseda KDH extrémista? + Sulík vyzval Fica, aby okamžite odvolal ministra vnútra a vysťahoval sa z bytu!

Novým predsedom KDH sa stal Alojz Hlina

Kresťanskí demokrati si dnes zvolili nového predsedu. Ján Figeľ z čela KDH odstúpil po tom, čo sa hnutie po prvýkrát v histórii nedostalo do Národnej rady SR. V marcových parlamentných voľbách získalo 4,94 percenta hlasov
bitka_martvon_hlina_parlament
Novým predsedom KDH sa stal Alojz Hlina. V tajnom hlasovaní o tom v prvom kole rozhodli delegáti dnešného Snemu v Ružomberku, od ktorých získal 223 hlasov.

“Vnútrostranícky zápas dnešným dňom u mňa skončil. A môžem vám povedať, že sa teším na ten zápas do externého prostredia. Je tam čo robiť. Vyzerá to, že z Ružomberka vyšleme signál, že KDH je v hre. Konzervatívny priestor na Slovensku je veľký a my ho obsadíme, lebo my sme konzervatívci,” povedal novozvolený predseda KDH.
Zadrzanie poslanca Hlinu 1
Kresťanskí demokrati budú podľa neho modernou konzervatívnou stranou ľudového typu. “Pravdou však je, že sa budeme musieť v niektorých okresoch pozrieť, čomu sa tam ľudia venujú a ako to reprezentuje kresťanské hodnoty,” podotkol Hlina.

Doplnil, že KDH si vyberie témy a bude v nich dôsledné, dôrazné, komplexné, vytrvalé ako buldog. “Nepustíme tému, musí ísť z toho rešpekt. Navrhnem poľnohospodárstvo, rómsku tému, pro spotrebiteľské zákony alebo pro spotrebiteľské prostredie. To sú tri základné témy, ktoré si, myslím, že by boli pre KDH dôležité v tejto dobe,” zdôraznil Hlina.

Predchádzajúceho predsedu KDH Jána Figeľa prekvapilo výrazné víťazstvo Hlinu už v prvom kole. “Ale od rána bolo cítiť situáciu, ktorá hovorila v prospech Alojza Hlinu. Je v tom aj veľký kus symboliky, že v Kultúrnom dome Andreja Hlinku je Alojz Hlina zvolený za predsedu strany, ktorá sa hlási k dedičstvu, odkazu, hodnotám Andreja Hlinku. A zároveň chcem povedať, že táto doba je o väčšej otvorenosti, o možno výraznejšej rétorike a ľudovosti v politike. Želám novozvolenému predsedovi, aby sa mu darilo vytvoriť tím, ktorý bude kompaktný, zodpovedný dovnútra aj navonok a aby prešiel s ponukou, ktorá osloví Slovensko,” uzavrel Figeľ.
Hlina opat na policajnej stanici
O post predsedu sa uchádzali piati kandidáti – Alojz Hlina, Eleonóra Porubcová, Miroslav Kráľ, Ladislav Štefanec a Ján Morovič. Na snem kresťanských demokratov prišli ako čestní hostia všetci traja doterajší predsedovia KDH Ján Čarnogurský, Pavol Hrušovský a Ján Figeľ. Delegátom sa prihovoril aj predseda českej KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.O post predsedu sa uchádzali piati kandidáti – Alojz Hlina, Eleonóra Porubcová, Miroslav Kráľ, Ladislav Štefanec a Ján Morovič. Na snem kresťanských demokratov prišli ako čestní hostia všetci traja doterajší predsedovia KDH Ján Čarnogurský, Pavol Hrušovský a Ján Figeľ. Delegátom sa prihovoril aj predseda českej KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

“O predsedovi rozhodne 392 pozvaných delegátov Snemu v demokratickom tajnom hlasovaní. Verím, že zvolia za predsedu takého kandidáta, ktorý dokáže ľudí presvedčiť, že KDH patrí do najvyššej politiky,” povedal pre TASR ešte pred voľbou Pavol Zajac.

Za najvážnejších kandidátov sa stavali Hlina a Porubcová. Hlinu podporovali okresy východného Slovenska a Oravy. Porubcovej kandidatúru uvítali viacerí krajskí predsedovia KDH.

Porubcová je poslankyňa Trenčianskeho samosprávneho kraja, tiež prievidzská mestská poslankyňa a riaditeľka Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi. V hnutí pôsobí už roky. Chce vrátiť KDH k ľuďom, elity sa im totiž podľa nej vzdialili.
Hlina strhava vlajku sns
Hlina podal žiadosť o vstup do KDH len nedávno. Za predsedu ho chcú kresťanskí demokrati v Tvrdošíne a Námestove. V minulom volebnom období bol poslancom Národnej rady SR a ku koncu pôsobil v klube KDH. Myslí si, že z KDH sa dá urobiť moderná konzervatívna strana.

Kráľa zo Zlatých Moraviec navrhla platforma ĽUD KDH. Štefanca by chceli v Bytči a Žiline, Moroviča v Bratislave.

Pavol Zajac: Za volebný výsledok sú zodpovední všetci kandidáti a členovia KDH

Výsledok marcových volieb do Národnej rady (NR) SR bol veľkým sklamaním a prehrou a za tento výsledok sú zodpovední všetci kandidáti a členovia KDH. V príhovore k delegátom dnešného Snemu KDH v Ružomberku to povedal zastupujúci predseda hnutia Pavol Zajac.
Policajti-odvádzajú-Alojza-Hlinu-v-roku-2010-po-protestoch-pri-soche-Svätopluka-na-Bratislavskom-hrade
“Prešli sme hlbokou sebareflexiou a hľadaním, ako znovu získať dôveru ľudí na Slovensku. Ospravedlňujeme sa voličom, ktorí nám dali vo voľbách svoj hlas. Ospravedlňujeme sa im za to, že ich hlas vo voľbách prepadol. Poctivou každodennou prácou medzi ľuďmi sa pokúsime túto dôveru obnoviť a nesklamať,” uviedol Zajac.

Kresťanskí demokrati si dnes majú zvoliť nového predsedu. Ján Figeľ z čela KDH odstúpil po tom, čo sa hnutie po prvý raz v histórii nedostalo do NR SR. V marcových parlamentných voľbách získalo 4,94 percenta hlasov.

Novozvolené vedenie by sa malo podľa Zajaca pokúsiť so všetkými členmi o reštart KDH s cieľom dostať ho naspäť do najvyššej slovenskej politiky. “Pred Snemom sa uskutočnilo 79 okresných snemov, na ktorých si členovia hnutia zvolili nových predsedov v 35 okresoch a aj 392 delegátov dnešného Snemu. Musíme používať nové spôsoby, nové technológie na oslovenie hlavne mladých ľudí a ľudí strednej generácie. Tam bol najväčší úbytok hlasov v týchto voľbách aj podľa nezávislej analýzy. Voľba by ale nemala priniesť rozkol v KDH. Postavme sa všetci za nové vedenie a v jednote rozmanitosti pracujme na obnovení dôvery v KDH,” zdôraznil zastupujúci predseda KDH.

Delegátom Snemu sa prihovorili predseda českej KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a doterajší predsedovia hnutia Ján Figeľ, Pavol Hrušovský a Ján Čarnogurský. Podľa Jána Figeľa by v prípade zisku KDH vo voľbách o 0,06 percenta hlasov viac bol na Slovensku iný parlament a iná vláda. “Som o tom hlboko presvedčený. Ľudia však rozhodli, treba to rešpektovať. Prišla volebná prehra. Čestná prehra však patrí k čestným zápasom. Čestná prehra nie je fiasko. Môže byť a má byť odložené budúce víťazstvo. Fiaskom by bolo padnúť, nedvíhať sa. Stratiť odhodlanie, stratiť odvahu, stratiť to, čo nás charakterizovalo a spájalo. Tri roky dozadu a tri dni pred voľbami som povedal, ak KDH nebude rásť, ja ho viesť nebudem. A svoje slovo som vždy dodržiaval,” podotkol Figeľ.

“Krízová situácia nech je pre nás výzvou, aby sme sa zamysleli, ako ju riešiť. Slovensko nás možno odmieta. Ale čím viac nás odmieta, tým viac nás potrebuje. Dajte pozor, lebo tí, čo nás kritizujú, možno nie sú naši voliči. Ak sa im budete chcieť zapáčiť a zmeníte svoju tvár, aj tak nás voliť nebudú. Ale ak stratíte cieľ, ak stratíte identitu, stratíte aj tých, čo vás doteraz volili,” upozornil Pavol Hrušovský.

Ján Čarnogurský pripomenul slová pápeža Jána Pavla II., ktoré povedal na prvej svätej omši po svojom zvolení. “Povedal sloveso, ktoré elektrizovalo vtedajšie generácie a ktoré dalo cieľ a ideál nám, vtedy vstupujúcim do verejného pôsobenia. A bolo to: Nebojte sa! To sloveso viedlo k tomu, že bol porazený komunizmus, že bolo prekonané rozdelenie Európy. Dnešné generácie potrebujú dospieť k svojmu slovesu. A vyzývam KDH, aby bolo prvé, ktoré bude toto sloveso pre Slovensko nachádzať,” dodal prvý predseda KDH.

http://www.hlavnespravy.sk/kdh-si-dnes-bude-volit-noveho-predsedu/793544


Sulík vyzval Fica, aby okamžite konal: Nech odvolá ministra vnútra a vysťahuje sa z bytu!

BRATISLAVA –Richard Sulík vyzval na mimoriadnom brífingu strany Sloboda a Solidarita k zadržaniu a obvineniu Filipa Rybaniča, asistenta poslanca NR SR za SaS Jozefa Rajtára premiéra Roberta Fica, aby sa vysťahoval zo svojho bytu a okamžite odvolal z funkcie Roberta Kaliňáka.

Podľa Richarda Sulíka sú najvyšší politickí predstavitelia zapletení do finančných podvodov, vrátane ministra vnútra, na ktorého účet pribudli tisíce eur pokútnym spôsobom. „Vyzývam Roberta Fica, aby okamžite odvolal ministra vnútra Roberta Kaliňáka a zároveň by som ho chcel vyzvať, aby sa vysťahoval z bytu, v ktorom býva za pofidérnych okolností,“ povedal Sulík.

Rybaniča zadržala kriminálka

Sulík tak urobil po tom, ako Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala v piatok (10. 6.) popoludní asistenta poslanca SaS Jozefa Rajtára Filipa Rybaniča, ktorý podľa Denníka N pracuje v Tatrabanke. Stalo sa tak údajne po tom, ako si tento týždeň pozrel účty Kaliňáka a exministra dopravy Jána Počiatka (Smer-SD). U Rybaniča tiež urobili domovú prehliadku.

„Pri výkone svojej poslaneckej práce som sa dozvedel o prevodoch, ktoré sú v rozpore s tvrdením ministra Kaliňáka. Ten sa snažil navodiť dojem, že nemá väzby na podnikateľa Ladislava Bašternáka a jeho firmy,“ povedal Rajtár.

Poslanec SaS pripomenul, že sa počas mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej Kaliňák čelil pokusu o odvolanie, ministra vnútra pýtal na existenciu nejakého finančného plnenia medzi ním a firmami, v ktorých figuroval Bašternák. „Minister Kaliňák existenciu takýchto prevodov poprel, ale všetko nasvedčuje tomu, že klamal. Vyzývam špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby na výpoveď Rybaniča nazeral ako na akt vlastenectva a ako na ďalší dôkazový materiál týkajúci sa podozrení z daňových podvodov obrovského rozsahu, ktorým čelí podnikateľ Ladislav B.,“ povedal Rajtár.

Podľa Sulíka sme v súčasnosti svedkami mimoriadne závažných podozrení. „Stovky tisíc eur na účet Kaliňáka, milióny korún na účet exministra dopravy a financií Jána Počiatka. To sú mimoriadne masívne podozrenia,“ tvrdí šéf liberálov.

Podľa poslanca Daniela Lipšica (OĽANO-NOVA) je Rybanič obvinený z trestného činu ohrozovania bankového tajomstva. „Počas výsluchu si Rybanič nemohol zavolať advokáta a ani po tom, ako bolo voči nemu vznesené obvinenie. Je zvláštne, že polícia postupuje, predpokladám, že na pokyn ministra vnútra, takýmto spôsobom, kde sú zjavne porušované práva obvinenej osoby,“ podotkol Lipšic.

Zároveň pripomenul, že pred komunálnymi voľbami boli zverejnené aj bankové prevody vtedajšieho kandidáta na starostu bratislavského Starého Mesta a súčasného poslanca OĽaNO-NOVA Gábora Grendela. „Do dnešného dňa Kaliňák napriek prísľubu tento únik informácií rovnakého rozsahu a rovnakého charakteru nepreveril. Tu však koná okamžite a spôsobom, kedy sú mimoriadne vážne porušované základné procesné a ústavné práva každej obvinenej osoby,“ povedal Lipšic.

Hovorca rezortu vnútra Ivan Netík už pre Denník N uviedol, že minister Robert Kaliňák bol informovaný, že asistent poslanca za SaS Jozefa Rajtára sa z pozície zamestnanca komerčnej banky vlúpal a manipuloval s jeho bankovým účtom za účelom posunutia informácií poslancovi Rajtárovi a novinárom týždenníka Trend a Denníka N. „Asistent poslanca je obvinený z trestného činu ohrozenia bankového tajomstva. Minister vnútra takéto konanie, ktoré je veľmi nebezpečné a je evidentným trestným činom, odmieta. Je za hranicou akceptovateľnosti, že sa politická strana v spolupráci s niektorými novinármi neštíti v rámci politického súboja spáchať trestný čin,“ napísal pre Denník N Netík.

Hovorkyňa Tatrabanky Zuzana Povodová zase pre denník uviedla, že každá práca s klientskymi dátami je prísne kontrolovaná a zaznamenávaná a každé podozrenie z úniku dát by okamžite riešili. „Upozorňujeme na skutočnosť, že bližšie informácie neposkytujeme k žiadnemu prešetrovaniu až do jeho úplného ukončenia,“ povedala.

http://www.topky.sk/cl/100535/1553753/Sulik-vyzval-Fica–aby-okamzite-konal–Nech-odvola-ministra-vnutra-a-vystahuje-sa-z-bytu-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.