Plán zasadnutia OSN o legálnom presídlení 2 miliónov ľudí z utečeneckých táborov sa prerokuje v septembri. + USA: Zastrelili kresťanskú speváčku

Utečenecký problém v EÚ iba špička ľadovca

Plán zasadnutia OSN o legálnom presídlení 2 miliónov ľudí z utečeneckých táborov sa prerokuje v septembri

Viedeň, 11.6.2016 (KAP) 019 236 – Utečenecký problém napr. v Nemecku či Rakúsku je „iba špička ľadovca“ globálneho migračného pohybu, proti ktorému nepomôže nijaké opevňovanie sa, ale ktorý je treba ofenzívne riadiť a využiť. Toto presvedčenie vyjadril odchádzajúci utečenecký poradca nemeckej vlády a býv. vedúci najväčšieho utečeneckého tábora na Blízkom Východe, Kilian Kleinschmidt, pre „Kathpress“ v diskusii v rámci „Noci kostolov“ vo Viedni.
Na celom svete, najmä v Afrike, ale aj v husto osídlenom Pakistane, prebieha obrovský pohyb ľudí spôsobený aj klimatickými zmenami. Kleinschmidt spomenul vysychanie veľkých oblastí, ale aj katastrofické záplavy ako v Pakistane v r. 2010, keď muselo opustiť domovy 10 miliónov ľudí. Ľudia sú nútení všetko zanechať – či ich uznajú za utečencov, alebo nie. Mnohí skúšajú dostať sa do stabilných krajín. Európa to musí prijať a nemôže sa chrániť plotmi. Potrebuje skôr ich príliv, lebo „každá pevnosť sa vyhladuje, ak vytiahne padací most“, ako povedal.
Rakúska politika to žiaľ nespoznáva a to vedie v zahraničí k „veľkému krúteniu hlavami“. Chýba plán integrácie a plán všeobecného prístupu k javu migrácia. Musia existovať legálne cesty, na ktoré sa vyhnanci môžu spoľahnúť. Sloboda cestovania „nemôže platiť iba pre bohatých, alebo tých s rakúskym, či nemeckým pasom“, ako vyhlásil Kleinschmidt. Odborník OSN pripomenul, že sú rozhľadení politici a experti, ktorí vypracovali užitočné koncepcie.

Nádeje v summit OSN o utečencoch
Kleinschmidt vkladá nádeje do summitu o utečencoch v rámci plenárneho zasadnutia OSN počiatkom septembra. Tam sa prediskutuje Plán o legálnom presídlení 2 miliónov ľudí z utečeneckých táborov. Je to 10 percent všetkých registrovaných utečencov. Pre nich sa vytvoria humanitárne koridory do západných štátov.
Podľa Kleinschmidta musí dôjsť aj k rozšíreniu 70-ročnej ženevskej Dohody o utečencoch: „Pretože čo s miliónmi ľudí, ktorí nie sú zaregistrovaní ako utečenci a nemajú prístup k vode a k práci?“
Experti na migráciu vidia aj pre týchto ľudí možnosti bez zaťaženia prijímajúcich krajín. Expert OSN pripomenul efekt migrácie, čo sa týka rozvojovej pomoci: Migranti poukázali minulý rok do svojich krajín 900 miliárd eur a z toho žijú celé dediny. Dôležité je vzdelanie. To spoznalo najmä Jordánsko, kde sa masívne investuje do školenie v IT, ako povedal expert.
Ďalej treba čím skôr začať utečenecké tábory meniť na samosprávne mestské štruktúry. „Najhoršie je, ak je tábor 30 rokov v rukách humanitárnej organizácie. To som zažil napr. v Keni,“ povedal Kleinschmidt. Potom ocenil prácu charity, no súčasne vyzdvihol nebezpečie príliš neskorej samostatnosti ľudí. K tomu sa pridáva, že ľudia nebudú večne takí štedrí pri zbierkach a daroch.

USA: Zastrelili kresťanskú speváčku

Orlando, 13.6.2016 (kath.net/idea/red) V USA zastrelili kresťanskú speváčku Christinu Grimmie počas autogramiády. Stalo sa to 10. júna po koncerte v Orlande v štáte Florida. Páchateľom je podľa polície 27-ročný Kevin James Loibl z St. Petersburgu (Florida). Mal u seba dve strelné zbrane, dva plné zásobníky a poľovnícky nôž. Do Orlanda prišiel už s úmyslom zaútočiť na speváčku. Po čine si vzal život.
Motív bol spočiatku nejasný. Po vyhodnotení údajov na mobile a počítači páchateľa sa zdá možné, že Grimmie zabíjal, pretože speváčka bola kresťanka. Informovali o tom internetové noviny „Santa Monica Observer“.
Na internetovej stránke sa Christina Grimmie opakovane vyznávala ako kresťanka. Tak sa napríklad pýtala, prečo sa ľudia označujú ako kresťania. Veta „Som kresťan“ sa v USA používa priam inflačne, ako sa vyjadrila. Pritom mnohí ľudia vôbec nevedia, čo to vlastne znamená. Nestačí čítať Bibliu a raz cestovať do Izraela. Christina veľmi často spievala kresťanské piesne ako „In Christ alone“ (Iba v Kristovi).
Grimmie sa stala známa, okrem iného, účasťou na talentových skúškach „The Voice“ ako aj videami na YouTube. Jej kanál na YouTube má viac ako 3,1 milióna abonentov, jej videá si ľudia vypočuli takmer 380 miliónov ráz.
Vo videu roka 2012 speváčka v piesni „Iba v Kristovi“ vyznáva:
„Od prvého do posledného dychu určuje Ježiš môj osud. Ani moc pekla ani ľudské plány ma nedokáže nikdy od vytrhnúť z jeho ruky. Stojím tu v Kristovej sile, kým sa nevráti alebo kým ma nezavolá domov.“ –zg-

 

Vatikán mení spomienku sv. Márie Magdalény na sviatok

Sv. Mária Magdaléna na stupni apoštolov

Vatikán, 10.6.2016 (kath.net/KAP) 019 233 – Vatikán zmenil spomienku sv. Márie Magdalény 22. júla na sviatok. Oznámil to 10. júna a uverejnil príslušný dekrét Kongregácie pre bohoslužby a disciplínu sviatostí s dátumom 3. júna.
Je to želanie pápeža a zodpovedá to okrem toho „aktuálnemu cirkevnému kontextu, ktorý si vyžaduje hlbšiu reflexiu o dôstojnosti ženy“, ako uviedol sekretár kongregácie, arcibiskup Arthur Roche, v sprievodnom článku vatikánskych novín „L´Osservatore Romano“. Dekrétom pápež teraz rozhodol, že sv. Máriu Magdalénu „prinajmenšom, čo sa týka stupňa jej spomienky v cirkevnom kalendári, dať na roveň apoštolov“, ako uviedlo Rádio Vatikán.
Vatikán k tomu vydal vlastný text prefácie, čo je zvyčajne prípad iba u malého počtu svätcov.
Podľa arcibiskupa Rocheho pápež urobil toto rozhodnutie „práve v kontexte Svätého roku milosrdenstva“, aby „vyjadril význam tejto ženy, ktorá Kristovi prejavovala veľkú lásku a ktorú aj on veľmi miloval“. V texte výslovne zdôraznil, že sv. Mária Magdaléna je na stupni apoštolov. „Ona je svedkyňa vzkrieseného Krista a hlása posolstvo tak, ako ostatní apoštoli. Preto je správne, že liturgické slávenie tejto ženy má v rímskokatolíckom kalendári rovnaký stupeň ako slávenia apoštolov.“
Podľa Svätého písma patrila sv. Mária Magdaléna popri učeníkoch k užšiemu kruhu okolo Ježiša. Jej druhé meno „Magdaléna“ má byť odvodené od jej rodnej obce „Magdala“. Ona bola pri ukrižovaní Ježiša, pri ukladaní do hrobu a stretla sa aj so vzkrieseným Ježišom. Mária Magdaléna sa v tradícii stotožňuje s bezmennou hriešnicou, ktorá pomazala nohy Ježišovi (Lk 7,36-50).

 

Belgicko: Prevádzači verbujú pred kostolom

Brusel, 11.6.2016 (kath.net/ KNA) 019 235 – Polícia v belgickom Brügge zatkla dvoch podozrivých pašerákov ľudí. Dvaja Iránci sa celé mesiace zdržiavali skrytí v skupine utečencov a pred Stella Mariskerk (Kostol Panny Márie, Hviezdy morskej) ponúkali letákmi svoje služby, ako informovali noviny «Het Nieuwsblad» 10. júna.
Za ilegálnu prepravu do Veľkej Británie požadovali vysoké sumy. Ako vo francúzskom Calais, tak je aj v prístave Brügge-Seebrügge možnosť dostať sa loďou do Veľkej Británie.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.