Švajčiarsko stiahlo svoju žiadosť o vstup do EÚ: Len týždeň pred Brexitom. + Nálada Britov sa posúva: Stávkové kancelárie hlásia drastický nárast odporcov EÚ

O vstup pritom žiadali od roku 1992, teda 24 rokov!
Týždeň pred referendom o budúcnosti členstva Británie v Európskej únii rozhodol švajčiarsky parlament o formálnom stiahnutí žiadosti Bernu o vstup do tohto bloku, ktorá bola podaná ešte v roku 1992. Rada štátov – menšia z dvoch parlamentných komôr – schválila dnes tento krok v pomere 27 k 13 hlasom, informuje agentúra DPA.

Svajciarsky kriz
Slovensku odovzdá predsedníctvo holandská kráľovná: V Bratislave otvorí výstavu
Švajčiarska vláda podľa vyjadrenia ministra zahraničných vecí Didiera Burkhaltera oznámi na základe rozhodnutia zákonodarcov orgánom EÚ, že uvedenú žiadosť majú považovať za bezpredmetnú. Burkhalter chce však zároveň dať jasne najavo, že Švajčiarsko má záujem na pokračovaní a oživení spolupráce s EÚ.

Ešte v marci odhlasovala stiahnutie žiadosti o vstup do EÚ veľkou väčšinou aj Národná rada – veľká komora švajčiarskeho parlamentu. Príslušný návrh podala národno-konzervatívna Švajčiarska ľudová strana (SVP).

Stiahnutá žiadosť sa stala v skutočnosti bezpredmetnou ešte v decembri 1992, keď Švajčiari v referende odmietli vstup svojej krajiny do Európskeho hospodárskeho priestoru ako prvý krok na ceste k plnohodnotnému členstvu v EÚ.

http://www.pluska.sk/spravy/zo-zahranicia/svajciarsko-stiahlo-svoju-ziadost-vstup-do-eu-tyzden-pred-brexitom.html

 

Nálada Britov sa posúva: Stávkové kancelárie hlásia drastický nárast odporcov EÚ

V anglických stávkových kanceláriách sa objavil obrat: Podpora pre vystúpenie Británie z EÚ sa v posledných dňoch výrazne zvýšila

Líder protieurópskej strany UKip Nigel Farage drží plagát v rámci kampane proti zotrvaniu Británie v EÚ
Desať dní pred referendom získavajú zástancovia vystúpenia Británie z EÚ podporu, ako agentúra Reuters uviedla v utorok. V stávkových kanceláriách boli v pondelok šance na Brexit najvyššie od vyhlásenia referenda pred štyrmi mesiacmi. Podľa on-line stávkovej spoločnosti Betfair sa pravdepodobnosť zvýšila na 40 percent. Aj keď to znamená, že vyhliadky na zotrvanie Britov v Európskej únii sú stále výrazne vyššie – 60 percent. Avšak kurz od minulého štvrtka výrazne poklesol o 18 bodov. Takmer 50 percent všetkých príjmov stávkových kancelárií počas posledných 24 hodín predstavovali stávky pre alebo proti členstvu Spojeného kráľovstva v Európskej únii, ako píše Betfair.

Stávková kancelária William Hill ponúka stávkujúcim, ktorí stávkujú na Brexit, zisk len vo výške polovice vkladu, povedal hovorca. Ak voliči 23. júna rozhodnú o vystúpení z EÚ, za vklad vo výške štyroch libier získajú stávkujúci späť len sedem libier.

Investori s veľkým záujmom sledujú kurzy zverejnené takmer každodenne. “Stávky sú pokusom trhov, zhŕňajú prieskumy a vyčistenie všetkých ich zraniteľností,” hovorí manažér fondu Insight Investment Paul Lambert. Z pohľadu investora majú stávkové kancelárie ďalšiu výhodu: prakticky môžu prispôsobiť svoje kurzy v reálnom čase, v neposlednom rade vďaka online stávkovaniu. Sú teda rýchlejšie ako predvolebné prieskumy.

http://www.hlavnespravy.sk/nalada-britov-sa-posuva-stavkove-kancelarie-hlasia-drasticky-narast-odporcov-eu/795790

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.