Benedikt XVI. sa znova prihlásil o slovo. + Prečo sa nehovorí o islamskej homofóbii?

Rím, 15.6.2016 (kath.net/KNA) 019 258 – Emeritný pápež Benedikt XVI. (2005-2013) sa nanovo prihlásil o slovo. Podľa talianskych médií zo stredy zostavil knihu s príspevkami na počesť kardinála Giacoma Biffiho (1928-2015) ako ocenenie bývalého bolonského arcibiskupa.
FRantisek a Benedikt XVI. na kolenach
Od svojho odstúpenia koncom februára 2013 sa Benedikt XVI. na verejnosti vyjadruje už iba zriedka. Naostatok s ním vyšlo interview v marci a v ňom sa po prvý raz vyjadril k pápežovi Františkovi.
Biffi je «príkladný pastier Božej Cirkvi v búrlivých časoch a muž mimoriadnej odvahy bez strachu, či bude populárny, alebo nepopulárny», citovali médiá z textu emeritného pápeža. Vyjadril želanie, aby v Cirkvi nikdy nechýbali «osobnosti tejto ľudskej veľkosti». Knihu s latinským titulom «Ubi fides ibi libertas» («Kde je viera, tam je sloboda») predstavili v utorok v Bologni.
Kardinál Biffi bol bolonským arcibiskupom v r. 1985 až 2003. V kolégiu kardinálov a Biskupskej konferencii Talianska bol hovorcom „konzervatívneho“ krídla.
Podľa anekdoty, ktorá obiehala v talianskych médiách, mal bývalý kardinál Joseph Ratzinger v konkláve 2005 údajne dať hlas kardinálovi Biffimu. Podľa tejto anekdoty mal Biffi vyjadriť vedľa neho sediacemu kardinálovi v konkláve 2005 svoj údiv nad tým, že v každom kole dostáva jeden jediný hlas. Citovali ho slovami: «Keď zistím, kto ma tak kŕčovito volí, sľubujem, že dostane poriadnu bitku.» Oslovený kardinál mu na to odpovedal, že ho očividne volil Ratzinger a teda musí poriadnu bitku dať teraz pápežovi.

Španielsko: Biskup krstil deti zachránené pred potratom

Madrid , 15.6.2016 (kath.net/pl) 019 257 – Španielsky biskup z Getafe pri Madride, Joaquin Mária Lopez Andujar, pokrstil 11 detí, ktoré boli zachránené pred potratom. Informovala o tom agentúra Aciprensa. Dve katolícke združenia (MásFuturo a „Záchrancovia Jána Pavla II.) pristupujú pred potratovými klinikami k tehotným ženám a ponúkajú im pomoc. Popri starostlivosti o tehotné a mladé matky sa starajú aj o ženy po spontánnom potrate. Obe organizácie zachránili v celom Španielsku pred smrťou v ostatných rokoch už 1624 detí.
Marta Velarde, predsedníčka MásFuturo [Viac budúcnosti], vysvetľuje, že ochrancovia života musia pri svojej angažovanosti „znášať rozhodne aj urážky“. Okrem toho „musíme bojovať a byť tu pre nenarodené deti aj na sviatky a cez víkendy“. „Tešíme sa však zo svojho povolania zachraňovať život!“
Diecéza Getafe sa na domovskej stránke touto udalosťou ako aj angažovanosťou ochrancov života podrobne zaoberá.

V Berlíne stále viac salafistov

Berlín, 15.6.2016 (kath.net/KNA) 019 255 – V Berlíne počet islamistických salafistov minulý rok vzrástol z 570 na 680. Vyplýva to zo správy o ochrane ústavy za r. 2015, ktorú v utorok predložil senátor pre vnútro Frank Henkel (CDU). Z toho až 360 salafistov kvalifikujú ako orientovaných na násilie. Ultrakonzervatívna islamistická ideológia zostáva podľa správy naďalej najrýchlejšie rastúcim variantom islamizmu v Nemecku.
Počet salafistov do mája 2016 ďalej narástol – na 710 – z nich je 380 za používanie násilia. Počet tých, ktorí s pravdepodobne džihádistickou motiváciou opustili Berlín a odišli do Sýrie, bol v máji 2016 až 110. Väčšina z nich podporuje teroristický „Islamský štát“. Každý druhý z nich sa medzitým už z krízovej oblasti vrátil do Berlína. Asi tucet Berlínčanov prišiel v oblasti konfliktov o život.

Štúdia z USA: Časté sväté omše – dlhší život!

Boston, 14.6.2016 (kath.net/idea) 019 251 – Ženy, ktoré navštevujú sväté omše častejšie, žijú dlhšie. To je výsledok dlhodobej štúdie Fakulty pre verejné zdravie na Harvardskej univerzite v Bostone. Dospela k záveru, že hrozba zomrieť na srdco-cievne ochorenia, alebo na rakovinu je u pravidelných návštevníčok kostola nižšia ako u tých, ktoré chodia do kostola zriedka, alebo vôbec nie. „Náboženstvo a spiritualita by mohli byť dlho podceňovaným zdrojom, ktorý by lekári so svojimi pacientami mali zohľadňovať,“ uvádza sa v štúdii. Ako povedal profesor medicíny Tyler VanderWeele, ženy, ktoré chodia aspoň každý týždeň do kostola majú lepšie sociálne zázemie, zriedka trpia na depresie, menej fajčia a hľadia s väčšou dôverou na svoj život. Pre túto štúdiu skúmali vedci 20 rokov 75 000 žien.

Prečo sa nehovorí o islamskej homofóbii?

Komentár Birgit Kelleovej

Kolín, 15.6.2016 (kath.net/Wirtschaftswunder.at) 019 232 -V decembri 2012 som o prvý raz sedela na talkshow na tému „homosexuálne manželstvo“. Vtedy sa zdalo, že nič netreba naliehavejšie prediskutovať v Nemecku. Dostala som potom desiatky pozvaní do televíznych relácií aj z Rakúska. Téma rovnaká a okrem toho ešte aj adopčné právo pre homosexuálov. Všetky ponuky som odmietla. Bolo to stále to isté – homosexuálny pár, ktorý sto rokov žije spolu a s veľkou láskou vychováva dieťa … Nejaký politik alebo rodič s homosexuálnym dieťaťom a čo ešte chýba potom je: Logicky – konzervatívna katolícka brzda. To mala byť moja úloha.
Prezident Christian Wulff nás poučil, že islam patrí k Nemecku. Téma doteraz v obyvateľstve nevydiskutovaná …
Podľa mojej skromnej mienky preto, že je to nesprávna otázka. Nanajvýš sa treba spýtať, či islam k Nemecku a jeho slobodnému demokratickému poriadku patriť chce. To by si však museli moslimovia vydiskutovať najprv medzi sebou, namiesto toho, aby si viac či menej nadaní nemeckí znalci Koránu v televízii hádzali na hlavu navzájom si odporujúce súry. Či sa teda islam chce podriadiť ústave … na to musia moslimovia odpovedať.
A preto som ponuky odmietla a jednému redaktorovi som odporúčala, aby konečne pozval aj nejakého imama na tému „homosexuálne manželstvo“! Ak teda islam patrí teraz k Nemecku, je priam neslušné nechať o tom diskutovať iba predstaviteľov Katolíckej cirkvi. Redaktor bol vyvedený z miery: „Na to som, úprimne povedané, ešte nikdy nepomyslel,“ vyhlásil. Logické, je aj oveľa jednoduchšie zabávať publikum na úkor katolíkov. A aj celkom bez nebezpečenstva! Ešte som mu vyhlásila, že je jednoducho lacné, vybúriť sa pri tejto téme iba na katolíkoch a zostávať stáť pri téme moslimská šatka, burka a práva žien a všetky otázky homosexuálov jednoducho zamlčať. Od katolíkov sa nijaký homosexuál v Nemecku nemusí ničoho obávať. Ak by mal mať raz islam u nás naozaj slovo, to by sme museli my, katolíci, vyjsť do ulíc na obranu práv homosexuálov. …
Nikto z redaktorov však nemal odvahu túto diskusiu otvoriť. Namiesto toho si pre relácie v televízii vždy našli katolíkov ako fackovacích panákov.
Problém však zostal. A práve cez víkend vybuchol po prvý raz v Orlande. To je – môžeme si namýšľať – Ďaleko a nemá s nami nič do činenia.
Na vine sú iste iba tie liberálne zákony o zbraniach v USA, Donald Trump osobne, alebo je to akosi vina oboch Bushov. Veď či to nebol zmätený, psychicky labilný jednotlivec bez ďalších motívov???
Mnohé redakcie sa zdráhajú pomenovať, čo je už očividné – že máme znova raz do činenia s náboženským islamským fanatikom, ktorý si cielene vybral homosexuálov. Niekto, kto nebol neznámy FBI a mal mať kontakty s IS. Dnes ráno dokázali prečítať správu o Orlande v rozhlase WDR bez toho, že by slovo islam alebo IS vôbec vyslovili! Namiesto toho poslucháčovi oznámili, že páchateľova žena ho opísala ako výbušného a že nemal kontakty s teroristami. A potom bola reč o tom, prečo si muž v USA jednoducho smie kúpiť zbraň. A svet bol opäť v poriadku. … To bolo ako vtedy, keď nám WDR v komentári z r. 2011 vyhlásil, že Usama Bin Ladín bol predsa aj milujúcim otcom. …
Zatiaľ čo desiatky obetí v nemocniciach ešte bojuje o život, v Nemecku sa vzrušene zaoberajú otázkou: Preboha, len nie Trump! No vyzerá to, že práve toto nastane, lebo aj v USA poznajú ten reflex, že nič nesmie mať do činenia s ničím a už vôbec nie s islamom. Ešte v januári 2015 písala na Twitteri Hillary Clintonová: „Let`s be clear: Islam isn`t our enemy. Hateful rhetoric against Muslims isn`t just wrong, it plays into terrorists` hands. (Povedzme si to jasne: Islam nie je naším nepriateľom. Nenávistná rétorika proti moslimom nie je len zlá, ona hrá do rúk teroristom).
Tu sa milá Hillary žiaľ mýli v tom, že to nehrá do rúk islamistom, ale politickým protivníkom, ak vláda odmieta diskusie, ako sú tie o islamistickom terore. Skúsenosť, ktorú dobre poznáme. A tak ju teraz tieto slová zradia, pretože ju realita doženie a Trump to naozaj využije. Presne ako v Nemecku osoží jedine strane AfD, ak vláda tieto diskusie odmieta. …
Napríklad útoky na ženy na Silvestra v Kolíne oficiálne tiež nemali nič do činenia a etnickým, či dokonca s náboženským pozadím páchateľov. Analogicky musela nenávisť páchateľa v Orlande voči homosexuálom kvázi spadnúť z neba a je zrejme iba výrazom systematickej, plošnej homofóbie americkej spoločnosti. A síce bez výnimky!
Všímam si mimochodom, že náboženské pozadie sa očividne iba v niektorých náboženstvách prejavuje v konaní a zmýšľaní, zatiaľ čo iné nemajú nízke motívy. Kto teda napríklad ako kresťan má problém s uznaním homosexuálneho „manželstva“, ale inak pokojne žije vedľa homosexuálneho suseda, je nábožensky zaslepený, plný nenávisti, homofóbny a „katoliban.“ Kto však ako moslim homosexuálov odbachne samopalom, je duševne zmätený, výbušný a obeťou možností amerických zákonov o zbraniach, ale vďaka Bohu nábožensky nemotivovaný!
V Kolíne to boli „iba“ ženy, ktoré boli masou mužov sexuálne obťažované a zneužité. Fenomén, ktorý sa v súčasnosti opakuje aj v Berlíne a Darmstadte. Fenomén, ktorý v Škandinávii rovnako predstavuje už dlhodobý problém.
Namiesto pomenovania vecí utieka sa politika k tvrdeniu, že ide o celospoločenský, sexistický fenomén.
Dodnes si musia nechať nadávať do rasistov tí, ktorí poukážu na motívy páchateľov. Mantra, že nič nemá do činenia s ničím, sa musí predsa oživovať. Chceme teraz len čakať až bude na rade ďalšia skupina obetí, alebo budeme konečne o veciach aspoň hovoriť? Alebo počkáme až po obťažovaní žien budú zasa naháňať po uliciach homosexuálov? Máme teraz do činenia s prisťahovalcami z krajín, v ktorých to ani nie je bezprávím. Ba dokonca z krajín, v ktorých gejov vešajú na stromy. Kto zatvára oči alebo nechce vidieť súvislosti, prehrešuje sa na obetiach zajtrajška.
Myslela som si, že tie časy sú dávno za nami. Ja nechcem vyjsť na ulicu brániť práva homosexuálov. Ale urobila by som to.

Birgit Kelleová (41) je autorka článkov v rôznych printových a internetových médiách. V r. 2013 vyšla jej prvá kniha, v marci 2015 satira na gender „Gendergaga“. Píše pre všetkých, ktorý nie sú ešte úplne presiaknutí genderom. Pre ženy, ktoré sú rady ženami, pre mužov, ktorí nimi chcú zostať a pre všetkých, ktorým každodenné šialenstvo ešte neulúpilo humor. Nazávajú ju „antifeministkou“ a „obhajkyňou žien“. Je predsedníčkou spolku Žena 2000 plus, a v predsedníctve „New Women For Europe“ (Brusel). Je vydatá a matka 4 detí.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.