Sýrsky patriarcha tesne ušiel atentátu. + Zomierajúce dievča prosí o odpustenie pre vrahov IS

Rím, 21.6.2016 (kath.net/KAP) 019 279 – Patriarcha Sýrsko-pravoslávnej cirkvi, Mar Ignác Aphrem II., očividne tesne ušiel atentátu. Podľa správy talianskej katolíckej spravodajskej agentúry „asianews“ samovražedný atentátnik sa vyhodil do vzduchu v nedeľu počas spomienkovej slávnosti v seversýrskom Qamischli. Pritom strhol so sebou do smrti troch ochrankárov. Tí mu bránili v prístupe ku kostolu, kde patriarcha so stovkami kresťanov slávil spomienku na asýrskych a arménskych kresťanov zavraždených na turecký rozkaz v prvej svetovej vojne.
O pôvodcoch atentátu, alebo jeho pozadí, zatiaľ nie sú oficiálne správy. Svetová rada indických kresťanov, v ktorej je zastúpená aj Sýrsko-pravoslávna cirkev, hovorila o brutálnom útoku islamských extrémistov. A zdôraznila:
„Smrtonosný islamistický terorizmus sa šíri na Blízkom Východe, v Ázii a Afrike bez toho, že by narazil na silnejší odpor Spojených národov. Namiesto toho, aby proti tomuto monštru bojovali, cvičia sa v politických zábavkách.“

 

Vatikán prijal druhú skupinu utečencov

Vatikán, Lesbos, 17.6.2016 (ZENIT) 019 269 – Vo štvrtok 16. júna pricestovala do Ríma ďalšia skupina sýrskych utečencov z Lesbosu, ako oznámila Tlačová konferencia Svätého stolca. Je to deväť osôb, medzi nimi dvaja kresťania. Prišli z utečeneckého tábora „Kara Tepe“ na východe gréckeho ostrova, menej ako 10 km od tureckej pevniny.
Pápež František pri krátkej návšteve na Lesbose priviezol so sebou v apríli do Ríma sýrske rodiny.
„Vatikánski žandári v spolupráci s ministrom vnútra Grécka a Spoločenstva Sant’Egidio, deväť utečencov sprevádzali 16. júna z Atén do Ríma,“ ako sa uvádza vo vyhlásení. Spoločenstvo Sant’Egidio zabezpečí ich ubytovanie. Šiesti dospelí a tri deti sú sýrskymi občanmi.
Ďalšia skupina 81 utečencov prišla do Ríma na základe spoločnej iniciatívy talianskej vlády, Sant’Egidia, Federácie evanjelických cirkví Talianska a „Waldenského stola“. Projekt sa nazýva „humanitárne koridory.“ (pdm)

 

Jeruzalem: Reštaurujú Ježišov hrob

Jeruzalem, 18.6.2016 (kath.net/idea) 019 271 – V Jeruzaleme v týchto mesiacoch reštaurujú kaplnku s Ježišovým hrobom. Ako informovala katolícka agentúra Fides, práce sa začali 6. júna. Celých 200 rokov sa na stavbe nič nerobilo, pretože šesť ústredných kresťanských cirkví, ktoré Kostol sv. hrobu využívajú, sa nedokázali dohodnúť na spoločnom postupe.
Podľa slov koordinátorky, architektky Antónie Moropoulou z Atén, je kaplnka síce stabilná, no veľmi napadnutá vlhkosťou a dymom zo sviec. Okrem toho ju majú urobiť odolnou voči zemetraseniu. Aby sa nebránilo vstupu pútnikov, práce prebiehajú skoro ráno a neskoro večer.
Náklady asi 2,9 milióna eur hradia spoločne Rímskokatolícka, Grécko-pravoslávna a Arménska apoštolská cirkev, ktoré majú hlavnú správu kostola. Kostol využívajú aj tri ďalšie cirkvi – Koptská, Sýrsko-pravoslávna a Etiópska pravoslávna cirkev. Protestanti tam zastúpení nie sú. Oni majú v starom meste vlastný kostol na Via Dolorosa – Kostol Spasiteľa.
Odborníci sa dlhý čas sporili o tom, či Ježiš bol skutočne pochovaný na mieste dnešného Kostola sv. hrobu, alebo v tzv. záhradnom hrobe severne od Damaškovej brány mimo starého mesta.
Medzitým sú už poukazy na to, že Kostol sv. hrobu je miestom ukrižovania a pochovania Ježiša. Podľa svedectiev rôznych spisovateľov neskorej antiky nechal cisár Konštantín (okolo r. 280–337) postaviť kostol v r. 326. Komplex s Ježišovým hrobom a s neďalekým vŕškom ukrižovania Golgotou, pozostával z rotundy okolo hrobu, vstupného portálu a baziliky.
Za dnešnú formu vďačí Kostol sv. hrobu v podstate križiakom, ktorí po ovládnutí Jeruzalema v r. 1099 dali postaviť súvisiacu stavbu kupoly nad vtedajším kostolom.

 

Benedikt XVI. oslávi 65. výročie kňazstva

Vatikán, 20.6.2016 (kath.net/KAP) 019 277 – Emeritný pápež Benedikt XVI. oslávi 28. júna 65. výročie kňazskej vysviacky slávnosťou vo Vatikáne. Ako informovala vatikánska „Nadácia Josepha Ratzingera – Benedikta XVI.“ v utorok, na oslavu do Apoštolského paláca sa očakáva aj pápež František. Podľa nadácie odovzdajú pritom Benediktovi XVI. nový zväzok Zobraných spisov o kňazstve.
Joseph Ratzinger bol vysvätený za kňaza 29. júna 1951 spolu s bratom Georgom v dóme vo Freisingu, Vysvätil ho mníchovský kardinál Michael von Faulhaber. Primície slávil 8. júla v Traunsteine, kde žili jeho rodičia.

 

Zomierajúce dievča prosí o odpustenie pre vrahov IS

Mosul, 21.6.2016 (kath.net/idea) 019 280 – V Iraku členovia teroristickej organizácie „Islamský štát“ (IS) podpálili dom kresťanskej rodiny. Dvanásťročná dcéra rodiny pritom utrpela ťažké popáleniny, na ktoré krátko na to v nemocnici zomrela. Predtým ešte však poprosila svoju matku, aby teroristom odpustila!
Informovali o tom britské noviny „Daily Express“. Prípad sa udial v obci v blízkosti mesta Mosul. Teroristi zaklopali na dvere kresťanskej rodiny a vyzval domácich, aby zaplatili dane, ktoré musia platiť všetci nemoslimovia. Matka prosila teroristov o trocha strpenia, pretože dcéra je práve pod sprchou. Teroristi však čakať nechceli a dom podpálili. Matke s dcérou sa síce ešte podarilo ujsť von z domu, no dievča utrpelo veľmi vážne popáleniny a krátko na to zomrelo.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.