Nový začiatok KDH? + Generálny tajomník OSN varuje svetové spoločenstvo, aby sa pripravilo na možné teroristicke útoky s použitím zbraní hromadného ničenia

KDH si vždy zakladalo na tom, že je slušnou, serióznou konzervatívnou stranou, preto zvolenie politického eskamotéra a klauna Hlinu svedčí o tom, že kríza v hnutí je podstatne väčšia, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať.
Policajti-odvádzajú-Alojza-Hlinu-v-roku-2010-po-protestoch-pri-soche-Svätopluka-na-Bratislavskom-hrade
Samozrejme, rýchle odsudky typu, že zvolenie Hlinu na čelo KDH bude mať rovnaký účinok ako zvolenie Freša na čelo SDKÚ, je predčasné. Hlina bol dosiaľ politický solitér, nikdy sa nejavil ako tímový hráč, teraz sa však ocitol v novej situácii. Poďme však k príčinám, ktoré k hlbokej kríze v KDH viedli

KDH si postupom času vybudovalo štruktúry, ktoré mladým politickým talentom neumožňovali presadiť sa. Časom sa vytvorila kasta nedotknuteľných (okresných, ale predovšetkým krajských) funkcionárov, ktorí definitívne zablokovali vstup do exkluzívneho klubu aktivistom z nižších priečok straníckej nomenklatúry. Paradoxné je, že vysoké postavenie na kandidátnej listine nebolo takmer nijako závislé od voličskej podpory toho ktorého ostrieľaného aparátnika.
bitka_martvon_hlina_parlament
Typickým príkladom je napríklad kariéra Júliusa Brocku – služobne najstaršieho poslanca NR SR. Do parlamentu nastúpil v júni 1990 a odišiel z neho v marci 2016. Na otázku, či to bol najvýraznejší, najinvenčnejší a najplatnejší poslanec KDH, si iste každý odpovie sám. Brocka bol dokonalou esenciou KDH-áctva. Nudný, značne pokrytecký, politický korektný, bez invencie, nikoho zvlášť nevytáčal, ale ani nenadchol. Aby sme mu však nekrivdili, na rozdiel od niektorých svojich straníckych bossov mal aspoň medzi voličmi KDH relatívnu slušnú podporu – v počte preferenčných hlasov skončil na štvrtom mieste.
Hlina opat na policajnej stanici
To sa však nedá povedať o neohrozených krajských bossoch v Trnave – Přidal či Banskej Bystrici -Muránsky. Tieto figúrky dlhodobo pôsobili v strane ako čierni pasažieri v hnutí, keď napriek mizivej až mikroskopickej podpore dlhé roky okupovali posty poslancov, nedávajúc iným, možno zaujímavejším a schopnejším politikom, šancu presadiť sa. O tom, že stanovy KDH boli šité na mieru práve takýmto silným regionálnym bossom svedčia i viaceré neúspešné pokusy zmeniť ich, či už to bola Procházkova iniciatíva tesne pred jeho odchodom z KDH (nadpolovičnú väčšinu získal, ale nie dvojtretinovú potrebnú za zmenu stanov), alebo neskoršia iniciatíva ĽUD KDH, ktorá dlhodobo, avšak neúspešne, poukazovala na demokratický deficit vnútri KDH.
Zadrzanie poslanca Hlinu 1
Do takéhoto marazmu teda prišiel Hlina s pevným odhodlaním vymiesť Augiášov chliev. Je fakt, že práve vďaka uvedeným pomerom vnútri KDH prostredie strany nedokázalo vygenerovať osobnosti, ktoré by dokázali prezentovať novú vnútrostranícku alternatívnu, a preto hnutie v rozklade siahlo takpovediac po človeku zvonka. V KDH totiž nebolo zvykom, aby sa voči predsedovi vyhranil, či vyrástol ako politická alternatíva nejaký z podpredsedov. Chvíľu sa o niečo také pokúšal Lipšic, prípadne Palko, ale poznajúc stranícke štruktúry a systém to skôr alebo neskôr každý z nich vzdal.

Otázne je, či je Hlina na takúto prácu tou najvhodnejšou osobou. Je fakt, že Hlina ako bývalý poslanec je relatívne známy. V ostatných voľbách síce kandidoval až zo sedemdesiateho miesta, ale svojím volebným výsledkom nijako zvlášť neoslnil. Napriek tomu, že robil veľmi masívnu door to door kampaň na rodnej Orave, stačilo to len na to, že poskočil (prekrúžkoval sa) síce až na jedenáste miesto, nedosiahol však deklarovaný cieľ dosiahnuť desaťtisíc preferenčných hlasov a stále bolo pred ním desať starých KDH-kov či nových pro-life aktivistov, ktorí mali medzi voličmi KDH väčšiu podporu. Hlina je, bohužiaľ, oveľa viac známy skôr z happeningových aktivít typu dovezenie tanku pred vilu Vasila Biľaka, zamurovanie dverí jednej z nebankoviek, či zloženie nákladu alobalu pred Ficovým bytom (narážka na kauzu exposlanca Jánoša) než z konštruktívnych politických iniciatív, ako bol Procházkov projekt Alfa. Vsadenie delegátov snemu na Hlinu znamená, že v zúfalstve položili celú budúcnosť hnutia na čistý politický marketing.

Či a ako to pomôže, si budeme musieť počkať. Dnes sú na Slovensku politické strany, ktoré majú štyroch či niekoľko desiatok členov a sú v parlamente a vďačia za to len premyslenému politickému marketingu. Obávam sa, že to nie je cesta, ktorou by sa malo vydať aj KDH.

Roman Michelko

http://www.hlavnespravy.sk/roman-michelko-novy-zaciatok-kdh/799175

 

Generálny tajomník OSN varuje svetové spoločenstvo, aby sa pripravilo na možné teroristicke útoky s použitím zbraní hromadného ničenia

„Som znepokojený rastúcim nebezpečenstvom použitia teroristami chemických, biologických, rádioaktívnych alebo nukleárnych zbraní vo veľkých mestách“, – vyhlásil Pan Ki Mun

Generálny tajomník vyzval členov Rady Bezpečnosti, aby zvýšili pripravenosť svetového spoločenstva k možným teroristickým útokom s použitím zbraní hromadného ničenia (ZHN) pre ten prípad, ak opatrenia na zamedzenie podobného útoku zlyhajú. Vystupujúc na stretnutí, zasvätenom pripomienkovaniu rezolúcie 1540, Pan Ki Mun taktiež vyhlásil, že najlepším spôsobom predísť použitiu ZHN teroristami je raz a navždy podobné zbrane zakázať.

„Som znepokojený rastúcim nebezpečenstvom použitia teroristami chemických, biologických, rádioaktívnych alebo nukleárnych zbraní vo veľkých mestách. Myslím si, že rezolúcia 1540 môže a musí zohrávať veľkú úlohu v tom, aby medzinárodné spoločenstvo malo vhodné mechanizmy na predchádzanie podobným incidentom“, – povedal šéf OSN.

Podľa jeho slov sa štáty musia zamyslieť nad tým, čo urobiť v prípade, ak snahy na predchádzanie použitia ZHN neštátnymi subjektami zlyhajú. „Vyzývam členov Rady Bezpečnosti prevziať zodpovednosť za zlepšenie našej pripravenosti k možnému použitia takýchto zbraní. Nakoniec chcem podčiarknuť, že najlepším spôsobom odvrátiť použitie ZHN neštátnymi subjektami je raz a navždy likvidovať všetky podobné zbrane. Skúsme znásobiť naše úsilie na vytvorenie bezpečnejšieho sveta“, – podčiarkol Pan Ki Mun.

Rezolúcia 1540, prijatá roku 2014, vyzýva štáty ustanoviť prísnu kontrolu nad ZHN a jeho nosičmi a nepripustiť ich výrobu, získanie či dopravu neštátnymi subjektami, ku ktorým priraďujeme teroristov. V pondelok v OSN štartovali trojdňové konzultácie, zasvätené všeobsiahlej analýze toho, do akej miery sa dokument uplatňuje v praxi.

Podľa vyhlásenia šéfa OSN, od momentu prijatia bola rezolúcia „vynikajúcim príkladom medzinárodnej spolupráce“, a proces jej revízie umožní zachovať jej aktuálnosť. „Musíme uznať, že svet sa od roku 2004 zmenil. Žiaľbohu, zmeny nie vždy vedú k lepšiemu“, – podotkol Pan Ki Mun.

Jedna z otázok, o ktorých diskutujú členské štáty OSN, je možnosť značného zosilnenia protiteroristickej komponenty danej rezolúcie. Aktívne za to vystupujú USA, zatiaľ čo Rusko sa k tomuto nápadu stavia skepticky. Ako v pondelok vyhlásil hlavný radca Departmentu pre otázky nešírenia a kontroly nad zbraňovými systémami MZV RF Grigorij Maškov, „úprava danej rezolúcie na protiteroristickú by v skutočnosti priviedla k vymiznutiu jej hlavného poslania – nešírenia ZHN“. Podľa Maškova existujú pre zosilnenie boja s terorizmom iné rezolúcie a medzinárodné formáty.

Pozn. Prekl: „Domnievame sa, že Pan Ki Mun je v danom prípade v úlohe štatistu, poručíka aj varujúcej Andromachy zároveň.

V skutočnosti by bolo bývalo za „najlepších rokov“ Studenej vojny absolútne nemožné predstaviť si, žeby generálny tajomník OSN varoval ľudí pred tým, že tak sofistikovane vyrábané a dômyselne chránené a skladované zbrane z nukleárneho potenciálu superveľmocí USA a ZSSR, či menších jadrových „nováčikov“ – FRA, UK, ISR, ba dokonca Indie a Pakistanu by sa mohli dostať do rúk akýchsi mudžahedínov. Hypotetické zadováženie si jadrovej nálože nejakými pologramotnými mudžahedínmi, jej obsluha, technológie a kádre, nevyhnutné pre zaobchádzanie s ZHN, nehovoriac o nevyhnutnej „cover-structure“, ktorá by celej afére zabezpečila náležitú konšpiráciu – to všetko je nemožné bez „sprostredkovania“ tajných služieb. V tomto zmysle je ťažké nesúhlasiť s V. Putinom, keď hovoril o „najväčšej geopolitickej katastrofe XX.storočia“ v zmysle krachu štátnych štruktúr, zabezpečujúcich bipolárnu paritu a stabilitu, v „socialistickom tábore“, a zároveň v zmysle prerastania spoločenstva tajných služieb niekdajších západných oponentov Varšavskej zmluvy na nadnárodnú úroveň, výsledkom čoho napríklad tajné služby USA držia v područí celú krajinu, ktorá sa častokrát stáva nástrojom presadzovania mocenských záujmov zložitého konglomerátu tajných služieb a medzinárodnej korporatokracie.

Je nevyhnutné si uvedomiť, že „medzinárodné spoločenstvo“ si tieto Pan Ki Munove slová bude vysvetľovať práve v tomto kľúči, pričom vyhodnotí, že je to varovanie o možných apokalyptických sprievodných javoch fenoménu, ktorý sa už dlhšie rysuje na horizonte – totiž odchod hegemóna unipolárneho sveta. Hegemóna, ktorého elita, ako je možné usúdiť na príklade militantnej rétoriky H. Clintonovej, je za každú cenu rozhodnutá zachrániť vlastnú ekonomiku na úkor celého sveta, nech by aj za cenu všeobsiahlej vojny. Každá nová „svetová“ musí mať svoje „Gliwice“. Prvý pokus spred dvoch rokov v podobe zostreleného MH17 nevyšiel, ale to neznamená, že sa neplánuje druhý.

Navyše, historik A. Fursov v rámci svojho prednáškového cyklu „Škola analytiky“ hovorí, že mediálny furor, ktorý sprevádzal minuloročný škandál okolo prezidenta FIFA J. Blattera, mal údajne aj vedľajšiu funkciu – totiž odvrátiť pozornosť od vojenského použitia jadrovej bomby letectvom saudskej armády v Jemene. Výbuch bol skutočne obrovský a existujú záznamy v internete, ktoré svedčia v prospech hypotézy, že proti jemenským povstalcom Saudi použili práve nukleárnu pumu.

Zároveň je príznačné, že Pan Ki Mun na záver žiada „plošnú likvidáciu“ jadrových zbraní.

Táto požiadavka má tiež bezpochyby americký podtext, keďže pre kompetentných ľudí spoza mláky nie je tajomstvom, že jediné, čo udržiava NATO pred plnoformátovou vojnou s RUS, je ruský jadrový arzenál. Ktorý bol vytvorený a je udržiavaný v bojovej pohotovosti z jediného – odstrašujúceho – dôvodu, t.j. preto, aby nikdy nemusel byť použitý. Ak ho nebude, nik nám nezaručí, že nevypukne vojna klasického druhu, s použitím všetkých možných konvenčných zbraní.

Predpokladáme, že podobné vyhlásenia generálneho tajomníka USA „z podania USA“ treba vnímať ako bezprostredné varovanie pred katastrofickou situáciou, v ktorej sa ocitli USA, a ich odhodlaní ísť až do konca, vrátane dodávania ZHN teroristickým zoskupeniam, z ktorých mnohé preukázateľne koordinujú západné rozviedky.

http://www.hlavnespravy.sk/generalny-tajomnik-osn-varuje-svetove-spolocenstvo-aby-sa-pripravilo-k-moznym-teroristickym-utokom-s-pouzitim-zbrani-hromadneho-nicenia/798818

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.