Turecko pobúrili pápežove slová o genocíde Arménov, Vatikán sa ohradil. + Ekumenická modlitba pápeža a katolikosa v Jerevane za pokoj a zmierenie

Turecko považuje za “veľmi nešťastné” slová pápeža Františka, keď počas návštevy v Arménsku označil masové vyvražďovania Arménov osmanskými Turkami za genocídu
genocida5
Podľa podpredsedu tureckej vlády Nurettina Canlikliho “ide o neobjektívne vyhlásenie, ktoré nie je v súlade s realitou” a je prejavom “mentality križiackych výprav” v pápežových aktivitách.

Pápež sa o masovom vyvraždení Arménov v rokoch 1915-1916 ako o “genocíde” zmenil v piatok počas príhovoru k arménskemu prezidentovi Seržovi Sarkisjanovi a ďalším štátnym predstaviteľom na úvod svojej oficiálnej návštevy Arménska.

Vatikán sa dnes ohradil proti Canlikliho slovám. Jeho hovorca Federico Lombardi rozhodne poprel, že by pápežove prejavy v Arménsku naznačovali nepriateľský postoj voči Turecku. Lombardi pripomenul, že pápež v skutočnosti vyzval Arménsko a Turecko, aby prekonali svoje spory a vydali sa na cestu zmierenia medzi arménskym a tureckým ľudom. Zasadzoval sa tiež za mier v Náhornom Karabachu.

“Pápež nepodniká križiacke výpravy. Nepovedal ani slovo proti tureckému národu,” zdôraznil dnes Lombardi.

Keď pápež pred rokom vo Vatikáne v súvislosti s Arménmi vyslovil slovo genocída, Turecko odtiaľ na protest stiahlo svojho veľvyslanca.

Tentoraz Turecko neprotestovalo ihneď, ale zmienka o genocíde opäť vyvolala pozornosť.

Lombardi v tejto súvislosti v sobotu upozornil, že “je dôležité pochopiť, že v perspektíve kresťanskej viery, v pápežovej perspektíve, pamäť rany hojí, nie otvára či obnovuje. Pripomenutím zla si z dejín berieme ponaučenie, dochádza k zmene mylného postoja a k pochopeniu toho, čo treba urobiť, aby v budúcnosti nastalo zmierenie a pokoj”.

http://www.hlavnespravy.sk/turecko-poburili-papezove-slova-o-genocide-armenov-vatikan-sa-ohradil/800688

 

Ekumenická modlitba pápeža a katolikosa v Jerevane za pokoj a zmierenie

Pápež a katolikos v Jerevane spolu s mladými na záver ekumenickej modlitby za pokoj – ANSA

Arménsko 25. júna – Záver druhého dňa apoštolskej cesty pápeža Františka v Arménsku patril ekumenickej modlitbe za pokoj a zmierenie pre Arménsko a celý svet. Na Námestí republiky v centre Jerevanu sa spolu s pápežom a arménskym katolikosom modlili desaťťtisíce ľudí. V kruhovom priestore, ktorý pojme až 50-tisíc osôb, organizátori pripravili monumentálne pódium s emblémom žehnajúceho Krista Pantokrátora a siluetami Araratu a kaukazských hôr. Pápeža Františka, sprevádzaného katolikosom Arménskej apoštolskej cirkvi Karekinom II. a početnými arménskymi biskupmi privítali na námestí o 17. hodine (19.00 miestneho času).

Papez v Armensku
Symfonický orchester a mohutný spevácky zbor vytvorili úctyhodnú duchovnú atmosféru. Po modlitbe Otče náš a biblických čítaniach s témou pokoja (Rim 12,16-19, Jn 14,27-31) sa ako prvý prihovoril Karekin II. Začal citáciou blahoslavenstva o tvorcoch pokoja a pripomenul, že na modlitbe sa zúčastňujú aj obete vojen, terorizmu a násilia, ktorí sú utečencami z Azerbajdžanu, Sýrie a Iraku. Ako povedal, „s nádejou v Boha čakajú na príchod pokojných dní do ich rodných krajín“. Hovoril aj o konkrétnych bolestivých miestach, ktoré si vyžadujú zmierenie. Spomenul poldruha milióna obetí genocídy spred sto rokov, negovanej zo strany Turecka, súčasnú nevyhlásenú vojnu medzi Arménskom a Azerbajdžanom o Náhorný Karabach, ako aj nedávne teroristické činy v rôznych častiach sveta.
Pápež František vo svojom príhovore postavil za vzor budovania pokoja osobnosť z 12. storočia, sv. Nersesa Šnorhaliho (1102-1173), ktorý bol arménskym katolikosom. Citoval tiež myšlienky o láske k nepriateľom od arménskeho svätca Gregora z Nareku, ktorého označil za „učiteľa pokoja“. V jednom momente sa Svätý Otec citlivo dotkol pálčivých vzťahov Arménska s Tureckom a Azerbajdžanom, keď osobitne oslovil mladých, aby sa ambiciózne ujali budúcnosti:
„Čerpajúc z pokladu veľkej múdrosti vašich starých ľudí, majte ambíciu stať sa tvorcami pokoja: nie notármi určitého status quo, ale aktívnymi šíriteľmi kultúry stretnutia a zmierenia. Nech Boh žehná vašu budúcnosť a dovolí, aby sa začala cesta zmierenia medzi arménskym a tureckým ľudom a nech pokoj vytryskne aj v Náhornom Karabachu.“
V závere pápež a katolikos vyjadrili bratský vzťah oboch cirkví bozkom pokoja a udelili prítomným požehnanie. Nasledovala choreografia, v ktorej krojovaní chlapci a dievčatá prichádzajúci v sprievode s krčahmi, aby symbolicky zavlažili vinič zasadený v umelecky stvárnenej Noemovej arche spočívajúcej na hore Ararat s emblémom holubice mieru. Svätý Otec potom po jednom postupne požehnal prítomných chorých na vozíčkoch. -jb-

http://sk.radiovaticana.va/news/2016/06/25/ekumenick%C3%A1_modlitba_p%C3%A1pe%C5%BEa_a_katolikosa_v_jerevane_za_pokoj/1240117

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.