Benedikt sa vrátil. Je zdravý a má zmysel pre humor. Benedikt je stále formálne pápežom

Benedikt XVI. je stále formálne pápežom, aj keď len emeritným. Odstúpil pred vyše troma rokmi. Emeritný pápež Benedikt sa stretol s Františkom.
VATIKÁN, BRATISLAVA. Je späť, stále má zmysel pre humor a napriek vysokému veku mu stále slúži aj zdravie. Emeritný pápež Benedikt XVI. žil posledné roky v ústraní a vyhýbal sa médiám. V utorok však pred verejnosť po dlhšom čase predstúpil opäť.

Vo Vatikáne sa prihovoril vysoko postaveným duchovným, aby s nimi oslávil 65. výročie svojho vysvätenia za kňaza. „Je zdravý a stále má zmysel pre humor,“ povedal po omši Benediktov nástupca pápež František.

Bol vyrovnaný

Benedikt je stále formálne pápežom. Pred troma rokmi však z čela katolíckej cirkvi pre zdravotné problémy odstúpil. Niečo podobné sa v cirkvi odohralo pred siedmimi storočiami. Pápeži totiž spravidla slúžia až do svojej smrti.

Benediktov prejav trval desať minút, hovoril ho v latinčine a taliančine a podľa agentúry AFP mal celý čas „vyrovnaný a počuteľný hlas“. „Vďaka, Vaša svätosť. Cítim vašu ochranu. Dúfajme, že môžete pokračovať v ceste k božskosti,“ povedal duchovným.

František: Drží svoje slovo

Medzi hosťami homílie boli viacerí prominentní predstavitelia Vatikánu. V hľadisku sedel aj Georg Ratzinger, starší Benediktov brat, ktorého za kňaza vysvätili v roku 1951.

Benedikta naposledy na verejnosti videli 8. decembra, keď ho odfotili po boku Františka. Obaja majú podľa ich slov vrúcny vzťah.

„Keď odstúpil, sľúbil poslušnosť,“ povedal o Benediktovi pápež František. „Niektorí namietali proti tomuto novému pápežovi,“ povedal v narážke na seba. „Svojím bavorským vyberaným štýlom ich však odohnal. Je to muž, ktorý si stojí za svojím slovom. Je to rovný muž,“ dodal o svojom predchodcovi.

Benedikt XVI. odstúpil vo februári 2013 s odôvodnením, že na výkon funkcie už nemá dosť síl. Stal sa tak emeritným pápežom. Teraz žije vo vatikánskom kláštore Mater Ecclesiae.

Čas trávi čítaním, modlitbami, hrou na klavíri a občasným prijímaním návštev.

http://svet.sme.sk/c/20204093/benedikt-sa-vratil-je-zdravy-a-ma-zmysel-pre-humor.html?ref=trz


Bavori zaspievali Benediktovi XVI. vo Vatikáne

Vatikán, 30.6.2016 (kath.net/KNA) 019 315 – Emeritnému pápežovi Benediktovi XVI. v stredu večer zahrala a zaspievala vo Vatikánskych záhradách delegácia z Bavorska. 89-ročný Benedikt sa na počesť hymny postavil a osobne ju spieval s nimi. Vyše 100 gratulantov z Bavorska s ním osláviť prišlo jeho 65. jubileum kňazstva. Skupina priniesla okrem darov z domoviny – ako bavorské pivo a kosodrevinu – aj pozdravy od jeho staršieho brata Georga Ratzingera.
„Moje srdce bije stále ešte pre moju domovinu,“ povedal emeritný pápež viditeľne dojatý pred vchodom do bývalého kláštora «Mater Ecclesiae», v ktorom od r. 2013 utiahnuto žije. Veľmi si želá, aby Nemecko mohlo opäť napredovať a zostalo krajinou, v ktorej je «pekné žiť a byť človekom», ako povedal Benedikt XVI.
Okrem krajského radu z Traunsteina, Siegfrieda Walcha a ďalších bavorských politikov a hudobných skupín pricestovali aj tanečníci ľudových tancov, ktorí pre Benedikta XVI. zatancovali. Stretnutie trvalo asi hodinu. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.