Rakúsky ústavný súd zrušil výsledky prezidentských volieb. Tomáš Halík: Referendá privedú ľudstvo do pekla. Východoeurópania sú paraziti EÚ, potrebujú poriadnu výchovu k europánstvu

Rakúsky ústavný súd zrušil výsledok druhého kola prezidentských volieb kvôli nezrovnalostiam pri sčítaní korešpondenčných hlasov. Druhé kolo volieb sa bude opakovať v celom Rakúsku.

Predvolebné postery vo Viedni. V popredí Alexander Van der Bellen, nezávislý kandidát s podporu Zelených, vzadu Norbert Hofer, kandidát Slobodnej strany Rakúska.
Autor: SITA/AP, Ronald Zak
V máji pri hlasovaní zvíťazil bývalý predseda zelených Alexander Van der Bellen nad kandidátom pravicovo populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbertom Hoferom len o 30 863 hlasov.

Výsledok volieb napadla na súde FPÖ. Pri korešpondenčnom hlasovaní, ktoré využilo 570 000 ľudí, totiž boli niektoré hlasy spočítané ešte pred stanoveným termínom pre otvorenie obálok. V niektorých prípadoch navyše obálky otvárali ľudia, ktorí na to nemali oprávnenie.

Predseda ústavného súdu Gerhart Holzinger v zdôvodnení rozsudku uviedol, že neexistujú žiadne indície o tom, že by členovia volebných komisií s odovzdanými hlasmi manipulovali. Podľa neho je však pre spochybnenie výsledkov volieb postačujúca už skutočnosť, že k takýmto manipuláciám kvôli chybám pri otváraní obálok vôbec mohlo dôjsť. Chybný postup sa podľa neho týkal takmer 78 000 hlasov, čo by vzhľadom na tesný rozdiel medzi kandidátmi stačilo k zmene celkového výsledku. Holzinger zdôraznil, že cieľom ústavného súdu nie je rozhodovať o víťazovi a porazenom. „Voľby sú základom našej demokracie a ústavný súd ju musí udržiavať funkčné. Naše rozhodnutie má posilniť dôveru občanov v náš právny štát a v demokracii,“ povedal.

Pre zrušenie výsledkov volieb nebude možné, aby Van der Bellen prevzal vedenie krajiny po odchádzajúcim prezidentovi Heinzovi Fischerovi. Prezidentské právomoci preto od 8. júla prevezme predsedníctvo rakúskeho parlamentu, ktorého členom je okrem iného Hofer.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/397864-rakusky-ustavny-sud-zrusil-vysledky-prezidentskych-volieb/

 

Tomáš Halík: Referendá privedú ľudstvo do pekla. Východoeurópania sú paraziti EÚ, potrebujú poriadnu výchovu k europánstvu

O Brexite sa už vyjadroval kdekto. Boli aj pozitívne aj negatívne reakcie, najväčšie kontroverzie však vyvolávajú ľudia, ktorí považujú referendum za čisté zlo a ani náhodou nepripúšťajú, že je to najvyššia forma demokracie

Na Slovenskej scéne sa prednedávnom o Brexite vyjadril choreograf a režisér Ján Ďurovčík, ktorý sa preslávil ako porotca v televíznej tanečnej show “Let’s Dance” a ktorý si myslí, že referendum je najhorší spôsob rozhodovania a ľudia by nemali rozhodovať o takýchto dôležitých vysoko erudovaných témach. Informovali sme o tom TU.

Na archívnej snímke predsedníčka volebnej komisie Jenny Watsonová oznamuje výsledky historického referenda o členstve Spojeného kráľovstva v EÚ
Na Českej scéne sa objavil podobný “expert” a to známy teológ a čerstvý držiteľ čestného doktorátu v Oxforde, Tomáš Halík, ktorý sa rozhovoril pre televíziu DVTV, video si môžte pozrieť TU.

Tomáš Halík považuje referendum za cestu do pekiel. Rozhodujú v nich totiž nekvalifikovaní ľudia o veciach, ktorým nerozumejú.

V Britskom Oxforde hlasovalo 70% ľudí pre zotrvanie Británie v EÚ. Do tejto sorty ľudí podľa Halíka spadajú údajne všetci tamojší profesori. Halíkom oslovená upratovačka či taxikár hlasovali podľa jeho slov za vystúpenie Spojeného kráľovstva z EÚ. Na otázku “čo to je EÚ”, alebo či vedia, čo opustenie EÚ znamená, vraj ale nedokázali odpovedať. “Čiže sa ukazuje, že referendum je vždy cesta do pekiel v takýchto veciach,” usudzuje z toho Halík.

Tomás Halík považuje referendum-priamu demokraciu za “zrúdnu” vec, pretože sa domnieva, že k západnej civilizácii patrí parlamentná demokracia. Na poznámku moderátorky relácie Daniely Drtinovej, či to nie je pohŕdanie elít bežnými ľuďmi, Halík odvetil, že nie. Že je to hlas rozumu proti veľkému nebezpečenstvu.

Nebezpečenstvo podľa jeho kontroverznej úvahy spočíva v tom, že nekvalifikovaní ľudia rozhodujú o veciach, ktorým vôbec nerozumejú. “Oproti tomu v parlamentnej zastupiteľskej demokracii sú poverení ľudia, ktorí majú možnosť tie veci študovať, debatovať a potom urobiť kvalifikované rozhodnutie.” dodal český teológ.

O referendovom systéme rozhodovania vo Švajčiarsku sa Halík vyjadril, že referendum má opodstatnenie len tam, kde to má už dlhoročnú tradíciu, vraj to nie je možné v iných krajinách.

Kontroverzný Halík si na záver neodpustil poznámku, že za Brexit môžeme my a teda Stredo a Východoeurópania, pretože vraj podľa mienky Britov sa priživujeme na ich sociálnom systéme. A keď máme byť solidárni s moslimskými imigrantmi, odmietame to.

“Hovorili mi, že za Brexit môžu Stredoeurópania a Východoeurópania, Briti nás totiž chápu ako parazitov, ktorí nie sú solidárni,” hovorí filozof a teológ Tomáš Halík.

Ján Ďurovčík má teda ďalšieho anti-demokrata “do partie”. Takéto elitárstvo a pohŕdanie nad bežnými ľudmi sa zvyčajne nestretáva s pozitívnou odozvou a skôr to pripomína totalitné zmýšľanie než odkaz novembra roku 1989. Stáva sa už bežnou praxou , že ak sa názor väčšiny národa prieči s názorom úzkej skupiny elít, demokracia ide bokom.

Samuel Gdovin

http://www.hlavnespravy.sk/tomas-halik-referenda-privedu-ludstvo-do-pekla-vychodoeuropania-su-paraziti-eu-potrebuju-poriadnu-vychovu-k-europanstvu/802585

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.