Kardinál Napier: Politická korektnosť je herézou dneška. + Údajne sa plánuje pápežský správca Medžugoria

Sinaj: Teroristi IS zavraždili koptského kňaza
Cirkev musí rozhodnutia ľudí „rešpektovať“ a štát má homosexuálne partnerstvá uznať a dať im rovnaké práva ako manželom, ako vyhlásil mníchovský kardinál Marx.

Durban, 1.7.2016 (kath.net/LSN/jg) 019 326 – Jadrnou poznámkou odmietol kardinál Wilfrid Fox Napier, arcibiskup z juhoafrického Durbanu požiadavku kardinála Reinharda Marxa, aby sa Cirkev „u homosexuálov ospravedlnila“.
Kardinál Marx na konferencii v Dubline tvrdil, že Katolícka cirkev sa „až do veľmi nedávnej doby“ správala voči homosexuálom „veľmi negatívne“. To vraj bolo „škandalózne a strašné“. Cirkev by sa preto mala u homosexuálov ospravedlniť, ako žiadal mníchovský arcibiskup.
Partnerstvo rovnakých pohlaví vraj nemôže byť „nehodnotné“, ak trvá viaceré roky a obaja partneri sú si verní. Cirkev musí rozhodnutia ľudí „rešpektovať“ a je vecou štátu, homosexuálne partnerstvá uznať a dať im rovnaké práva ako manželom, ako vyhlásil kardinál Marx.
Z Nigérie pochádzajúca ochrankyňa života Obianuju Ekeocha rozoslala správu novín Irish Times o poznámkach kardinála Marxa v Dubline cez Twitter. Kardinál Napier na to cez Twitter odpovedal:
„Nech nám Boh pomáha! Ako ďalšie sa budeme mať ospravedlniť za to, že manželskú neveru označujeme ako hriech! Politická korektnosť je hlavnou herézou dneška!“ -zg-

 

Tlač: Údajne sa plánuje pápežský správca Medžugoria

Vatikán/Záhreb, 4.7.2016 (kath.net/KNA) Mariánske pútnické miesto Medžugorie má podľa médií byť postavené pod pápežskú správu. František vraj «v budúcich mesiacoch» vymenuje pre oficiálne neuznané pútnické miesto administrátora, ako napísali chorvátske noviny «Večernji list» (online) cez víkend. Vatikánska tlačová kancelária na otázku v pondelok odpovedala, že k menovaniu sa budú môcť vyjadriť až potom, keď ho oznámi vatikánsky Štátny sekretariát.
Podľa chorvátskej správy by mohlo Medžugorie dostať štatus oficiálneho katolíckeho pútnického miesta a pastoráciu by ako doteraz mali na starosti františkáni. To by mohlo pre všetkých zúčastnených na 35-ročnom konflikte okolo pútnického miesta byť pozitívnym krokom. Františkáni by síce stratili časť svojej autonómie, no vyhli by sa tak aj konfliktom s miestnym vedením cirkvi, ako napísali noviny.
Aj biskup Diecézy Mostar-Duvno, Ratko Perič, na ktorej území Medžugorie leží, by mohol byť s takýmto rozhodnutím spokojný, pretože zodpovednosť za prevádzku pútnického miesta by spočívala priamo na vatikánskom správcovi. Mons. Perič je voči mariánskym zjavenia v Medžugorí kritický.
Zjavenia Panny Márie v Medžugorí šiestim deťom pri pasení oviec sa začali 24. júna 1981 a trvajú u dospelých vizionárov doteraz.

Ročne putujú do Medžugoria státisíce ľudí, medzi nimi mnohí chorí. O pastoráciu prebiehali spory o kompetencie medzi súčasnými a bývalými františkánmi, charizmatickými skupinami a miestnym biskupom. –zg-

 

Sinaj: Teroristi IS zavraždili koptského kňaza

Káhira, 3.6.2016 (kath.net/ KAP) 019 327 – Smútok a rozhorčenie v celom koptskom spoločenstve sveta: V El Arishi v severnom Sinaji zastrelili teroristi vo štvrtok kňaza Rafaela Moussu (46) pred vchodom do Kostola sv. Juraja. K zločinu sa prihlásila teroristická organizácia IS. Krvavý čin spáchali podľa nadácie „Pro Oriente“ v 3. výročie veľkých demonštrácií, ktoré viedli k zosadeniu islamistického prezidenta Mohameda Mursiho. V El Arishi zastrelili koptského kňaza už aj v r. 2013.
Rafael Moussa chcel po rannej pobožnosti zaviesť auto do servisu, keď teroristické komando do neho začalo páliť spŕšku guliek priamo pred kostolom. Kňaz bol ženatý a otcom dvoch detí. Od r. 2012 pôsobil vo Farnosti sv. Juraja spolu s kňazom Minom Aboudom v pobrežnom meste pri Stredozemnom mori. Mina Aboud bol zavraždený v júli 2013.
Bezpečnostná situácia na Sinajskom polostrove sa považuje za zlú. Egyptské bezpečnostné orgány stratili kontrolu nad týmto územím, v ktorom je aktívne džihádistické hnutie „Ansar Bayt als-Maqdis“. Vo vyhlásení IS sa uvádza, že kňaz bol zavraždený, lebo chcel viesť „vojnu proti islamu“. Po vražde kňaza explodovala v centrálnom policajnom revíri v El Arishi bomba, pričom bol zabitý jeden policajt a ďalší vážne zranený.
Koptská pravoslávna cirkev kondolovala vo štvrtok „biskupovi, eparchii, rodine a farnosti“. Uviedla: „Odsudzujeme všetky teroristické akty, ktoré ohrozujú blaho ľudu a chcú zničiť jednotu národa. Nech Boh chráni Egypt a jeho deti pred všetkým zlom.“
Výzva k jednote medzi kresťanmi a moslimami je kľúčom postoja koptského pravoslávneho patriarchu – pápeža Tawadrosa II. voči prezidentovi Abd-el-Fattah al-Sisimu. Prezident vydal niektoré koptmi veľmi oceňované gestá, ako bola jeho návšteva Katedrály sv. Marka v Káhire a jeho kritika extrémistických tendencií na univerzite Al-Azhar.
Al Azhar teraz odsúdila vraždu Rafaela Moussu ostrými slovami. Uviedla, že ide o „zbabelý čin“ v protiklade s „náukou islamu a všetkých náboženstiev“.

 

Al-Sisi: „Náboženská diskusia“ bez extrémizmu
Prezident al-Sisi moslimov znova vyzval, aby spoločne bojovali proti terorizmu a viedli „slobodnú náboženskú diskusiu“. Povedal, že moslimský svet sa nachádza v nebezpečnej fáze a je konfrontovaný s celkom novými výzvami. To si vyžaduje „spoločné úsilie a prekonanie diferencií“. Povedal to v televízii pri príležitosti noci „Laylat Al-Kadr“, tej noci, v ktorej Mohamed mal prijať zjavenie. Obrátil sa najmä na predstaviteľov univerzity Al-Azhar s prosbou, aby „premýšľali o náboženskej diskusii“ oslobodenej od všetkých faktorov, ktoré negatívne ovplyvňujú správanie moslimských spoločenstiev.
Nie je to prvý raz, čo egyptský prezident pripomenul moslimským autoritám naliehavosť energického boja proti fanatizmu. V známom prejave k vedcom z Al-Azhar začiatkom roka 2015 al-Sisi vyhlásil, že na moslimský svet zvyšok sveta nesmie hľadieť ako na „zdroj strachu, nebezpečenstva, smrti a ničenia“. Preto by mali vodcovia islamu začať „náboženskú revolúciu“, ktorá prekoná fanatizmus a nahradí ho „osvieteným svetonázorom“. –zg-

František nazval Benedikta XVI. «revolucionárom»

Buenos Aires, 4.7.2016 (kath.net/KNA) Pápež František ocenil Benedikta XVI. ako «revolucionára». V interview pre argentínske noviny «La Nacion» z nedele František ďalej povedal:
«Jeho vzdanie sa úradu odkrylo všetky problémy. Odstúpenie po ôsmych rokoch vo februári 2013 nemalo ani nič do činenia s osobnými problémami. Bol to vládny akt, jeho posledný vládny akt.»
Na otázku o zdravotnom stave jeho predchodcu František odvetil: «Má problémy s pohyblivosťou, ale jeho hlava a pamäť sú absolútne nenarušené.»
Keď sa ho redaktorka pýtala na jeho vzťah k «ultrakonzervatívcom v Cirkvi» František povedal: «Oni robia svoju prácu a ja moju.» Zdôraznil, že chce «otvorenú, Cirkev, plnú pochopenia», ktorá stojí na strane zranených rodín. Ultrakonzervatívci hovoria «Nie ku všetkému», kritizoval pápež. Povedal, že on radšej nasleduje svoju cestu nehľadí nabok.
«Ja nestínam hlavy, To sa mi nikdy nepáčilo. Ešte raz: Ja odmietam konflikt.»
Kto presne sa tými «ultrakonzervatívcami v Cirkvi» myslí, pápež ako aj redaktorka nechali otvorené. –zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.