Tisícky veriacich sa zišli na národnej Cyrilo-metodskej púti v Nitre. + Druhé kolo prezidentských volieb v Rakúsku sa bude opakovať 2. októbra

Tisícky veriacich sa dnes v Nitre zišli na národnej Cyrilo-metodskej púti. Slávnostnú svätú omšu na Svätoplukovom námestí celebroval rožňavský diecézny biskup Stanislav Stolárik, ktorý v kázni zdôraznil význam misie svätých Cyrila a Metoda i dôležitosť zachovania ľudských a kresťanských hodnôt
Pamatnik patronov Europy
„Títo svätci nám priniesli písmo, kultúru, vedomie štátnosti, ba im patrí aj prvenstvo v založení, v našom chápaní, vysokej školy, na ktorej sa po prvýkrát v dejinách pripravovali budúci kňazi. Ale všetky tieto vetvy stromu boli zakorenené vo viere. Ak dnes oslavujeme našich vierozvestcov, iste si ich môžeme pripomenúť z viacerých hľadísk. Ale ak opomenieme misiu viery, tak len potvrdíme, že ich misii nerozumieme,“ povedal Stolárik.

Vo svojej kázni zároveň pripomenul potrebu duchovnej obrody súčasnej Európy, ktorá podľa jeho slov potrebuje viesť úprimnejší dialóg a prejsť od ekonomiky orientovanej na zisk k sociálnej ekonomike. „Aj Slovensko má veľký potenciál, ktorý môžeme ukázať počas nášho predsedníctva v Rade Európskej únie (EÚ). Záleží len na nás, čo ponúkneme,“ skonštatoval rožňavský biskup.

Význam cyrilo-metodskej misie dnes v Nitre zdôraznil aj premiér Robert Fico, podľa ktorého nestačí vložiť odkaz svätých Cyrila a Metoda do Ústavy Slovenskej republiky, ale treba ho aplikovať aj do reálneho života. „Treba ísť ďalej a treba rozvíjať túto myšlienku, pretože budovanie mladého Slovenska a my sme stále ešte mladí, náš štát vznikol v roku 1993, je zákonom prežitia Slovákov v 21. storočí. Chcel by som využiť túto príležitosť na to, aby som požiadal o zomknutie sa, predovšetkým v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Bol by som veľmi rád, keby táto udalosť, predsedníctvo a s ním spojené obrovské povinnosti, nás dali dohromady,“ uviedol Fico.

http://www.hlavnespravy.sk/tisicky-veriacich-sa-zisli-na-narodnej-cyrilo-metodskej-puti-v-nitre/803992


Druhé kolo prezidentských volieb v Rakúsku sa bude opakovať 2. októbra

Opakované druhé kolo prezidentských volieb v Rakúsku sa uskutoční 2. októbra. Oznámil to kancelár Christian Kern po zasadaní kabinetu.

Termín musí ešte schváliť príslušný výbor parlamentu, je to však len formalita.

Rakúsky ústavný súd (VfGH) v piatok oznámil, že vyhovel žalobe pravicovo populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) proti výsledkom druhého kola konaného 22. mája, v ktorých jej kandidát Norbert Hofer tesne prehral v súboji s bývalým lídrom rakúskych Zelených Alexandrom Van der Bellenom. Podľa oficiálnych konečných výsledkov dostal Van der Bellen o 30.863 hlasov viac než Hofer, jeho náskok tak bol len 0,6 percenta. FPÖ napadla výsledky v 94 zo 117 volebných obvodov.

FPÖ v podaní s rozsahom 150 strán tvrdila, že v procese sčítania hlasov došlo k radu nezrovnalostí. Kritizovala najmä zaobchádzanie s hlasmi zaslanými poštou. Ministerstvo vnútra vo viacerých prípadoch zistilo, že v niektorých volebných obvodoch sa sčítanie týchto hlasov, ktoré napokon rozhodli, začalo ihneď po zatvorení volebných miestností. Zákon však povoľuje sčítanie hlasov zaslaných poštou až deň po voľbách.

Ústavní sudcovia vypočuli počas piatich dní 90 svedkov. Mnohí z nich uznali, že počas sčítavania hlasov odovzdaných poštou došlo k porušeniu pravidiel. Napríklad boli z nedostatku času predčasne otvorené obálky a niektoré hlasy zratúvali osoby, ktoré na to nemali oprávnenie.

Sudcovia preto dospeli k záveru, že mohlo dôjsť k ovplyvneniu výsledkov volieb. Dôkaz, že došlo k manipuláciám, nebol podľa nich potrebný. Súd zároveň „výslovne“ konštatoval, že na základe vypočutí žiadne manipulácie nezistil.

Porušenie pravidiel sa podľa predsedu VfGH týkalo 77.926 hlasov, ktoré mohol teoreticky získať Hofer alebo Van der Bellen. To bol ďalší dôvod anulovania volieb. Iným bolo predčasné zaslanie čiastkových výsledkov médiám, čo je podľa názoru VfGH neprípustné.

Inaugurácia nástupcu úradujúceho spolkového prezidenta Heinza Fischera sa mala uskutočniť 8. júla. Povinnosti hlavy štátu prevezme do opakovaných volieb trojčlenné predsedníctvo rakúskeho parlamentu, ktorého členom je aj Hofer.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/398195-druhe-kolo-prezidentskych-volieb-v-rakusku-sa-bude-opakovat-2-oktobra/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.