Kardinál Sarah: Kňazi celebrujte ‚ad orientem’. + USA: Potratová klinika predáva detské mozočky

Kardinál informoval, že pápež František ho poveril „reformou reformy“ liturgie po II. vatikánskom koncile

Londýn, 6.6.2016 (kath.net/jg) 019 340 – Kardinál Róbert Sarah, prefekt Kongregácie pre bohoslužby a disciplínu sviatostí, vyzval kňazov Katolíckej cirkvi, aby svätú omšu aj v riadnom rímskom obrade slávili „ad orientem“. Informoval o tom internetový britský Catholic Herald. Kardinál Sarah to vyslovil na konferencii „Sacra Liturgia“, ktorá sa koná v Londýne.

Kardinal Sarah v Bratislave
„Je veľmi dôležité, aby sme sa tak skoro, ako je možné, vrátili k spoločnému nasmerovaniu kňazov a veriacich – smerom na východ alebo prinajmenšom smerom k apsisu – na ktorý prichádza Pán“, povedal kardinál Sarah. Požiadal kňazov, aby zavádzali túto prax všade, kde je to len možné.
Kňazi majú dôverovať tomu, že tento krok Cirkvi je dobrý pre Cirkev a je dobrý aj pre veriacich. Ako príprava bude potrebná pastoračná múdrosť a katechéza pre veriacich. Spoločné nasmerovanie modlitieb sa má zaviesť zodpovedajúc „pastoračnému úsudku“ kňazov. Možno by bol zmysluplný začiatok na Prvú adventnú nedeľu, ako navrhol kardinál Sarah.
Už počiatkom mája kardinál Sarah v interview pre francúzske noviny Famille chretienne konštatoval, že pri obetovaní je „podstatné, aby kňaz spolu s veriacimi spoločne hľadeli smerom na východ“.
V prednáške kardinál informoval, že pápež František ho poveril „reformou reformy“ liturgie po II. vatikánskom koncile. Pripomenul, že niektoré po koncile realizované reformy boli príliš ovplyvnené vtedajším duchom doby a presiahli liturgickú konštitúciu „Sacrosanctum Concilium“. Úplná realizácia konštitúcie si vyžaduje „hermeneutiku kontinuity“. Konciloví otcovia „nezamýšľali nijakú revolúciu, ale evolúciu,“ ako zdôraznil kardinál Sarah. –zg-

USA: Potratová klinika predáva detské mozočky

Washington, 6.7.2016 (kath.net/idea) 019 339 – Potratová klinika v americkom štáte Texas zrejme poskytla mozočky a ďalšie časti telíčok potratených detí pre žiacky letný tábor Univerzity Nového Mexika v Albuquerque. Vyplýva to zo správy vyšetrovacej komisie amerického kongresu vo Washingtone o potratovom priemysle v USA. Podľa správy univerzitný personál požiadal o mozgy v dobrom stave kliniku „Southwestern Women’s Options“ so sídlom v Dallase. Komisia je toho názoru, že univerzita a klinika porušili federálny zákon, podľa ktorého je trestným činom dosahovať zisk predajom častí telíčok potratených detí. V liste komisia o výsledkoch informovala generálneho štátneho prokurátora Nového Mexika, Hectora H. Balderasa zo Santa Fe.
V dokumente sa neuvádza, na akú cieľovú skupinu sa letný tábor obracia, no organizácia pre ochranu života „Live Action“ predpokladá, že môže ísť o ponuku zdravotnícko-vedeckého centra univerzity pre žiakov, ktorí sa zaujímajú o prírodovedecké štúdium. K ponuke patril aj rozbor rôznych vzoriek v laboratóriu.
V správe komisie sa uvádzajú podrobnosti o pitevných vzorkách potratených detí. Boli medzi nimi napr. dvojičky so znetvorenými nohami alebo Downovým syndrómom. Komisia sa zaoberá najmä vyšetrovaním obchodov v najväčších potratových klinikách krajiny organizácie Planned Parenthood (Plánované rodičovstvo). Došla k záveru, že obchod s časťami telíčok nenarodených detí nabral oveľa väčšie rozmery, ako sa predpokladalo. Najmä mozgy, ruky a nohy, ako aj kožné väzivo sú najžiadanejšie, ako oznámila komisia.

Sedem štátov USA dovoľuje potraty až do pôrodu
Planned Parenthood minulý rok kritizovali pre vyjadrenia riaditeľky pre medicínske služby organizácie, Deborah Nucatolovej (Los Angeles). Na videu, ktoré tajne natočili ochrancovia života Centra pre lekársky pokrok vysvetlila, ako Planned Parenthood orgány predáva: „Včera po prvý raz ľudia napríklad žiadali o pľúca,“ povedala. „Najväčší dopyt je po dolnej časti telíčok. Nemám tušenie, čo s tým robia,“ povedala Nucatolová.
Odberatelia – väčšinou výskumné centrá – používajú väzivo na výskum kmeňových buniek. V siedmych z 50 štátov USA sú potraty povolené až do pôrodu. Zvyšné štáty majú obmedzenia od 20. – 28. týždňa tehotenstva až po životaschopnosť plodu mimo tela matky.
Planned Parenthood obvinenia odmieta. Ide vraj iba o darovanie väziva.

Hillary Clintonová: Je to „dobrá vec“
O téme sa diskutuje aj v politike. To, že Planned Parenthood predáva častí telíčok označila Hillary Clintonová nedávno ako „dobrú vec“! Táto prívrženkyňa potratov pokus ochrancov života odňať Planned Parenthood štátne subvencie označila podľa agentúry „LifeNews.com“ ako „kruté“. Vyhlásila, že organizácia je pre mnohé ženy „prvou a poslednou inštanciou lekárskej starostlivosti“.
Organizácia dostáva zo štátneho rozpočtu v prepočte asi 450 miliónov eur ročne. Podľa jej údajov tvoria potraty iba 3 percentá jej služieb. Planned Parenthood pôsobí v oblasti sexuálnej medicíny, gynekológie a plánovania rodičovstva. -zg-

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.