Nákupné nedele považujú za znesväcovanie

Aliancia za nedeľu odmieta spotrebiteľskú akciu obchodného centra, v ktorej pozýva práve na nedeľné nakupovanie

OCEuropa BilboardZVOLEN. Petícia za prijatie zákona na ochranu voľnej nedele by mohla byť nenápadnou aktivitou, keby jej doslova nenahrala na smeč akcia obchodného centra Europa vo Zvolene. Tá sa rozhodla prilákať viac návštevníkov práve na nedeľu. Spustila kampaň Nedele svätíme nákupmi, v ktorej za určitý nákup ponúka výhru v podobe niekoľkonásobne väčšieho nákupu. Akcia akých sú tisíce, ibaže slovné spojenie „svätíme nákupmi“ nenechala pokojnými aktivistov zo združenia Aliancia za nedeľu.

„Supermarket vo Zvolene vyzýva na znesväcovanie nedele,“ hovorí zástupca združenia Anton Čulen.

Predaj v nedeľu zákon nezakazuje
„Máme za to, že aktivita uvedeného združenia a niektorých jednotlivcov vychádza z nepochopenia našej spotrebiteľskej akcie,“ píše nám v stanovisku ESC Zvolen a pokračuje: „V prvom rade by sme sa chceli dôrazne ohradiť voči niektorým tvrdeniam, že aktuálne prebiehajúcou akciou v našom nákupnom centre útočíme na akúkoľvek skupinu obyvateľstva, vierovyznanie, presvedčenie, kresťanské hodnoty, či katolícku cirkev.“

Bežná nedeľa je podľa ESC v zmysle platných zákonov dňom, počas ktorého je možné predávať tovar, či poskytovať služby bez obmedzení.

Právo na odpočinok
Aliancia za nedeľu by to chcela zmeniť. V petícii žiadajú prezidenta aj parlament, aby po vzore niektorých krajín prijali čo najskôr zákon na ochranu nedele na Slovensku.

„V Nemecku, Rakúsku, Holandsku alebo v škandinávskych krajinách sa v nedeľu nenakupuje a takto to bolo u nás aj za minulého režimu. V sobotu na obed sa pozatvárali obchody a otvorili sa až v pondelok. Pritom všetko fungovalo a nezomierali sme od hladu,“ dodáva Anton Čulen.

Nedeľa ako voľný deň je podľa neho najväčším sociálnym výdobytkom ľudstva, ktorý patrí ku kresťanským koreňom Európy. Navyše každá ľudská bytosť má právo na odpočinok, dôstojný pracovný čas vylučujúci prácu vo sviatky a nedele a spravodlivú mzdu.

„Ľudí nútia robiť počas sviatkov a nedieľ, niekedy aj v noci a pritom za minimálnu mzdu. Slováci sú v tomto prípade zotročovaní, robíme najviac v celej Európskej únii,“ dopĺňa aktivista združenia.

Petíciu, ktorú podporujú aj odborové organizácie, viaceré cirkvi a združenia zatiaľ iba vo Zvolene podpísalo 2650 ľudí a na celom Slovensku už takmer 70-tisíc. Keď ich bude 100-tisíc, odovzdajú petíciu do parlamentu.

Štyri marcové nedele
Spotrebiteľskú akciu pripravilo zvolenské obchodné centrum na štyri marcové nedele.

„Plne rešpektujeme rozhodnutie každého človeka riadiť sa podľa pravidiel viery, ktorá nákupy v nedeľu zakazuje, či neodporúča. Na druhej strane si zase dovoľujeme požadovať od ľudí, ktorí majú takého presvedčenie, aby rešpektovali aj iný svetonázor. Aby rešpektovali tých, ktorí majú o trávení nedele inú predstavu. Tých, ktorým ich svetonázor nijako nebráni tráviť čas v nedeľu v nákupnom centre či pri iných činnostiach,“ reaguje ďalej ESC Zvolen.

Plne si uvedomuje, že veriaci človek, riadiaci sa svätením nedieľ, tak ako mu to prikazuje viera, na ich kampaň ani reagovať nebude a bude čas aj tak tráviť inak.

Aliancia to ale vidí z iného pohľadu.

„Človek nie je stroj, tiež si potrebuje oddýchnuť. V supermarketoch pracujú najčastejšie ženy, oberáme ich o deň, ktorý by mohli stráviť so svojimi rodinami. Potom sa čudujeme, že deti fajčia a drogujú alebo sa venujú činnostiam, ktoré sa nám nepáčia,“ vysvetľuje Anton Čulen.

http://zvolen.sme.sk/c/7133137/nakupne-nedele-povazuju-za-znesvacovanie.html?utm_source=link&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Správy. Zálohujte si trvalý odkaz.