Nočná dráma v Nemecku: Mladý islamista (†17) zaútočil vo vlaku, desiatky zranených. + Ľudia vypískali francúzskeho premiéra a francúzsku ministerku zdravotníctva pri smútočnom obrade na počesť obetí

BERLÍN – Najmenej 20 ľudí utrpelo v pondelok zranenia po tom, ako muž vyzbrojený sekerou a nožom zaútočil na cestujúcich v osobnom vlaku v nemeckom meste Würzburg v spolkovej krajine Bavorsko. Páchateľa polícia zastrelila. Informovala o tom spravodajská televízia BBC.
utok--Wurzburg
Podľa bavorskej polície sú štyri z osôb, ktoré pri útoku utrpeli zranenia, vo vážnom stave, jeden človek je zranený ľahko a 14 cestujúcich utrpelo šok. Páchateľa polícia zastrelila na úteku, čo potvrdilo aj bavorské ministerstvo vnútra. Bavorský minister vnútra Joachim Herrmann zároveň uviedol, že páchateľom bol 17-ročný Afganec.

Mladý muž na cestujúcich útočil bodnou a sečnou zbraňou, pričom tri z obetí mohli podľa agentúry DPA utrpieť život ohrozujúce zranenia.

Bavorský minister vnútra prehlásil, že Afganecbýval v Ochsenfurte, ktorý leží južne od Würzburgu. V rozhovore minister spresnil, že mladík do Nemecka prišiel bez sprievodu rodičov a že teraz asi dva týždne žil v pestúnskej rodine.

List Bild s odvolaním sa na hovorcu bavorského ministerstva vnútra uviedol, že útočník počas svojho vyčíňania vykrikoval „Alláhu akbar“ (Boh je veľký). Herrmann v rozhovore povedal, že istý výkrik útočník podľa svedkov urobil, odmietol ale špekulovať o možnom islamistickom pozadí činu. Podľa BBC našli v izbe útočníka ručne maľovanú vlajku teroristickej organizácie Daeš.

Afganec vo vlaku v Bavorsku vraj napadol rodinu z Hongkongu

Čínske média uvádzajú, že terčom bola istá rodina z Hongkongu. Sedemnásťročný Afganec podľa denníka South China Morning Post napadol otca rodiny, matku, dcéru s jej priateľom, naopak syn zostal nezranený. Upresnená bilancia nemeckých úradov pritom udáva celkom päť zranených.

Podľa spomínaného hongkongského listu sa otec s priateľom jeho dcéry snažili ostatných členov rodiny chrániť, preto utrpeli pomerne vážne zranenia.

http://www.topky.sk/cl/11/1561983/Nocna-drama-v-Nemecku–FOTO-Mlady-islamista—17–zautocil-vo-vlaku–desiatky-zranenych

 

Ľudia vypískali francúzskeho premiéra a francúzsku ministerku zdravotníctva pri smútočnom obrade na počesť obetí

Koľko svojich detí bude musieť Francúzsko ešte oplakať? Majú si Francúzi zvyknúť na neustálu hrozbu terorizmu ako na súčasť kažodenného života, alebo stratia trpezlivosť s politickou triedou, ktorá sa zmôže akurát na proklamácie typu „zostávame silní“, kondolencie a smútočné sprievody…

Ako je možné, že počas výnimočného stavu, v ktorom sa krajina už mesiace nachádza, sa počas takýchto verejných akcií (podľa očitých svedkov) nenachádzal policajt široko-ďaleko…?

Ľudia vypískali francúzskeho premiéra Manuela Vallsa a francúzsku ministerku zdravotníctva Marisol Touraine po uctení si minútou ticha obete teroristického útoku v Nice 18. júla 2016. Pri štvrtkovom útoku na promenáde v Nice, kde obyvatelia a návštevníci oslavovali Deň dobytia Bastily, zabil terorista nákladným autom najmenej 84 ľudí a viac ako 200 zranil
Ľudia vypískali francúzskeho premiéra Manuela Vallsa a francúzsku ministerku zdravotníctva Marisol Touraine po uctení si minútou ticha obete teroristického útoku v Nice 18. júla 2016. Pri štvrtkovom útoku na promenáde v Nice, kde obyvatelia a návštevníci oslavovali Deň dobytia Bastily, zabil terorista nákladným autom najmenej 84 ľudí a viac ako 200 zranil

Tieto otázky si možno kládlo množstvo ľudí pri smútočnom obrade na počesť obetí, ktorý sa konal v pondelok na Promenade des Anglais v Nice. Po príchode bývalého ministra vnútra a súčasného premiéra Manuela Vallsa, k tomu, aby sa zúčastnil uctenia obetí minútou ticha, dal dav nahlas najavo svoju nespokojnosť. Na hlavu premiéra sa zniesol piskot ale aj urážky. Piskot a urážky sprevádzali nielen jeho príchod, ale boli prítomné aj pri odchode.

“Demisiu, demisiu! Ste veľké ho…á! Hanba vám, ľavičiari, hanba vám! To vy ste teroristi!”, hučal dav, pozostávajúci asi zo 42 000 ľudí. Počas toho, ako premiér prechádzal popri dave, bol počuť urážky “Salopard (čo je vo francúzštine veľmi vulgárny výraz, v ženskom rode označujúci pobehlicu, v mužskom rode voľne preložené ako bastard), tiahni! Bastard!”…

V dave bolo vidieť aj transparenty požadujúce demisiu prezidenta Hollanda.

Udalosti sa venovali všetky francúzske médiá. Spravodajský server nouvelobs.com vo svojom článku uvádza. “Až doteraz účastníci takejto ceremónie nikdy neprejavili svoj hnev proti exekutíve. V dave si transparenty vzali na mušku takisto prezidenta Hollanda, ktorý sa zúčastnil podobnej ceremónie na námestí Beavau v Paríži, spolu s ministrom vnútra Bernardom Cazneuve, požadujúc demisiu.

Na rozdiel od politikov sa vrelého prijatia dostalo záchranným zložkám, požiarnikom a policajným silám, ktoré pri útoku zasahovali. Dav ich vítal spontánnym potleskom a výkrikmi “ďakujeme!”.

Katarína Hanzlíková

http://www.hlavnespravy.sk/ludia-vypiskali-francuzskeho-premiera-a-francuzsku-ministerku-zdravotnictva-pri-smutocnom-obrade-na-pocest-obeti/809601

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.