Schönborn: Pápež má silnú opozíciu napriek obľube. + Schönborn prefekt Kongregácie pre náuku viery?

Viedeň, 18.7.2016 (KAP) Pápež František sa nestretáva iba s veľkou obľubou a súhlasom, ale je súčasne na celom svete konfrontovaný s intenzívnou vnútro-cirkevnou diskusiou. Konštatoval to kardinál Christoph Schönborn v interview pre denník „Standard“ v pondelok a povedal:
„Zatiaľ čo pápež má veľkú podporu v prostredí, ktoré inak nemá veľa do činenia s Cirkvou, existuje súčasne veľmi silná významná opozícia vo vnútri Cirkvi, ktorá sa aktívne a hlasno angažuje. Zreteľná väčšina je s pápežom uzrozumená a teší sa z jeho konania, ale je aj veľa ustarostených hlasov.“ Vo vedomí tejto situácie nedávno pápež viedenskému arcibiskupovi – podľa jeho vlastných slov – v rozhovore povedal: „Musíme sa pokúsiť vnútro-cirkevnú opozíciu s láskou získať.“
Napriek tejto diagnostikovanej vnútro-cirkevnej opozícii sa kardinál postavil proti zjednodušenému opisu situácie ako rozporu medzi konzervatívnymi a liberálmi:
„Evanjelium nie je ani konzervatívne ani liberálne, je vyzývajúce,“ povedal Schönborn. Súčasne poukázal na okolnosť, že František pri reformách vedome stavia na diskusie a procesy: „Veci sa uvádzajú do pohybu – dostáva sa do toho pohyb.“
Ako príklad uviedol predseda Biskupskej konferencie Rakúska Synodu o rodine a jej dvojročné konanie: Ak príhovory biskupov na prvej synode 2014 boli ešte „neuveriteľne abstraktné“, tak o rok neskôr biskupi hovorili oveľa viac o realite. Tento postup by sa mohol opísať ako cesta. „Zmena sa nekoná na konečnom bode, ale na ceste,“ povedal kardinál.

Nijaké odporúčanie k voľbe prezidenta
Polarizácie iného druhu sa hlava katolíckej cirkvi v Rakúsku obáva pri voľbách rakúskeho prezidenta. V tejto situácii sa vyslovil za férovú dohodu, pretože: „Bol tu dlhý volebný boj, a to sa predsa nemusí všetko opakovať. Nemám v úmysle fungovať ako sudca pri takejto dohode, ale dúfam v rozhovory medzi vedúcimi volebného boja.“
Kardinál súčasne potvrdil líniu Cirkvi nedávať volebné odporúčania: „Už 50 rokov nie je zvykom, že biskupi vydávajú rady k voľbám – a my sa toho držíme.“ Na otázku o výpovediach salzburského pomocného biskupa Andreasa Launa, ktorý označil Alexandra Van der Bellena ako „človeka s vymytým mozgom“, poukázal Schönborn na ospravedlnenie Launa. Mal som aj veľmi seriózny rozhovor s jeho arcibiskupom v Salzburgu. No cirkev je súčasne aj „slobodným spoločenstvom“. „Nemôžem biskupovi prikázať, aby mlčal,“ dodal kardinál. –zg-

 

Schönborn prefekt Kongregácie pre náuku viery?

Kuala Lumpur, 18.7.2016 (kath.net/KNA) Podľa katolíckeho týždenníka «Herald» vychádzajúceho v Malajzii plánuje pápež František personálne zmeny v Rímskej kúrii. Doterajší prefekt Kongregácie pre náuku viery, kardinál Gerhard Ludwig Müller (68) by mal obsadiť vakantný biskupský stolec v nemeckom Mainzi, z ktorého už dlhšie odstúpil kardinál Karl Lehmann z dôvodu veku. Vedenie Kongregácie pre náuku viery by mal prevziať kardinál Christoph Schönborn (71), ako napísali noviny cez víkend s odvolaním sa na «dobre informované vatikánske kruhy» na svojej internetovej stránke.
Okrem toho má pápež plánovať menovanie kardinála Stanislava Rylka (71), poľského predsedu Pápežskej rady pre laikov, za arcibiskupa Krakova. Má nahradiť v úrade 77-ročného Stanislava Dziwisza, ktorý prekročil vekovú hranicu pre tento úrad.
Týždenník sa vzťahuje na výnos pápeža, podľa ktorého sa Pápežské rady pre laikov a pre rodinu od 1. septembra spoja do nového dikastéria. Jeho štatúty uverejnil Vatikán už počiatkom júna. Podľa «Heralda» má byť do tohto dikastéria začlenená aj Pápežská rada pre pastoráciu v zdravotníctve. Dostane štatus kongregácie s rozhodovacou funkciou. Za kandidáta na prefekta tejto novej kongregácie sa považuje honduraský kardinál Oscar Rodriguez Maradiaga (73), úzky spolupracovník pápeža a vedúci Rady kardinálov pre reformu kúrie.
Ďalšia personálna zmena sa podľa «Heraldu» týka Kongregácie pre kauzy svätých. Tu má vatikánsky sekretár pre vnútorné záležitosti arcibiskup Angelo Becciu (68) nahradiť kardinála Angela Amata (78). Vedenie vatikánskeho Štátneho sekretariátu má prevziať doterajší apoštolský nuncius v Libanone, arcibiskup Gabriele Giordano Caccia (58).

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.