A. Danko podporil návrh predsedu PV ZPKO J. L. Švedu. + Zvrat vo vyšetrovaní teroru v Nice: Páchateľ útok pripravoval mesiace a mal komplicov

Danko: Je potrebné pripomínať si aj obete komunizmu, mládež má mať prehľad
Ako určite dobrú myšlienku označil predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS)
návrh Politických väzňov – Zväzu protikomunistického odboja, aby sa súčasťou vzdelávacieho procesu stali aj povinné návštevy pamätných miest na zločiny komunistického režimu a zriadilo sa múzeum obetí komunizmu.

Pamiatka barbarskej noci 2016 v BBprejav Sveda

Pre TASR to dnes uviedla šéfka komunikácie parlamentu Zuzana Čižmáriková. “Mládež by mala mať prehľad o celej našej histórii a najlepšie ho získa priamo na miestach, ktoré s ňou súvisia. Je určite potrebné pripomínať si aj obete komunizmu. Je to myšlienka, ktorú ešte treba rozpracovať,” poukázal Danko.

Politickí väzni sa na Danka obrátili listom, v ktorom berú na vedomie jeho návrh, aby sa návštevy koncentračných táborov a viac informácií o holokauste stali súčasťou vzdelávacieho procesu na slovenských školách. Zároveň však žiadajú, aby sa Danko pričinil aj o to, aby sa súčasťou vzdelávacieho procesu stali aj povinné návštevy pamätných miest na zločiny komunistického režimu a zriadilo sa spomínané múzeum.

To by podľa šéfa politických väzňov Jána Liteckého Švedu mohlo byť zriadené napr. v leopoldovskej väznici a jeho návšteva by sa stala povinnou súčasťou vzdelávania mládeže.

“Na Slovensku boli po druhej svetovej vojne zriadené koncentračné tábory na internáciu osôb nepohodlných pre komunistický režim. Išlo predovšetkým o kňazov a rehoľníkov. Boli ich tisíce. Aj tieto miesta by mali slúžiť na výchovu našich detí, lebo sú úzko späté s našou identitou, duchovným odkazom predkov a našou historickou pamäťou,” argumentuje Litecký Šveda.

Zároveň pripomína, že od nástupu komunistov k moci v bývalom Československu evidujeme 250.000 politických väzňov. “Popravených bolo 241 osôb a 400 osôb bolo zastrelených na úteku cez Železnú oponu. Členovia organizácií politických väzňov počas organizovaných stretnutí so študentmi v školách s prekvapením berú na vedomie absolútnu neznalosť mládeže o tomto období našich dejín. So znepokojením pozorujeme nárast ľavičiarskeho extrémizmu tolerovaného spoločnosťou. Šíri sa nielen odhaľovaním pamätníkov kontroverzným pohlavárom totalitného komunistického režimu, ale aj z televíznych obrazoviek a dokonca aj prostredníctvom niektorých ústavných činiteľov,” upozornil Litecký Šveda.

Politickí väzni sú presvedčení, že Danko ako predseda SNS so 145-ročnou tradíciou a predseda parlamentu prijme s pochopením ich žiadosť, “aby naše deti vedeli, aké nešťastie pre celú slovenskú spoločnosť priniesol 40-ročný komunistický režim”.

Opozícia ešte v apríli vyzvala vládu, aby do učebného plánu stredoškolákov zaradila povinnú návštevu koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau a aby na túto aktivitu vyčlenila finančné prostriedky. S iniciatívou prišiel nezaradený poslanec Zsolt Simon. Pridali sa k nemu opozičné kluby SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina. “Proti nárastu fašizmu a extrémizmu hlavne medzi mladými ľuďmi je nutné niečo urobiť. Je nutné začať poznaním histórie a prevenciou,” povedal Simon, ktorý je presvedčený, že keď budú mladí vidieť na vlastné oči hrôzy holokaustu, určite to prispeje k eliminácii prejavov rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu, extrémizmu a ostatných foriem intolerancie na Slovensku.

http://www.hlavnespravy.sk/danko-je-potrebne-pripominat-si-aj-obete-komunizmu-mladez-ma-mat-prehlad/810915

 


Zvrat vo vyšetrovaní teroru v Nice: Páchateľ útok pripravoval mesiace a mal komplicov

Útočník Mohamed Lahouaiej Bouhlel mal komplicov
PARÍŽ – Páchateľ minulotýždňového útoku vo francúzskom meste Nice mal komplicov a na svoj čin sa pripravoval niekoľko mesiacov. Na dnešnej tlačovej konferencii to oznámil vyšetrujúci parížsky prokurátor Francois Molins, ktorého citovala agentúra AP.

Prokurátor tiež informoval, že voči piatim osobám – štyrom mužom a jednej žene, zadržaným v súvislosti s útokom v Nice, vzniesli predbežné obvinenia z terorizmu. Sú podozrivé z napomáhania útočníkovi, ktorého napokon zastrelili policajti. V mobilnom telefóne páchateľa sa našli fotografie a záznamy o vyhľadávaní na internete, ktoré dokazujú, že sa plánmi útoku zaoberal už od vlaňajška, uviedol Molins. Útočník tuniského pôvodu Mohamed Lahouaiej Bouhlel (Muhammad Lahwajidž Búhlál) zabil počas osláv francúzskeho národného sviatku na promenáde 84 ľudí, 15 ďalších ešte stále bojuje v nemocniciach o život.

Teror v Nice zásadne zmenil situáciu vo Francúzsku: Predĺžili výnimočný stav

Obe komory francúzskeho parlamentu dnes veľkou väčšinou hlasov schválili predĺženie výnimočného stavu v krajine o ďalších šesť mesiacov, teda do 26. januára 2017. Zákonodarcovia súčasne odhlasovali aj čiastočné sprísnenie legislatívy v období predĺženia výnimočného stavu, čo v praxi umožní – na rozdiel od uplynulých mesiacov – opäť uskutočňovať domové prehliadky bez súdneho príkazu. Sprísnenie sa týka aj kopírovania a vyhodnocovania údajov z počítačov a mobilných telefónov.

Počas výnimočného stavu majú francúzske úrady napríklad možnosť uvaliť domáce väzenie bez súdneho rozhodnutia alebo postaviť radikálne organizácie mimo zákon, informovala agentúra DPA. Výnimočný stav vyhlásili vo Francúzsku po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra 2015 a odvtedy ho viackrát predĺžili. Pôvodne mala francúzska vláda podľa prezidenta Francoisa Hollanda v úmysle výnimočný stav už po 26. júli nepredlžovať, avšak teroristický útok v Nice s najmenej 84 obeťami situáciu zásadne zmenil.

Národné zhromaždenie schválilo návrh na predĺženie výnimočného stavu v noci na stredu. Senát tak urobil v stredu, požadoval však uplatnenie sprísnených noriem protiteroristickej legislatívy, preto bolo potrebné nájsť kompromis, čo sa dnes podarilo.

http://www.topky.sk/cl/1000921/1562801/Zvrat-vo-vysetrovani-teroru-v-Nice–Pachatel-utok-pripravoval-mesiace-a-mal-komplicov

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.