Fašistické praktiky Erdoganovho puču: Tureckí vojaci zažívajú hrozné ponižovanie. Turecko môže rozprúdiť novú migračnú krízu, ktorá by už mohla Európske štáty položiť na kolená

“V mene demokracie”: Tureckí vojaci zažívajú hrozné ponižovanie
Mučenie, bitie, zobliekanie do naha. Zatýkanie po nepodarenom vojenskom puči v Turecku stále pokračuje. So zatknutými údajnými pučistami sa zachádza veľmi kruto a v rozpore s ľudskými právami. Zo svojich miest bolo vyhodených takmer 50.000 ľudí, zverejnil server TN Nova s odvolaním sa na PRI.

vojaci2
Vojaci ležiaci v spodnej bielizni na ulici

Zo zverejnených fotografií je zrejmé, že zatknutí muži sú týraní a mučení. Jeden zo snímkov tiež zobrazuje štvorhviezdičkového generála Akima Öztürka, veliteľa leteckých síl, ktorý má obväz na pravom uchu a na tvári stopy po bití.

Server BBC zverejnil, že práve menovaný generál je podozrivý ako hlavný vodca prevratu. Öztürk to však popiera. Počas svojho vyjadrenia naznačil, že s ním vo väzení zaobchádzajú skutočne kruto. Uviedol, že je pripravený na to, že vo väzení zomrie.

Svoje si musia vytrpieť aj vojaci, ktorí sa podľa niektorých vyjadrení dozvedeli o tom, že sú súčasťou puču, až keď im ľudia na uliciach začali vyliezať na tanky. Zatknutí vojaci boli nútení vyzliesť si uniformy, a potom v spodnej bielizni ležať na ulici, v telocvični či sedieť v kravíne, ako to ukazujú fotografie.
vojaci
Na snímke zadržaní vojaci

Podľa informácií TN Nova mnohí ľudia veria, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan využil prevrat k tomu, aby sa zbavil svojich odporcov a zároveň na vplyvné miesta dosadil ľudí, ktorí sú mu verní. Preto mal byť hneď po prevrate zatknutý jeden zo sudcov ústavného súdu.

Portál BBC zverejnil, že zatknutých bolo 6.000 vojakov a vojenského personálu, vrátane 20 generálov, 9 tisíc policajtov muselo opustiť svoje miesta. Zároveň trom tisícom sudcov bola pozastavená činnosť a vyhodených bolo viac ako 250 členov štábu premiéra Binali Yildirima a 1500 zamestnancov ministerstva financií.

Po vojakoch, policajtoch a sudcoch prišiel rad aj na vzdelávací systém: viac ako 15 tisíc pracovníkov univerzít bolo prepustených za to, že mali údajne podporovať Fethullaha Gülena – v USA žijúceho islamského učenca, ktorého obviňujú z organizácie tureckého puču. Okrem toho bolo vyzvaných viac ako 1,5 tisíc dekanov tureckých univerzít, aby požiadali o uvoľnenie z funkcie. Práve to podľa PRI vzbudzuje najviac otázok, pretože učitelia sa veľmi pravdepodobne prevratu nezúčastnili. Zároveň Gülen už viackrát avizoval, že za pučom nestál.

http://www.hlavnespravy.sk/v-mene-demokracie-turecki-vojaci-zazivaju-hrozne-ponizovanie/810973

 

Turecko môže rozprúdiť novú migračnú krízu, ktorá by už mohla Európske štáty položiť na kolená

Čistky tureckého prezidenta Erdogana, nemajú konca kraja. Turecko prežíva turbulentné obdobie, po neúspešnom pokuse o prevrat bude v krajine znovuzavedený trest smrti. Stovky vojakov a policajtov sú väznené, zbavené svojich hodností, funkcií. Čistky sa nevyhli ani učitelským zborom a ani sudcom

Organizácia Pro­Asyl, ktorá bojuje za práva, utečencov varuje, že ak tieto čistky budú pokračovať, tak vypukne nová migračná kríza, ktorá však môže mať už ďalekosiahle následky.

Denník Morgenpost cituje Gréckeho ministra pre migráciu, Ioanissa Mouzulasa: “Je veľmi pravdepodobné, že čistky v Turecku ovplyvnia migračnú situáciu.” Ioannis pre grécku televíznu stanicu Skai dodal, že nechce vyvolávať paniku, avšak podla neho sa Grécko musí pripraviť na úplný kolaps dohody s Tureckom, a to aj napriek tomu, že počet utečencov a prisťahovalcov, ktorí sa nelegálne dostanú z tureckého pobrežia do Grécka, klesá. Avšak Ioanis si myslí, že čoskoro môže nastať zlom.

Bernd Mesovic, zástupca riaditeľa organizácie Pro­Asyl, vyhlásil: “Ak sa bude situácia naďalej zhoršovať a hon na ”čarodejnice” proti opozícii v Turecku, bude ďalej pokračovať, tak určite dôjde k novému pohybu utečencov, smerom k Európe.” Zároveň však upokojuje “Pokiaľ ľudia budú mať nádej na zmenu, zostanú vo svojej krajine.”

Združenie Pro­Asyl však tvrdí, že najväčší príliv nových tureckých utečencov by mal zasiahnuť Nemecko a Rakúsko.

Rakúsko a Nemecko je už teraz domovom obrovskej tureckej populácie, avšak Turci tu majú problém sami so sebou.

Cez víkend vyšli vo Viedni, Berlíne a iných väčších rakúskych a nemeckých mestách tisícky Turkov do ulíc, aby vyjadrili podporu prezidentovi Erdoganovi. Avšak vyskytli sa tu konflikty s Turkami, ktorí tvrdia, že Erdogan je diktátor. Podobné konflikty medzi Turkami by sa príchodom nových utečencov z Turecka mohli stupňovať.

Európska komisia vyjadrila hlboké znepokojenie nad vývojom v Turecku po neúspešnom puči.

“Sledujeme situáciu pozorne a s veľkým znepokojením,” uviedol podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Samuel Poništ

http://www.hlavnespravy.sk/turecko-moze-rozprudit-novu-migracnu-krizu-ktora-by-uz-mohla-europske-staty-polozit-na-kolena/811154

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.