Poľsko: Zatkli podozrivého z teroru. + Nemecko: Máme 500 «islamistických hrozieb»

Łódź, 26.7.2016 (kath.net) 019 430 – V Poľsku bol pred Svetovými dňami mládeže v Krakove zatknutý muž podozrivý z terorizmu. Iračana (48) štátna prokuratúra podozrieva, že pripravoval „teroristické dni“. Vlastnil chemikálie z ktorých je možné vyrobiť výbušninu. Informovali o tom rôzne médiá. Podozrivý mal zjavne pri sebe poznámky, z ktorých vyplýva, že sa zrejme sústredil na francúzske firmy sídliace v Poľsku. Podozrivý muž mal viac rokov žiť vo Švajčiarsku, potom vo Švédsku a iba pred niekoľkými dňami prišiel do Poľska. Polícia teraz hľadá možných komplicov a väčšie množstvo výbušnín. Podľa iných médií poľské médiá špekulovali o tom, či podozrivý z teroru plánoval útok na Svetové dni mládeže.
Na Svetové dni mládeže prišlo už do Poľska veľmi veľa mladých. Na zabezpečenie bezpečnosti tohto veľkého medzinárodného podujatia Katolíckej cirkvi nasadila vláda vyše 40 000 bezpečnostných síl. Na hraniciach susedných krajín EÚ znova zaktivovali dočasné hraničné kontroly. Podľa ministra vnútra Mariusza Blaszczaka odmietli už povoliť vstup do krajiny asi 200 osobám.
Aj bezpečnostné opatrenia pre pápeža Františka sú enormné. Minister vysvetlil, že poľské bezpečnostné zložky nemajú v súčasnosti nijaké iné informácie o konkrétnych hrozbách pre Svetové dni mládeže. Zdôraznil, že bezpečnostné opatrenia sú také prísne, že ani po najnovších útokoch v Nemecku ich netreba sprísňovať.

Nemecko: Máme 500 «islamistických hrozieb»

Berlín/Osnabrück, 25.7.2016 (kath.net/KNA) 019 428 – Nemecké ministerstvo vnútra v súčasnosti predpokladá, že v krajine je asi 500 hrozieb zo strany islamistov. Okrem toho je ďalších 360 osôb, ktoré sú s nimi v kontakte, ako povedal hovorca ministerstva v pondelok v Berlíne.
Podľa Spolkového kriminálneho úradu (BKA) nezávisle na tom rastie počet utečencov, ktorí sú podozriví z teroru a ktorých sa vyšetruje. Bezpečnostné orgány majú 410 poukazov na možných teroristov medzi utečencami, ako oznámil BKA na otázku novín «Neue Osnabrücker Zeitung» z utorka.
To je zreteľný vzrast – v polovici mája ich bolo ešte 369 od počiatku utečeneckej krízy v minulom roku. V 60 prípadoch začala polícia vyšetrovanie. Aj tu je nárast – pred dvomi mesiacmi to bolo ešte 40 vyšetrovaných prípadov.
BKA varuje: «Vzhľadom na rastúci pohyb prisťahovalectva do Nemecka musíme predpokladať, že medzi utečencami sa môžu nachádzať aj aktívni a bývalí členovia, podporovatelia a sympatizanti teroristických organizácií, alebo islamisticky motivovaní vojnoví zločinci.» Atentáty v Paríži ukázali, že «Islamský štát» (IS) využíva utečencov, aby medzi nimi prepašoval atentátnikov do Európy.
Aj počet islamistických extrémistov, ktorí sa z Nemecka vydali na cestu do Sýrie, aby tam bojovali na strane IS v občianskej vojne, rastie. Podľa BKA odcestovalo teraz do Sýrie 840 osôb – v máji ich bolo 800. Dobrá tretina je opäť naspäť v Nemecku, asi 70 boli podľa vyšetrovateľov vo výcvikových táboroch, alebo sa zúčastnili bojov.

 

Expert: Tradičný islam skrýva zárodky extrémizmu

Berlín, 25.7.2016 (kath.net/KNA) 019 427 – Islam má podľa úsudku izraelsko-arabského psychológa Ahmada Mansoura rozhodne čo do činenia s krvavými činmi ostatných dní.
«Každodenný tradičný islam skrýva v sebe mnohé zárodky, z ktorých môže vykvitnúť extrémistická interpretácia,» napísal v príspevku pre «Welt» z pondelka. Spoločnosť si musí «konečne jasne uvedomiť, čo akceptuje a čo nie».
To sa začína pri v zásade malých gestách, ako vysvetľuje autor knihy „Generácia Alaha“. Na ceste k radikalizácii sa mladiství stretávajú «s mnohým, čo od malička poznajú», ako sú duchovní, ktorí ženám ruku nepodajú, nadávky na židov či na Západ, tresty za necudnosť alebo neposlušnosť. Tieto «symptómy» sa zhromažďujú «a nie sú neškodné,» ako zdôrazňuje Mansour: «Ak sa tieto ‘tradičné’ postoje vybičujú, ak ich uzamkneme do uzavretého obrazu sveta, tak zostáva už iba dobro a zlo, halal a haram, čierne alebo biele.»
Podľa Mansoura žijú «medzi nami v Nemecku mnohé tisíce, ktorým základné demokratické práva nič nehovoria». Integrácia teda musí znamenať aj to, «že sa tu prispôsobia sociálne aj mentálne», ona zahŕňa «viac ako jazykové znalosti, vzdelanie a účasť na pracovnom trhu».
Moslimské zväzy a spolky Mansour priamo vyzval, aby premysleli «slovom aj skutkom svoje postoje» a rozlúčili sa so stereotypmi – «s úlohou obetí, doslovnou vierou litery, pedagogikou strachu, s nepriateľstvom voči sexuálnej oblasti aj voči životu». «Žiaľ v súčasnosti nič nehovorí v prospech toho, že sa to deje,» kritizoval expert.

 

„Ansbach musí teraz každému otvoriť oči!“

Wiesbaden, 25.7.2016 (kath.net/pm) 019 424 – „Som zhrozený. Znova sa človek rozhodol stiahnuť so sebou do smrti iných ľudí. Moje myšlienky sú pri zranených a dúfam, že sa čoskoro uzdravia,“ vyjadril svoje zdesenie nemecký hessenský poslanec a expert CDU pre integráciu Ismail Tipi po útoku v Ansbachu.
Sýrčan (27) tam pri samovražednom útoku pri vchode do hudobného festivalu zranil najmenej 12 ľudí, z toho troch vážne. Keby sa mu podarilo dostať sa do areálu festivalu, bolo by iste postihnutých oveľa viac ľudí. Obsah jeho batohu bol na to rozhodne vhodný. Tento mladík prišiel do Nemecka pred dvomi rokmi, jeho žiadosť o azyl zamietli. Podľa bavorského ministra vnútra Herrmanna chcel si už predtým vziať život a liečil sa na psychiatrii.
„Teraz je dôležité, zistiť motív a pozadie činu. Ak by bol islamistický, musíme rýchlo urobiť opatrenia, aby sme takým činom v budúcnosti cielene zabránili. Musíme robiť osvetu a utečencov a mladistvých chrániť pred verbovaním. Musíme zabrániť tomu, aby sa každý nebránene dostal k propagande IS. Preto má teraz najväčší význam rozsiahly zákaz činnosti islamistov,“ žiada Tipi.
„V budúcnosti musíme tiež zabrániť tomu, aby sa zneužívala naša uvítacia kultúra a tým aj naše azylové právo. Musíme sa postarať o to, aby ľudia, ktorí v Nemecku hľadajú ochranu, rešpektovali naše zákony a pravidlá a v ich zmysle aj konali. Také činy sa nesmú opakovať. Ak utečenci porušujú naše zákony treba z toho rýchlo vyvodiť dôsledky. Kto sa stavia proti našej demokracii, musí stratiť povolenie k pobytu a musí byť odsunutý. Treba tu určiť jasné pravidlá a tie aj jasne realizovať.“

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.