Svet je zdesený z brutálnej vraždy kňaza. + Zavraždený kňaz bol «angažovaný a pozorný»

Arcibiskup z Rouenu: Plačem k Bohu

ISIS poprava ukrizovanimParíž – Vatikán, 26.7.2016 (KAP/KNA) Vatikán reagoval zdesením na zavraždenie katolíckeho kňaza počas rukojemníckej drámy počas omše v severofrancúzskom kostole v Saint-Etienne-du-Rouvray v utorok.
Ide o „absurdné násilie“, ktoré nás zvlášť zasahuje, pretože sa udialo na svätom mieste, na ktorom sa hlása Božia láska, ako sa uvádzalo v prvom stanovisku hovorcu pátra Federica Lombardiho. Pápež František bol o „barbarskom usmrtení duchovného, ako aj o zajatí veriacich za rukojemníkov informovaní.
„Pápež čo najostrejšie odsudzuje každú formu nenávisti“, povedal Lombardi. „František zdieľa bolesť a hrôzu veriacich a modlí sa za obete.“ Vyhlásenie sa končí slovami: „Sme blízko cirkvi Francúzska, Rouenskej arcidiecéze, postihnutej farnosti a francúzskemu národu“.
Pri zajatí rukojemníkov obaja páchatelia postupovali s mimoriadnou brutalitou. Obeťou sa stal farár Jacques Hamel, ktorému podrezali hrdlo. Na svätej omši v kostole bolo päť veriacich, medzi nimi dve rehoľné sestry, keď nožmi ozbrojení páchatelia vtrhli do kostola, ako informovala francúzska televízia. Prítomných páchatelia zajali ako rukojemníkov. Podľa novín „Le Point“ útočníci pri vtrhnutí do kostola vyrevovali „Daesh“ (ISIS). Jeden rukojemník ešte stále bojuje o život. Rehoľníčka, ktorá ušla, zavolala políciu a potvrdila, že páchatelia vykrikovali islamské heslá. Podľa novín „Le Figaro“ trvalo zajatie rukojemníkov 40 minút.

 

Hollande zvoláva stretnutie náboženstiev
Duchovní a politici vo Francúzsku a na celom svete sú zdesení z brutálnej rukojemníckej drámy. Prezident Francois Hollande hovoril v utorok o spojení páchateľov s teroristami „Islamského štátu“ (IS). V príhovore v Saint-Etienne-du-Rouvray na poludnie ubezpečil katolíkov vo Francúzsku o svojej podpore. Ohlásil, že v stredu sa chce stretnúť so zástupcami všetkých náboženstiev.
„Atentát zasiahol všetkých Francúzov. Viac ako kedykoľvek musí teraz národ držať spolu,“ povedal Hollande. „Francúzsko čelí teroru ´Islamského štátu´, ktorý krajine vyhlásil vojnu. My musíme túto vojnu viesť. Nielen francúzsky národ je postihnutý terorizmom, ale aj Nemecko. Hrozba je a zostáva mimoriadne veľká.“
Premiér Manuel Valls cez Twitter odsúdil „barbarský útok“: „Zasiahnuté je celé Francúzsko a všetci katolíci. Proti tomu sa pevne zjednotíme.“
Arcibiskup Rouenskej arcidiecézy, Dominique Lebrun, hovoril o krvavom kúpeli, ktorý ľudí hlboko zasahuje.
„Plačem k Bohu – so všetkými ľuďmi dobrej vôle,“ uvádza sa v utorok zverejnenom vyjadrení arcibiskupa Lebruna. Pripomenul, že Katolícka cirkev nemá iné zbrane ako modlitbu a bratstvo. Arcibiskup Lebrun, ktorý bol v čase činu v Krakove, ohlásil, že sa ešte do večera vráti do Francúzska.
Biskup z Pontoise, Stanislas Lalanne, pre francúzsku televíziu France TV Info povedal, že kostol je miestom pokoja a bratstva. „Nie je možné, nie je akceptovateľné zabíjať v mene Boha,“ zdôraznil biskup Lalanne.
Zavraždený kňaz bol «angažovaný a pozorný»

Rouen, 27.7.2017 (kath.net/KNA/red) Vo francúzskom Rouene kňaz s kompetenciou pre vzťahy s moslimami, Pierre Belhache, reagoval na drámu hlboko zasiahnutý. Farár Jacques Hamel, bol veľmi angažovaný a pozorný kňaz, ako povedal pre nemeckú Katolícku spravodajskú službu (KNA) v utorok. Obe rehoľníčky boli z rehole vincentínok «Fille de la Charite – de Saint Vincent de Paul», ktorá sa vo farnosti zaoberá sociálnou prácou.
Belhache zdôraznil multikultúrny charakter tejto oblasti. Povedal, že Rouen je mesto, kde žije veľa migrantov z tradičných moslimských krajín. Aj katolícke obyvateľstvo je rôznorodé – mnohí veriaci sú Portugalska, Španielska, alebo Talianska. „Je to príjemné mesto, v ktorom sa ľudia multikultúrne miešajú,“ povedal Belhache. Od útokov na redakciu «Charlie Hebdo» v januári 2015 sa v Rouene pravidelne konali stretnutia moslimských a kresťanských predstaviteľov. Počas pôstu Ramadán vydali rôzne náboženské spoločenstvá spoločné tlačové vyhlásenie. …
Podľa tzv. «Agentúry Amaq», ktorá je blízka «Islamskému štátu», ten sa k tomuto činu prihlásil. Podľa médií mal jeden páchateľ na nohe elektronický náramok. V r. 2015 sa dvakrát pokúsil dostať do Sýrie. Potom, čo ho z Turecka poslali naspäť do Francúzska, strávil 10 mesiacov vo väzení a v marci ho prepustili s náramkom na nohe. …

 

‘Zrazili ho na kolená a vraždu nafilmovali’

Očitá svedkyňa opisuje vraždu kňaza: „Pri oltári predviedli niečo ako kázeň po arabsky.“

Rouen, 27.7.2016 (kath.net) „Pri oltári predviedli niečo ako kázeň po arabsky. Farár sa pokúsil brániť sa a potom sa dráma začala. Bol to horor!“ Takto opisuje drámu jedna z prítomných rehoľníc, očitá svedkyňa vraždy francúzskeho katolíckeho kňaza Jacquesa Hamela. Informovali o tom rakúske noviny „Krone“ s odvolaním sa na francúzske pramene. Rehoľníčka „sestra Danielle“, ktorá bola sama zajatá ako rukojemníčka, ďalej rozprávala: „Zrazili ho na kolená a potom vraždu nafilmovali. Tento zabitý kňaz bol mimoriadny človek!“
Sestre Danielle sa podarilo nepozorovane ujsť, keď jeden z páchateľov podával nôž druhému. Vybehla z kostola a informovala o rukojemníckej dráme vodiča auta. Ďalší rukojemník bol ťažko zranený a bojuje o život.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.