Pacifizmus slniečkárskych kresťanov je nemorálny a nekresťanský. + Politička zo strany zelených sa drzo vysmievala z mŕtveho kňaza.

Katolícky kňaz: Pacifizmus slniečkárskych kresťanov je nemorálny a nekresťanský. Kresťania sa musia rázne postaviť voči islamskému teroru

Katolícky kňaz vyzýva kresťanov, aby sa už konečne postavili proti islamskému teroru a vysvetľuje, že pacifizmus v ústrety smrtonosnému nebezpečenstvu je nemorálny a nekresťanský
Uplynulý pondelok Európu šokovala správa o podrezaní katolíckeho kňaza v kostole v blízkosti mesta Rouen, v rámci očividnej “rituálnej obety”. Hrdlorez totiž na ukončenie znesvätenia podľa svedkov predniesol nad oltárom svoju “modlitbu” v arabčine.

Ako odpoveď na tento útok pápež František vyjadril svoju “bolesť a zhrozenie z tohto absurdného násilia a odsúdenie akejkoľvek formy nenávisti ako aj modlitbu za dotknutých”. Zároveň prisľúbil, že sa bude modliť, aby Boh “všetkým vnukol myšlienky zmierenia a bratstva.”

Medzitým rouenský arcibiskup Dominique Lebrun povedal: “Katolícka Cirkev nesmie pozdvihnúť žiadnu zbraň okrem modlitby a bratstva ľudí dobrej vôle.” Poprosil ľudí vo svojej diecéze, aby sa nedali stiahnuť do násilia, ale miesto toho, aby sa stali “apoštolmi civilizácie lásky.”

Katechizmus Katolíckej cirkvi upozorňuje, že legitímna obrana nie je len právom, ale aj povinnosťou kresťana. Obzvlášť, ak zastáva nejakú funkciu, ktorou nesie zodpovednosť za iných ľudí – napr. otec rodiny, líder národa, a iné

Iný kňaz George Rutler z New Yorku však tvrdí, že takýto pacifizmus je nielen nemorálny, ale je kresťanskou povinnosťou chrániť seba a iných nevinných od násilných agresorov.

Pri odvolávaní sa na Ježišove slová v evanjeliu u Matúša (Mt 5:39), ktorými mnohí v tejto súvislosti argumentujú: “No ja vám hovorím: Neodporujte zlému. Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nadstav mu aj druhé.”, Rutler hovorí, že to nie je inštrukcia k pacifizmu, ako si mnohí európski kresťania myslia.

“Nastaviť druhé líce je rada Krista, ktorú dal v prípade, keď je človek morálne napádaný – ponižovaný. Je to o pokore, ktorá vyhráva nad pýchou. Nemá to nič čo do činenia so sebaobranou,”, povedal Rutler.

“Upúšťaním od morálnej povinnosti chrániť mier tým, že nepoužijeme silu, nie je nevinnosť. Je to naivita”. Poukazuje na samotný Katechizmus Katolíckej cirkvi, ktorý usmerňuje katolíkov k legitímnej sebaobrane, ktorá je súčasťou lásky k sebe samým a svojim blížnym.

Paragraf 2263 KKC hovorí: “Oprávnená obrana osôb a spoločností nie je výnimkou zo zákazu zabitia nevinného, ktoré je úmyselnou vraždou.”

Ďalej Rutler pokračuje: “Láska k sebe samému ostáva základným princípom morálky. Preto je legitímne trvať na rešpekte voči vlastnému právu na život. Ten, kto chráni svoj život, nie je vinný z vraždy, aj keď je nútený agresora pri obrane zabiť.”

Prečo sa od kresťanov vyžaduje chrániť iných nevinných od agresorov, obzvlášť od katolíkov, ktorí majú zodpovednú pozíciu, ako napríklad otec za svoju rodinu či líder národa, Katechizmus vysvetľuje: “Legitímna obrana nemôže byť len právom ale je aj vážnou povinnosťou pre toho, kto je zodpovedný za životy iných. Obrana spoločného dobra vyžaduje zneškodnenie nespravodlivého útočníka. Z toho dôvodu majú právoplatní predstavitelia moci právo použiť zbrane, aby odrazili útočníkov na občiansku spoločnosť, ktorá je zverená ich zodpovednosti”(KKC 2265).

Ďalej kňaz vysvetľuje, že v uplynulých storočiach to nik nespochybňoval tak ako dnes.

“Svätý Ján Kapistránsky dokonca viedol spolu s kardinálom Juanom De Carvajalom a Jánom Huňadym armádu proti Turkom v roku 1456 pri Belehrade, čím zastavili ich ďalší postup.

V roku 1601 svätý Vavrinec z Brindisi urobil to isté na ochranu Maďarska. Františkáni zasa síce bez meča a zbraní tiež vyliezli na kone a vybrali sa na bojisko nesúc kríže. Svojou statočnosťou však inšpirovali dobrých vojenských generálov a vojakov.

Toto nie sú banálnosti. Ďalej, ak by nebolo Karola Martela v meste Tours v roku 732 či Jána Sobieskeho pri bránach Viedne v roku 1683 a talianskych kresťanských mladíkov Andrea Doria a Dona Juana v bitke pri Lepante v roku 1571, nejestvovali by sme tu dnes. Žiadne západné národy, ako ich poznáme dnes, žiadne univerzity, žiadna veda, žiadne ľudské práva – nič z toho by dnes neexistovalo”, pripomína Rutler.

Tragédiou dnešných čias podľa Rutlera je skutočnosť, že Západ zaspal na vavrínoch, a stratil kontakt so svojimi kresťanskými koreňmi.

“Letargia islamu do nedávnych čias zatienila hrozbu, ktorú v skutočnosti predstavuje – najmä pre západnú civilizáciu, ktorá ignoruje svoje vlastné morálne základy”.

Otázka, ktorá pred nami teraz stojí, je, či západná civilizácia upustila až natoľko od svojich kresťanských základov, že už si nielen ani nepripúšťa potrebu rázne brániť našu civilizáciu, ale už ani nevie pomenovať hrozbu.

“Kňaz v Saint-Étienne-du Rouvray vo francúzskej Normandii nebol prvým, ktorý umrel “na oltári” – a nebude ani posledným…”, hovorí Rutler.

“Vo svojom starom veku tento kňaz stelesnil civilizáciu podvedenú generáciou, ktorej hymnou bola Lennonova pieseň Imagine – kde sa spieva, že by bolo lepšie, ak by nebolo ani neba ani pekla, nad nami len obloha a ľudia žijúci len pre dnešok. Keď však prichádza tvrdá realita, nevedia nič, len nechať plyšových medvedíkov a balóny na miestach masakier, ktoré ešte k tomu nazývajú ako “nevysvetliteľné”. ”

http://www.hlavnespravy.sk/katolicky-knaz-pacifizmus-slnieckarskych-krestanov-je-nemoralny-a-nekrestansky-krestania-sa-musia-razne-postavit-voci-islamskemu-teroru/813926

 

Politička zo strany zelených sa drzo vysmievala z mŕtveho kňaza.

Obete teroristických útokov si bezpochyby zaslúžia náš rešpekt a to bez ohľadu na rasu, pohlavie, alebo vierovyznanie. Robiť si žarty z nevinných ľudí, ktorí zahynuli rukami vrahov, by malo byť neprijateľné v každej slušnej spoločnosti. O to viac, ak ide o deti, alebo bezbranného starca, kňaza, ktorý podľa svedectiev celý život zasvätil službe druhým ľuďom

To si ale zrejme nemyslia niektorí francúzski predstavitelia verejného života. Po smrti kňaza Jacquela Hamela, umučeného islamskými teroristami uverejnila zvolená zástupkyňa strany Zelených na radnici v Breste, Julie de Goïc tweet tohoto znenia:

“Takže kňaz zomrel ako mučeník, má nárok na 70 detí v Raji.” Politička sa zjavne inšpirovala moslimskou tradíciou, podľa ktorej na mučeníkov v nebi čaká 72 panien a zamiešala do toho pedofíliu. Čo na tom, že išlo o ľuďmi veľmi rešpektovaného bezúhonného kňaza? Tento výrok samozrejme pritiahol pozornosť nielen bežných ľudí, ale aj médií. Medzi prvými o ňom informoval server Observatoire de la Christianophobie a neskôr, ako postupne narastalo rozhorčenie ľudí, sa začali kauzou zaoberať aj iné médiá. Počas víkendu o prípade informovala aj spravodajská televízia BFMTV.

Rozhorčenie verejnosti bolo veľké, na radnicu v Breste sa ľudia obracali so sťažnosťami a žiadosťami o demisiu danej zastupiteľky. Julie de Goïc sa okrem výziev na odstúpenie stala i terčom mnohých vyhrážok násilím a slovných útokov. Politička sa na twitteri bránila nasledovne: “V roku 2016 urobíte vtip o mŕtvom kňazovi a už sa ti vyhrážajú násilím. Banda kreténov, nie ste o nič lepší než teroristi.”

Server Politique Matin to komentoval slovami: “Čo by si myslela tá istá zástupkyňa radnice, keby zástupca za Front National urobil takýto nevkusný vtip na adresu obetí Mohameda Meraha? (pozn. terorista Merah v roku 2012 zabil sedem ľudí, z toho 3 deti len kvôli ich židovskému pôvodu). Zjavne niektoré atentáty sú zábavnejšie než ostatné.”

Julie de Goic však nie je jediná verejná osoba, ktorá považovala túto tragédiu za udalosť vhodnú na vtipkovanie. Novinár Alexandre Hervaud z Libération zverejnil na svojom twitterovom účte nasledovnú „úvahu“: “V snahe zmierniť napätie medzi komunitami, dúfam, že vrahovia boli bývalými skautmi zneužívaní kňazom.”

Politique Matin sa na margo týchto „zábavných“ výrokov pýta: “V akej spoločnosti to žijeme? Sme ešte schopní uctiť našich mŕtvych, navyše, keď boli zavraždení takýmto desivým spôsobom? K smútku týchto udalostí sa pridáva rušivý pocit, previnilého mlčania našich súčasníkov, ktorý sa nedarí uchlácholiť…”

Katarína Hanzlíková

http://www.hlavnespravy.sk/politicka-zo-strany-zelenych-sa-drzo-vysmievala-z-mrtveho-knaza/814491

 
Francúzski biskupi vyzývajú k pôstu a modlitbe

Paríž, 27.7.2016 (KAP/KNA) 019 442 – Po vražde 85-ročného kňaza Jacquesa Hamela francúzski biskupi vyzvali všetkých katolíkov krajiny k nedeli pôstu a modlitby. Uviedol to generálny sekretár Biskupskej konferencie Francúzska, Olivier Ribadeau Dumas, v utorok v Krakove na Svetových dňoch mládeže. Súčasne napomenul, že nenávisť a násilie nesmú prevládnuť. Ani po tejto vražde nesmie dôjsť k nepriateľstvám voči cudzincom: „Musíme odmietnuť podozrievania voči našim susednom,“ povedal Dumas. …

Po prvý raz na muške kostol v Európe!

Podľa údajov britských novín „The Sun“ bol katolícky kostol v Saint-Etienne-du-Rouvray na „Zozname cieľov“, ktorý našli u podozrivého teroristu IS Sida Ahmeda Ghlama zatknutého v Paríži už v apríli 2015! Tento kostol si ako „jeden z viacerých katolíckych kostolov“, zvolila teroristická skupina na útok, ako napísali noviny na internete v utorok.
Islamisti chceli očividne udrieť na kostoly vo Francúzsku už aj predtým. Noviny „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ napísali 22. apríla 2015, že francúzske bezpečnostné sily „skôr náhodne“ prekazili plánovaný atentát na dva katolícke kostoly vo Villejuif na juh od Paríža. Potvrdil to aj premiér Manuel Valls. Na kostoly v Saint Cyr a Sainte Therese v predmestí na juhu hlavného mesta sa malo zaútočiť počas nedeľnej svätej omše!
To, že islamskí teroristi hrozia Katolíckej cirkvi, nie je ničím novým. „My dobyjeme Rím,“ opakovane vyhlasoval „Islamský štát“. Hlavný ideológ IS Abu Bakr al-Bagdadi zdôraznil, že „to sa aj s Alahovým požehnaním stane“! Magazín „Dabiq“, ktorý sa považuje za druh propagandistického časopisu IS, uverejnil fotomontáž, na ktorej veje nad Vatikánom čierna zástava IS. IS: Náboženstvo západných križiakov sa tým trafí rovno do srdca.
Vysokí vatikánski predstavitelia v minulosti odobrovali vojenský boj medzinárodného spoločenstva proti teroristom ako posledný prostriedok. Aj vyjadrenia pápeža Františka sa často interpretovali v tomto zmysle.
Mimo Európy sú kostoly už dávno na muške islamistických teroristov. V Sýrii IS vyvolal zdesenie nielen stínaním hláv „neveriacim“. Vo viacerých prípadoch nechali teroristi kresťanských „nepriateľov islamu“ aj demonštratívne ukrižovať.

 

‘Je Suis Catholique!’

Rouen, 27.7.2016 (kath.net/pl) 019 441 – „Je Suis le Père Jacques Hamel!“ – napísal kolínsky kňaz Norbert Fink na Facebooku v reakcii na vraždu francúzskeho kňaza v kostole.
„Tohto 86-ročného kňaza popravili v malom a bezvýznamnom francúzskom kostole vo všedný deň, jednoducho mu po bohoslužbe podrezali hrdlo. Prečo existuje toľko zla?“ píše farár pre pastoráciu mládeže a hudobník, ktorý sa stal nedávno známym, lebo zosobášil prominentný pár D. Katzenbergovú a Lucasa Cordalisa.
Rozhodne si kladie otázku, či by aj on bol pripravený zomrieť, „ak by sa táto cena odo mňa vyžadovala?“ „Prečo on, prečo nie ja? Ja som predsa takisto kňaz a tým terčom pre zlo. Je to len otázka času, že zlo zaklope aj u mňa?“ Kňaz dodáva: „Modlím sa za silu, keď to bude tak ďaleko, ale aj za to, aby som potom ešte dostal šancu svojim vrahom odpustiť – nie preto, že nie je dosť dobrých ľudí v Nemecku, ale jednoducho preto, že sa dostatočne nemiluje a preto je toľko zla“.
Aj nemecký dómsky kapitulár z Mainzu, Dr. Peter Hilger, sa v tejto súvislosti vyjadruje na Facebooku:
„‚Je suis catholique‘ – či toto teraz vyznajú aj tí (katolíci), ktorí vtedy tak rýchlo vyhlasovali: ‚Je suis Charlie‘?“ A dodáva: „Milý abbé Jaques Hamel v nebi, milý spolubrat: Odpočívaj v pokoji. Spomeniem si na teba pri slávení svätej omše!“

 

India: Zákaz omšového vína – Cirkev rozhorčená

Patna, 27.7.2016 (kath.net/KNA) 019 438 – Indický štát Bihar zakázal katolíckej cirkvi používať omšové víno pri bohoslužbách! „Inak sa cirkev previňuje proti úplnému zákazu alkoholu vydaného začiatkom apríla v Bihare,“ zdôrazňujú zástupcovia vlády podľa správy ázijskej katolíckej tlačovej služby Ucanews z pondelka.
Spočiatku vláda Biharu katolíckej cirkvi ešte povoľovala používať víno pri omši. No teraz zástupcovia vlády jasne vyhlásili: «Všetky druhu alkoholu sú v štáte zakázané. A používanie omšového vína cirkvou tento zákon porušuje.»
Jezuita Francis Thattaparambil, zodpovedný za vinohrad v Arcidiecéze Patna povedal: «Rátam s tým, že teraz prídu každú chvíľu úradníci a vinohrad zatvoria.» Jezuitmi obhospodarovaný vinohrad dorába víno s oficiálnym povolením viac ako 50 rokov, ako povedal jezuita. Páter Devasia Mattathilany, hovorca arcidiecézy, chce teraz apelovať na vládu, aby zákaz premyslela. Zdôraznil, že omšové víno je «integrálnou súčasťou liturgie».
Katolícka cirkev kladie už po stáročia prísne podmienky na kvalitu tohto vína. V cirkevnom práve sa uvádza: « Víno musí byť prírodné z plodov viniča a nepokazené» (kánon 924).
Severoindický štát Bihar hraničiaci s Nepálom má 104 miliónov obyvateľov. Hlavnú časť obyvateľstva tvoria hindovia. Moslimovia tvoria zvyšných 17 percent. Kresťania sú tam mizivou menšinou. Predseda vlády zodpovedný za zákaz alkoholu Nitiš Kumar je vegetarián, abstinent a nefajčiar.

 

Ako kresťania si vážime moslimov, no odmietame islam

Wetzlar, 27.7.2016 (kath.net/idea) 019 441 – V Nemecku sa deje niečo podivuhodné: Už pred nedávnymi atentátmi sa vyjadrili skúmatelia migrácie, početní znalci islamu, bývalí aj od náboženstva dištancovaní moslimovia, ba dokonca prominentní imamovia nasledovne:

1. Islamizmus nemožno od islamu oddeliť.
2. Aj keď prevažná väčšina moslimov je pokojná, ich náboženstvo takým nie je.

Cirkvi vo veľkých častiach sveta, zvlášť tam, kde je moslimská väčšina, toto nielenže vedia, ale tam aj trpia početnými mučeníkmi. Iba cirkvi v Nemecku to naďalej a tvrdošijne popierajú.
Teraz boli v Bavorsku za jeden týždeň spáchané dva hrozné násilné činy migrantami moslimami so smrteľnými následkami: vo Würzburgu s videom dosvedčujúcim, že čin sa odôvodňuje jedine islamom a v Ansbachu rovnako výslovne „v mene Alaha“.
V Bavorsku vedie najväčšiu luteránsku cirkev krajinský biskup – Heinrich Bedford-Strohm, ktorý je taký priateľský voči islamu, ako nikto iný. Pretože je členom kuratória – Mníchovského fóra pre islam – ktoré chce postaviť veľkú mešitu! (V júni oznámili, že pre nedostatok financií z toho nič nebude). Taká angažovanosť tu doteraz ešte nebola. Rozhodnutie biskupa v tom spoluúčinkovať sa postaralo o veľké iritácie. Ako sa môže biskup zasadzovať za šírenie výslovne protikresťanského náboženstva? Ak by šéf BMW spolupracoval v kuratóriu na stavbu autosalónu pre Opel, musel by si samozrejme pozbierať veci a odísť. Dodnes však biskup svoje vystúpenie z kuratória neohlásil. Či zmení zmýšľanie aspoň po dvoch násilných činov moslimov v jeho krajine „v mene Alaha“?

Môžeme si želať posilnenie islamskej viery?
Prečítali si vlastne naši cirkevní predstavitelia už niekedy Korán? Ak áno, tak by okamžite spoznali, že islam a kresťanská viera sú ako oheň a voda. Pretože islam popiera všetko, čo charakterizuje kresťanstvo: ukrižovanie Krista a jeho vzkriesenie, jeho Božie synovstvo a tým aj vykúpenie. Viac protikresťanské to už ani byť nemôže. Preto je veľmi zarážajúce, ak krajinský biskup Jochen Cornelius-Bundschuh z Karlsruhe zaželá moslimom k ostatnému pôstnemu mesiacu Ramadánu (6.6.- 5.7.) „posilnenie vo viere“! No môže kresťan želať moslimom posilnenie vo viere, ktorá je protikresťanská a antisemitská, ktorá nepozná práva žien, kameňuje ich a v mnohých štátoch stanovuje trest smrti pre homosexuálov? Rovnako rozrušujúce boli slová krajinského biskupa Ralfa Meistera z Hannoveru ku koncu Ramadánu, ktorý o moslimoch hovoril ako o našich „súrodencoch“. No sotva možno hovoriť o súrodencoch u ľudí, ktorí popierajú všetko to, čo je pre mňa ako kresťana rozhodujúce pre spásu, nie?
Evanjelická cirkev sa vzhľadom na islam už dlhú dobu nachádza na mylnej ceste, ktorá nerozhorčuje iba jej Biblii verných členov, ale napomáha aj taký pohľad na islam, ktorý vzbudzuje ilúzie a môže byť mimoriadne nebezpečný.
Samozrejme ako kresťania si máme moslimov vážiť a rešpektovať, ale naším naliehavým želaním musí predsa byť, aby sme ich ako kresťania slovami a láskavými činmi presvedčili a Boha prosili, aby ich priviedol ku viere vo svojho Syna.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.