Ďalší útok na kresťanského kňaza. + Iracký arcibiskup: Európa naivná voči islamu. + Médiá zamlčujú utrpenie kresťanov

Ďalší útok na kresťanského kňaza: Dôvod vás zarazí, migrant mu s nožom takto odplatil pomoc
BRUSEL – Žiadateľ o azyl zaútočil v Belgicku na 65-ročného kňaza, ktorý mu predtým poskytol pomoc. Informoval o tom dnes belgický denník Le Soir. Vyšetrovatelia tento trestný čin nespájajú s extrémistickou skupinou Islamský štát (IS).
Útok sa odohral v nedeľu v meste Lanaken v belgickej provincii Limburg. Jeho páchateľom bol muž, ktorý sa kňazovi Josovi Vanderleemu predstavil ako žiadateľ o azyl v Holandsku. Kňaza požiadal o pomoc a možnosť osprchovať sa, čo mu farár dovolil. Potom však utečenec žiadal aj peniaze, ktoré mu kňaz odmietol dať. Muž vzápätí na kňaza zaútočil nožom a ušiel.

Zranenému kňazovi sa podarilo privolať si pomoc. Sanitkou ho previezli do nemocnice v Genku, kde sa podrobil operácii. Jeho život nie je ohrozený. Podľa posledných medializovaných správ útočník nie je obyvateľom miestneho azylového centra. Vyšetrovatelia, ktorí sa prípadom zaoberajú, útok nespájajú s IS, pátrajú však po svedkoch.

http://www.topky.sk/cl/11/1565101/Dalsi-utok-na-krestanskeho-knaza–Dovod-vas-zarazi–migrant-mu-s-nozom-takto-odplatil-pomoc

 


Iracký arcibiskup: Európa naivná voči islamu

Viedeň, 29.7.2016(kath.net/KAP) 019 450 – Naivitu v prístupe k migrantom z moslimských krajín“ predhadzuje arcibiskup sýrsko-pravoslávnej cirkvi, Theophilus George Saliba, európskym politikom. „Prehliada sa, dúfajme, že z nevedomosti a nie vedome, sociálno-náboženskú výbušnú silu tohto migračného pohybu smerom do Európy. Nemáte ani tušenie o kultúre a rozhodnosti týchto ľudí,“ zdôraznil arcibiskup v interview z júna, ktoré teraz uverejnili viaceré rakúske katolícke noviny.
Bez servítků
Európa sa vystavuje nebezpečenstvu, „že prežije rovnaký teror proti kresťanom ako na Blízkom Východe,“ vyhlásil arcibiskup sú sídlom v irackom Mosule, ktorý však v súčasnosti žije v exile v libanonskom Bejrúte. Je aj spoluzakladateľom vo Viedni sídliacej nadácie „Pro Oriente“.
Vlády ako napríklad vo Švédsku sa nečinne prizerajú, ako radikálni moslimovia ohrozujú vojnových utečencov dokonca ešte aj v Európe. Ak tento vývoj bude pokračovať, bude Európa o 10 rokov „čeliť veľmi ťažkým dňom“, povedal arcibiskup Saliba.
V Sýrii a Iraku prebieha v súčasnosti „genocída“ kresťanov, povedal ďalej. „My, kresťania, sme nemilosrdne prenasledovaní. Bojovníci IS rabujú, vraždia a unášajú kresťanov. Zo je cielene organizovaný teror.“ Kresťanské spoločenstvá v oboch vojnou sužovaných krajinách sú s 2 miliónmi členov druhou najväčšou cirkvou na Blízkom Východe a teraz stoja pred vymazaním z mapy. Štátne orgány a dokonca aj medzinárodné humanitné organizácie sa k nim správajú ako k ľuďom druhej kategórie.

Médiá zamlčujú utrpenie kresťanov

Médiá utrpenie kresťanov zamlčujú, kritizoval arcibiskup toto „zvláštne hodnotové odstupňovanie spravodajstva o utrpení ľudí“: Všade sa hovorí iba o krutosti voči moslimom alebo niekedy aj k jezídom, „ale málokto vie, že nám kresťanom v Iraku a Sýrii ulúpili všetko a zostal nám iba holý život“. Oddiely IS najprv zabrali všetky pozemky, potom zničili kostoly a cirkevné budovy ako aj kláštory. „Koho nezabili, musel ujsť. Ženy znásilnili a predali.“
Aj v exilovej krajine Libanone je situácia podľa arcibiskupa ťažká. Prezidentom je síce kresťan, no vláda kresťanom stále ešte bráni ekonomicky sa uchytiť. Všetci kresťanskí utečenci zo Sýrie a Iraku chcú naspäť do svojej vlasti, no iba Boh vie, kedy to bude možné, ako povedal arcibiskup a dodal: „Región potrebuje naliehavo mier, no ten je v rukách Američanov a Rusov. Máme ten dojem, že konflikt chcú nechať pražiť sa ďalej.“ –zg-

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.