Na Ukrajine obnovili pamätník padlým slovenským vojakom. + Miloš Zeman chce ozbrojiť obyvateľstvo, aby sa mohlo v prípade teroristického útoku brániť

Pamatnik Slov. vojakov Lipovec

Pomník v Lipovci

Obnovenie slovenského pomníka realizovali pri príležitosti 75. výročia bitky pri Lipovci.
Lipovec 28 júla (Teraz.sk) – Pri príležitosti 75. výročia bitky o Lipovec aktivisti pod vedením Františka Gajdoša a Eugena Rogového v spolupráci s ukrajinskými partnermi realizovali obnovu pomníka na slovenskom vojenskom cintoríne v ukrajinskom Lipovci.

Obnovený bol korpus pomníka, pribudla tabuľa s krátkym informatívnym textom, stožiare na vlajky a vybudovaný bol aj nový prístupový chodník k pomníku. Celková výška nákladov dosiahla 3 500 eur, prostriedky boli získané výlučne zo súkromných zdrojov.

Týmto krokom chceli občianski aktivisti symbolicky splatiť dlh Slovenska voči vojakom, ktorí tu ležia, voči ich matkám, ktoré nikdy nemohli navštíviť hroby svojich synov, no i k tým, čo pomník zachránili.

Dňa 22. júla 2016 uplynulo 75 rokov od najkrvavejšej bitky slovenskej armády počas druhej svetovej vojny. Bitka sa uskutočnila 22. júla 1941 v priestore ukrajinského mestečka Lipovec vo Vinnickej oblasti. V ťažkom boji padlo 70 príslušníkov slovenskej armády, ďalších asi 6 zomrelo na následky zranení neskôr.

Vzhľadom na vysoký počet obetí bolo hneď po bitke rozhodnuté na mieste postaviť slovenský vojenský cintorín s ústredným pomníkom. Šesťmetrový pomník je výnimočný už tým, že sa ako jediný pomník cudzej armády na území Sovietskeho zväzu zachoval dodnes. Podľa písomných údajov tu bolo do apríla 1942 pochovaných 133 tiel, celkovo údajne až 368. Pôvodné dosky s menami pochovaných sa však nezachovali.

Zásluhu na jeho uchovaní po roku 1990 má aj miestny obyvateľ Vladimír Michajlovič Diškant, ktorý krátko po páde totality za vlastné prostriedky uskutočnil jeho prvú renováciu. O zachovanie pamäti lipoveckej bitky i pamiatky slovenských vojakov na Ukrajine sa zaslúžil aj miestny historik a archivár Alexander Rogovoj. Obaja boli za to vyznamenaní cenou Predsedu Matice slovenskej, ktorú im na mieste odovzdal historik Martin Lacko.

Slávnostný ceremoniál sa konal v deň 75. výročia lipoveckej bitky, v piatok 22. júla 2016. Po odznení ukrajinskej a slovenskej štátnej hymny a položení vencov so svojimi prejavmi vystúpili vyššie menovaní zástupcovia ukrajinskej strany. Následne slovenskí historici Pavel Mičianik a Martin Lacko, no i folklorista Milan Gibala, brat jedného z padlých vojakov. Zádušnú pobožnosť za zosnulých vojakov viedol rímskokatolícky kňaz a plukovník vo výslužbe Ignác Juruš. Ceremoniálu sa zúčastnilo asi 60 ľudí vrátane miestnych obyvateľov.

http://www.teraz.sk/zahranicie/na-ukrajine-obnovili-pamatnik-padlym/209117-clanok.html

 

Miloš Zeman chce ozbrojiť obyvateľstvo, aby sa mohlo v prípade teroristického útoku brániť
Český prezident Miloš Zeman hovorí otvorene o plote na Českých hraniciach, ktorý by mal zabrániť imigrantom vstup na České územie. Taktiež chce nelegálnych imigrantov, ktorí sa už do Česka dostali, okamžite deportovať a pre istotu navrhuje ozbrojiť aj občanov ČR, aby sa v prípade teroristického útoku mohli brániť.

Na snímke Miloš Zeman
Na snímke Miloš Zeman

Miloš Zeman podľa vlastných slov zmenil názor na držbu legálnych zbraní. Najprv sa k tomu staval kriticky, teraz to však plne podporuje informoval o tom denník idnes.cz

“Občania by sa mali ozbrojovať proti teroristom”, vyhlásil Miloš Zeman.

Zeman v rozhovore dokonca povedal, že legálnu zbraň si obstarala aj jeho žena.

Český prezident taktiež informoval verejnosť, že na Českom hrade sa pripravujú prísnejšie bezpečnostné opatrenia, pretože aj sídlo prezidenta môže byť potenciálnym terčom teroristického útoku.

“Nebudem hovoriť, na aké opatrenia peniaze pôjdu, aby som teroristom neuľahčoval prácu”, uviedol Zeman.

Miloš Zeman taktiež skritizoval “Wikomenskultur” a pustil sa aj do kontroverznej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

“Musíte počítať s tým, že keď do Európy príde viac ako milión utečencov, tak určité percento z nich budú takzvaní džihádisti”, povedal Zeman.

Ako ďalej hovorí: “Riešenie vidím v deportácii všetkých tých, ktorí nezískajú v príslušnej krajine azyl. Tých, ako je známe, je väčšina”. Zeman by tiež chcel deportovať všetkých imámov, ktorí v mešitách rozosievajú nenávisť.

Českému prezidentovi sa nepozdávajú ani finančné toky zo zahraničia: “Je potrebné zabrániť financovaniu moslimských komunít zo zahraničia”.

Zeman sa nebráni ani oploteniu Českej republiky, ktoré by chránilo pred návalom moslimských migrantov. Na hranice podľa jeho slov treba povolať aj armádu.

Samuel Gdovin

http://www.hlavnespravy.sk/milos-zeman-ozbrojme-nase-obyvatelstvo/814855

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.