Praha: Katolícky týdeník odmieta článok kardinála. + ‘Nejde o pripustenie ženy ku sviatosti vysviacky’. + Mexiko: Cirkev obviňuje homosexuálov z netolerancie

Praha, 9.8.2016 (KAP/KNA) 019 490 – Medzi pražským kardinálom Dominikom Dukom a redakciou „Katolíckeho týdeníka“, ktorý vydáva Česká biskupská konferencia došlo ku sporu. Týkal sa článku kardinála Duku. Kardinál v ňom po zavraždení francúzskeho kňaza Jacquesa Hamela islamistami varoval pred moslimami a vyzval k väčšej ostražitosti. Týždenník odmietol Dukov príspevok uverejniť.

01

01

Kardinál na to uverejnil príspevok na svojom blogu. Varuje v ňom okrem iného pred bagatelizovaním teroristických útokov. Útok na kňaza je „mementom pre všetkých, ktorí chcú takéto činy pripísať len duševne chorým, či frustrovaným ľuďom“.
„Kto mlčí o pravých dôvodoch alebo klame, prispieva tým k samovražde našej civilizácie,“ napísal pražský arcibiskup.
Nechce klásť znamienko rovnosti medzi islamom a terorom, ako píše Duka ďalej. No varuje pred „nerozumným“ prijímaním utečencov a pred porozumením pre teroristov. „Chcel by som v tejto situácii apelovať na všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa viac modlili za obete teroru, ako hľadali výhovorky a ospravedlnenia pre teroristov.“
Redakcia „Katolíckeho týdeníka“ diskusiu o odmietnutí článku označuje ako „búrku v pohári vody“, iní však hovoria o otvorenom rozpore medzi časťou českých katolíkov a ich prímasom. Veď týždenník patrí Českej biskupskej konferencii, ktorej je kardinál Duka predsedom.
Historik Doc. Jaroslav Šebek pre noviny „Právo“ z utorka povedal, že kardinál už preto jedná neohľaduplne voči katolíkom, lebo v rade otázok zastáva iné názory, ako pápež František. Okrem toho mnohých pohoršuje, že Duka má sklon k názorom prezidenta Miloša Zemana. Zeman je rozhodným protivníkom prijímania moslimských utečencov do Česka. –zg-

 

‘Nejde o pripustenie ženy ku sviatosti vysviacky’

Mníchov, 9.8.2016 (kath.net) 019 491 – Nemecký emeritný teológ Karl-Heinz Menke, jeden z 12 členov pápežskej komisie pre skúmanie významu diakoniek v ranej Cirkvi, v interview pre „Welt“ vysvetlil, že nejde o pripustenie ženy k sviatosti vysviacky. „Pretože Druhý vatikánsky koncil definitívne objasnil otázku, či diakon prijíma sviatosť ordo – vysviacky. Sviatosť ordo neprijíma iba biskup a kňaz, ale aj diakon. Ak teda existuje jediná sviatosť ordo v troch stupňoch, teda diakon, kňaz, biskup, znamenalo by pripustenie ženy k sviatostnému, vysviackou udelenému diakonátu aj jej pripustenie k vysviacke na kňazku a biskupku,“ vysvetlil Menke.
Pre nemeckého teológa je tu možné iba udeľovanie krstu, alebo asistencia pri pohrebe či svadbe, keďže tomu dogmaticky nič nestojí v ceste. „Ak pápež chce, môže napríklad určiť, že kardinalát (spojený s právom voliť pápeža) sa nebude udeľovať už iba prijímateľom vysviacky a teda mužom, ale aj ženám. Pápež môže určiť, že všetky úrady v správe Cirkvi a v grémiách (napríklad v dómskej kapitule) pod biskupom a generálnym vikárom musia prakticky byť paritne obsadené ženami.“
K otázke, čo úrad diakonky v histórii skutočne znamenal, teológ vysvetlil:
„Diakonka nemala nikde a nikdy účasť na úrade udeľovanom ordináciou. Neprerušovane dosvedčené je jej výlučné vylúčenie z každej oltárnej služby, z verejného výkonu služby hlásania Evanjelia a zo slávnostného udeľovania krstu. Diakonky konali v ranej Cirkvi charitatívne a sčasti administratívne služby, podobne ako dnes v Katolíckej cirkvi charitatívne rehole: služby starostlivosti o ľudí, stravovanie chudobných atď.“

 

Deti homosexuálov trpia depresiami aj násilím

Washington D.C. 9.8.2016 (kath.net/C-FAM/jg) 019 489 – Deti vychovávané homosexuálnymi pármi majú ako mladí dospelí výrazne vyššie riziko, že budú trpieť depresiami, nadváhou a inými problémami, ako priemer ich vrstovníkov. To je výsledok dlhodobej štúdie, ktorú realizovali na univerzite Catholic University of America (CUA).
Skúmané páry boli nadpriemerne z vrstvy bielych obyvateľov, dobre vzdelané, prevažne ženského pohlavia a zarábali menej, ako je priemerný zárobok.
Zatiaľ čo v detstve nemožno pozorovať rozdiely, začínajú sa prejavovať, akonáhle sa deti odlúčia od rodičov. Neprítomnosť otca počas dospievania je najčastejšou formou chýbajúcej blízkosti jedného rodiča a to má mnohé známe negatívne účinky vrátane depresií. Tie majú pôvod v detstve a mladosti, no prejavujú sa až po rokoch. Preto sa tento problém pri vyšetrovaní detí párov rovnakého pohlavia doteraz neukázal.
Dospelí, ktorých vychovali homosexuálne páry, trpia podľa štúdie dvakrát toľko nadváhou, ako priemer populácie (72 percent ku 37 percentám).
Je známe, že v homosexuálnych partnerstvách sa násilie vyskytuje častejšie, ako u heterosexuálnych párov. To sa očividne prejaví aj u detí, ktoré u nich vyrastajú. 85-90 percent z nich uviedlo, že tým boli postihnutí.
Skúmanie CUA vyhodnotilo údaje dlhodobej štúdie o zdraví mladistvých a dospelých. V r. 1995 sa robil prieskum u viac ako 20 000 Američanoch, ktorí mali vtedy 15 rokov. Prieskum u tých istých osôb zopakovali, keď mali 22 a 28 rokov.

 

Mexiko: Cirkev obviňuje homosexuálov z netolerancie

Mexiko-Stadt, 9.8.2016 (kath.net/KNA) 019 488 – Katolícka cirkev v Mexiku vidí ohrozenie slobody názoru protivníkov homosexuálneho „manželstva“, ktorého zavedenie sa plánuje v celej krajine. Podľa denníka «El Universal» z pondelka Arcidiecéza Mexiko-City v publikácii poukazuje na negatívne príklady z iných krajín. Protivníci „manželstva“ rovnakých pohlaví «v istých častiach zeme» trpia represiami, citujú noviny z textu. Postihnutí sa hanobia ako «homofóbni» a musia strpieť výsmech, prenasledovanie, urážky aj hrozby. „Homosexuáli požadujú toleranciu, ale väčšina z nich je netolerantná,“ tak znie záver arcibiskupstva. Homosexuálne „manželstvo“ preto ohrozuje súdržnosť spoločnosti.
Prezident Enrique Pena Nieto sa v máji zasadil za celoštátne uzákonenie „manželstiev“ rovnakých pohlaví a ohlásil príslušný návrh na zmeny v ústave. Je úlohou štátu zabrániť diskriminácii a zabezpečiť rovnaké práva pre všetkých, ako vyhlásil Pena Nieto. Biskupi návrh kritizovali ako dehonestáciu tradičného obrazu rodiny.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.