Bomobrana: Francúzsko vo veľkom buduje záložné dobrovoľnícke jednotky. + Komisár OSN pre ľudské práva vytkol Bulharsku hliadky na hranici s Tureckom

Francúzska vláda stavia záložnú jednotku polície, mestskej polície a armády. “Žiadame mladých ľudí, ktorí sa chcú venovať ochrane Francúzska, aby sa dobrovoľne prihlásili”, vyhlásil prezident Hollande. Záujem sa zdá byť vysoký po teroristickom útoku z Nice

V rámci boja proti terorizmu Francúzsko mobilizuje občanov pre záložnú jednotku polície, mestskej polície a armády. Polícia a mestská polícia by mala byť posilnená na 15.000 záložníkov, záloha ozbrojených síl do roku 2019 až na 40 000.

Tým majú byť postavené základne kamene Národnej gardy, ktorú prezident François Hollande spomenul vo svojom prejave 16. novembra 2015 na kongrese, a zopakoval 20. júla 2016. V Národnej garde by mali byť nasadení záložníci polície, mestskej polície a ozbrojených síl.

Záloha v prvej etape – polícia a mestská polícia: 12.000 záložníkov okamžite pripravených zasiahnuť a do konca augusta by mal ich počet vzrásť na 15 000. Minimálny vek pre policajnú zálohu sa znížil na 18 rokov a zvýšila sa maximálna veková hranica na 30 až 40 rokov. Možnosti spolupráce s dobrovoľnými hasičmi v rámci civilnej služby majú byť predĺžené.

Záloha v druhej etape – k zálohe by sa malo pripojiť 10.000 policajtov na dôchodku, ktorí boli viac ako dva roky mimo služby.

Záloha ozbrojených síl s plánovaným počtom 28.000 dobrovoľníkov by sa mala kvôli útokom z novembra 2015 do roku 2019 zvýšiť až na 40 000 záložníkov s cieľom zabezpečiť aktívnu podporu armády.

Výzva je určená pre občanov, ktorí sa chcú podieľať na ochrane Francúzska. Od 15. júla polícia zaznamenala 2000 žiadostí a webová stránka “La gendarmerie recrute” zaznamenala medzi 14. a 18. júlom 20.000 zobrazení.

http://www.hlavnespravy.sk/francuzsko-vo-velkom-buduje-zalozne-dobrovolnicke-jednotky/817489

 

Komisár OSN pre ľudské práva vytkol Bulharsku hliadky na hranici s Tureckom

Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn v noci nadnes v New Yorku kritizoval Bulharsko za zadržiavanie migrantov, ktorí ilegálne vstúpili na bulharské územie a snažili sa túto krajinu opustiť. Komisár dodal, že má vážne pochybnosti, či je táto prax Bulharska v súlade s medzinárodným právom

Zajd Raad Husajn za posledných osem mesiacov podnikol dve návštevy v Bulharsku. Na základe svojich zistení síce konštatoval “istý pozitívny vývoj”, ale vo svojom vystúpení v noci nadnes bol veľmi kritický k viacerým praktikám a pravidlám, ktoré sa v Bulharsku voči migrantom používajú a vyvolávajú znepokojenie.

Uviedol, že každý, kto do Bulharska vstúpi “neregulárnym spôsobom”, je automaticky zadržaný. “A čo je horšie, môže byť odsúdený a uväznený – na rok alebo viac, ak sa pokúsi opustiť túto krajinu,” upozornil komisár.

Konštatoval, že skutok spočívajúci v opustení územia Bulharska ilegálnymi migrantmi je “kriminalizovaný” v rozpore s medzinárodným právom, právom “každého jednotlivca opustiť krajinu vrátane svojej vlastnej”. Zdôraznil, že migrantom, ktorí nemôžu získať štatút utečenca, ale majú legitímne dôvody na to, aby sa nevracali do svojej vlasti, takýmto prístupom bulharských úradov neotvára žiadna možnosť.

Zajd kritizoval aj narastajúce xenofóbne nálady a odmietavý postoj k migrantom v Bulharsku, a to vrátane vyhlásení verejných činiteľov podporujúcich ozbrojené hliadky, ktoré na bulharsko-tureckých hraniciach striehnu na migrantov.

Podľa Zajda bulharská vláda vynakladá málo úsilia, aby potlačila tieto alarmujúce trendy. Zdôraznil, že v Bulharsku treba vytvoriť prostredie vedúce k rešpektovaniu ľudských práv a skoncovaniu s ich porušovaním a zneužívaním.

http://www.hlavnespravy.sk/komisar-osn-pre-ludske-prava-vytkol-bulharsku-hliadky-na-hranici-s-tureckom/818708

 

Poľská vláda odsúhlasila vznik neozbrojenej domobrany
Takzvaná domobrana bude pozostávať z členov občianskych iniciatív, z hasičov a tiež zo študentov policajných akadémií.

V Poľsku demonštranti proti migrantom fackali chodca s tmavou pokožkou Foto: ilustračné, SITA/AP
Varšava 25. apríla (WebNoviny.sk) – Poľský minister obrany Antoni Macierewicz dnes oznámil, že podpísal dokumenty o zriadení celoštátnej územnej obrany, ktorej prvé jednotky začnú ešte tento rok pôsobiť na východe krajiny. Informovala o tom agentúra AP.

Tri oddiely o sile 18.000 neozbrojených príslušníkov budú pripravené na zaisťovanie bezpečnosti hromadných akcií a obzvlášť dôležitých objektov ako aj na organizovanie prípadných evakuácií.

Oddiely budú poskytovať i logistickú podporu regulárnej poľskej armáde.

Takzvaná domobrana bude pozostávať z členov občianskych iniciatív, z hasičov a tiež zo študentov policajných akadémií. Dobrovoľníci následne absolvujú výcvik, v rámci ktorého sa naučia používať zbrane a uplatňovať vojenskú taktiku a techniky prvej pomoci.

Či budú za svoje služby poberať plat, minister neuviedol. Poľsko sa obáva o svoju bezpečnosť v súvislosti s krízou na susednej Ukrajine a kvôli nepriateľským krokom zo strany susedného Ruska, dodáva agentúra AP.

http://www.webnoviny.sk/svet/clanok/1060417-polska-vlada-odsuhlasila-vznik-neozbrojenej-domobrany/

 

V německých ulicích hlídkuje domobrana, policie má o starost víc

Starosta Maďarskej obce si najal “lovcov imigrantov”

Nočná mora pre imigrantov. Starosta Maďarskej obce Ásotthalom pri Srbských hraniciach sa už nechcel prizerať ako okolo neho prechádzajú húfy nelegálnych imigrantov, ktorí prestali byť utečencami, už keď prekročili prvú bezpečnú krajinu. Preto si najal “lovcov imigrantov”, ktorí už vyše roka naháňajú ilegálom strach.

Reportér nemeckého denníka die Welt sa vybral do malej Maďarskej obce, aby zistil viac. Nemecký novinár natrafil na jedného člena “lovcov imigrantov” , ktorého meno znie “Tari”.

Tariho vzhľad je desivý. Tari má 38 rokov, má široké ramená, žuje žuvačku a nikdy sa nesmeje. Ešte donedávna robil vyhadzovača v nočnom klube . Teraz bez milosti loví imigrantov. Ľudia v dedine si ho vraj veľmi vážia za prácu, ktorú vykonáva.

Tariho si najal László Toroczkai, starosta obce pri Srbských hraniciach s približne 3000 obyvateľmi. Podľa reportéra die Weltu je to pekná dedinka s lesmi a rozsiahlymi poliami na okolí. Na prvý pohľad sa to zdá ako pokojný kus zeme.

Toroczkai sa vyjadril, že spočiatku bolo všetko v poriadku, až do minulej jesene pochodovali okolo obce desaťtisíce imigrantov. Potom sa však všetko zmenilo. Imigranti začali obťažovať miestne ženy, začali kradnúť bicykle, autá, boli hluční a v obci zavládla anarchia.

Starosta obce preto vyzval vládu v Budapešti, aby na hraniciach so Srbskom postavila plot. Aj napriek tlaku Európskej únie a OSN, ktorí žiadali premiéra Orbána aby plot nestaval, nakoniec prosba starostu obce Ásotthalom bola vyslyšaná. To však nestačilo, imigranti sa začali dostávať na Maďarské územie aj cez plot. Preto starosta povolal hliadky, ľudovo nazývané “lovci imigrantov”. Medzi nich patrí taktiež už vyššie spomínaný Tari.

Hliadky spočiatku pozostávali z piatich mužov, neskôr ich rozšírili na 18 členov. Lovci imigrantov sa striedajú, pracujú vo dne, v noci, v 24 hodinových smenách. Ich úlohou je sledovať imigrantov, chytiť ich a vrátiť späť do Srbska.

Za mesiac jún takto chytili 310 imigrantov.

Na otázku nemeckého reportéra, či je vhodné tak veľkú európsku globálnu krízu riešiť ostnatým plotom a chytaním imigrantov, odpovedal Tari podráždene a so silným hlasom: “My nechceme, aby to tu bolo ako v Nemecku! Som zástancom práva a poriadku a neznášam chaos!”

Ľudia v Maďarsku plne podporujú lovcov imigrantov a teraz po sérii teroristických útokoch v posledných týždňoch o to ešte viac.

Starosta László Toroczkai hovorí, že Európa sa potápa čoraz hlbšie do chaosu, taktiež hovorí o krvavom konflikte, keď sa Európa nespamätá: “Nemôžeme akceptovať, že tu prichádzajú milióny moslimov”. Zriadenie hliadok mu prináša popularitu na celonárodnej úrovni.

Samuel Gdovin

http://www.hlavnespravy.sk/starosta-madarskej-obce-si-najal-lovcov-imigrantov/816076

 

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.