Pohoda nie je v pohode. Minaret je symbolom islamskej dominancie a nie tolerancie, tvrdí viceprezident centra pre štúdium politického islamu

Viceprezident centra pre štúdium politického islamu, Milan Podlipný, sa domnieva, že symbolický minaret na festivale Pohoda, nie je symbolom tolerancie, ako to prezentujú organizátori už spomínaného festivalu.
Bojkot Pohoda
Je symbolom nadvlády islamu nad okolitým svetom.Milan Podlipný, ktorý napísal komentár pre Hospodárske noviny, článok tu, na začiatku svojej úvahy pochválil festival Pohoda ako “jeden z najlepších svojho druhu na svete” , tvrdí, že bol vždy symbolom slobody, umenia, radosti zo života a podobne. Chváli aj politický program festivalu, ktorý zas podľa iných ľudí je jednostranne pravicovo a pro-západne oriantovaný.Milanovi Podlipnému sa však nepozdáva koncept, ktorý organizátori už spomínaného festivalu vymysleli tento rok. Hovorí konkrétne o islamskom minarete, ktorý bol postavený v areáli festivalu Pohoda.

Tvrdí, že organizátori svojim činom nepochopili význam minaretu v islame.Podľa organizátorov islamský minaret má byť “kreatívnym vyjadrením tolerancie a otvorenosti.”Podlipný ďalej vysvetľuje, prečo sa organizátori mýlia :“Tradične sa tieto vysoké veže používajú na zvolávanie k modlitbám päťkrát denne a sú spojené s mešitou. Islam však nie je len náboženskou, ale aj politickou ideológiou a rovnako aj minaret má svoju politickú funkciu. Vysoká veža dominuje okoliu a pripomína všetkým prítomnosť a nadvládu islamu na danom území. Dokonca ani v Západnej Európe nie sú minarety všade akceptované, v roku 2009 sa Švajčiari v referende rozhodli nepovoliť ich ďalšiu výstavbu.”Podľa viceprezidenta pre štúdium politického islamu, sú práve kvôli tejto islamskej ideológii vo svete prenasledovaní a zabíjaní židia a kresťania :“Každý deň sú židia a kresťania po svete, v Egypte, Sýrii, Iraku, Sudáne, prenasledovaní, zabíjaní, mučení, zotročovaní, a to všetko pre politický islam a pravidlá šaríe.

Táto nenávisť a násilie pretrvávajú už 1400 rokov, pretože sú priamo súčasťou politickej doktríny islamu.”Organizátori Pohody paradoxne hlásajú toleranciu a rovnosť a pritom si neuvedomujú , že umiestnením minaretu dávajú najavo dominanciu a nadvládu islamu nad všetkými ostatnými. Milan Podlipný hovorí aj o nerovnosti voči ženám v islamskom svete: “Podľa základných svätých textov islamu je svedectvo ženy rovné polovici svedectva muža, ženy sú v inteligencii a náboženstve podradné voči mužom a za rovnocenné sú medzi sebou uznané ťavy, otroci a ženy. Korán explicitne povoľuje mužom biť ženy.”O festivale Pohoda sa už dlhšiu dobu hovorí, že tam ide hlavne o “vymývanie mozgov mladým” neoliberálnou ideológiou, teraz však organizátori zašli do úplného extrému .Samuel Gdovin

http://www.seznam.name/rss-clanek-23825961/2016-07-23/pohoda-nie-je-v-pohode-minaret-je-symbolom-islamskej-dominancie-a-nie-tolerancie-tvrdi-viceprezident-centra-pre-studium-politickeho-islamu.html

 

Politický symbol dominancie islamu na Festivale Pohoda?

Festival Pohoda, jeden z najlepších svojho druhu na svete, bol vždy symbolom slobody, umenia, radosti zo života. Ruka v ruke so zábavou a bohatými formami umeleckých vyjadrení prinášala Pohoda aj rôzne diskusie a stretnutia a tiež jednoznačné posolstvo, že organizátorom nie je ľahostajné smerovanie našej spoločnosti, že im záleží na zachovaní hodnôt slobody, nezávislosti, demokracie a tolerancie. Tento rok sa však stalo niečo v priamom protiklade k týmto hodnotám – organizátori sa rozhodli postaviť v areáli festivalu symbolický minaret.

Minaret ako symbol nadvlády islamu
Riaditeľ festivalu Michal Kaščák deklaruje, že minaret, ktorý je umeleckou inštaláciou víťazného projektu v súťaži Public Art Festival Contest, je kreatívnym vyjadrením tolerancie a otvorenosti. Riaditeľ pre Médiá a PR Anton Repka dodáva, že tento „maják“ má vyjadrovať nádej a solidaritu a poukazovať na obete násilia so zámerom o vyvolanie diskusie. Je to pekná motivácia, no poukazuje na nepochopenie významu minaretu v islame.

Tradične sa tieto vysoké veže používajú na zvolávanie k modlitbám päťkrát denne a sú spojené s mešitou. Islam však nie je len náboženskou, ale aj politickou ideológiou a rovnako aj minaret má svoju politickú funkciu. Vysoká veža dominuje okoliu a pripomína všetkým prítomnosť a nadvládu islamu na danom území. Dokonca ani v Západnej Európe nie sú minarety všade akceptované, v roku 2009 sa Švajčiari v referende rozhodli nepovoliť ich ďalšiu výstavbu.

Význam mešity
Bývalý moslim a prednášajúci na jednej z najznámejších islamských univerzít Al-Azhar Mark A. Gabriel vo svojej knihe Islam a terorizmus uvádza: „Prorok Mohamed vysvetlil moslimom, že mešita nie je ako kostol ani ako synagóga. Vo svojej mešite v Medine Mohamed plánoval vojenské stratégie, viedol súdy a prijímal návštevy kmeňových vodcov. Mešita bola niečo ako Pentagon, Biely dom a Najvyšší súd v jednom. Islamský svet bol riadený z mešity. Rozkazy vydať sa na vojnu prichádzali z mešity. Islamskí vládcovia, ktorí prišli po Mohamedovi, pokračovali v tejto tradícii. Počas celej histórie islamu môžeme sledovať ako všetok pohyb v džiháde vychádza z mešít.“

http://komentare.hnonline.sk/komentare/788746-politicky-symbol-dominancie-islamu-na-festivale-pohoda

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.