Veriaci Oklahomy prijali výzvu arcibiskupa na odprosenie za “čiernu omšu” na ktorej satanisti opätovne zneuctili sochu Panny Márie. + Zhorel drevený kostolík na Považí. Starosta je presvedčený, že ho podpálili

Veriaci Oklahomy prijali výzvu arcibiskupa na odprosenie za “čiernu omšu”
Oklahoma City 16. augusta (TK KBS) Stovky katolíkov sa v pondelok 15. augusta zúčastnili pochodu a modlitbového stretnutia pred občianskym centrom v Oklahoma City v Spojených štátoch.

Maria place

Podujatie zorganizovali aj ako odpoveď na výzvu miestneho arcibiskupa Mons. Paula Coakleyho, ktorý požiadal o modlitby odprosenia za rituál tzv. “čiernej omše”. Tú na sviatok Nanebovzatia Panny Márie usporiadal v občianskom centre v Oklahoma City miestny spolok satanistov. Počas rituálu, ktorý viedol Adam Daniels, opätovne zneuctili sochu Panny Márie.

V minulosti tak urobili už na Vianoce 2015, keď na chodníku pred katolíckym kostolom poliali krvou a strčili do odpadkového vreca inú sochu Bohorodičky. Miestni veriaci, ktorí vtedy prišli s obradom vyjadriť nesúhlas, sa mohli len prizerať spoza ohrady, ktorú okolo satanistov pred chrámom postavila polícia.

Podľa spravodajstva televízie Fox 25 bola účasť na tzv. čiernej omši v občianskom centre nízka. Adam Daniels vyjadril znepokojenie nad tým, že kresťanské protesty odradili väčšinu potenciálnych záujemcov. Portál NewsOK informoval, že na modlitbovom pochode a odprosujúcej pobožnosti pred občianskym centrom sa zúčastnilo vyše tisíc kresťanov rozličných denominácií.

Páter William Novak, ktorý na pochod prišiel v zastúpení arcibiskupa Coakleyho vyzval veriacich na oduševnenú modlitbu – “ako odpoveď na rúhavé podujatie”. “Sme bratia a sestry zjednotení v pokoji a modlitbe. Sme tu dnes preto, aby sme sa postavili zlu,” povedal zhromaždeným.

Veriaci s modlitbou ruženca a spevom modlitieb potom zaplnili katedrálu sv. Jozefa, kde si vypočuli príhovory zástupcov miestnych kresťanských spoločenstiev. Predstavitelia mesta zdôvodnili vydanie dovolenia na usporiadanie tzv. čiernej omše v občianskom centre právom na slobodu prejavu. Urobili tak napriek protestnej petícii, pod ktorú sa podpísalo 110 000 ľudí.

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20160816036

 

Na Považí zhorel jediný drevený kostolík v Považskobystrickom okrese

Horná Mariková 12. augusta (TK KBS) V obci Horná Mariková zhorel dnes nadránom drevený kostolík. Išlo o jediný drevený kostolík v Považskobystrickom okrese, dokončili ho v roku 1949. Starosta je presvedčený, že ho podpálili. Pri požiari zasahovalo desať profesionálnych hasičov a dobrovoľní hasiči z Hornej Marikovej a Dolnej Marikovej. Ako informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Zuzana Farkašová, plamene zachvátili celú drevostavbu s rozmermi 20 krát 10 metrov. „Následkom požiaru vznikla priama materiálna škoda predbežne vyčíslená na 150-tisíc eur. Príčina požiaru je v štádiu vyšetrovania,“ povedala Farkašová.
Na Slovensku máme 60 unikátnych drevených kostolíkov
Podľa starostu Hornej Marikovej Miroslava Hamara kostolík v Ráztoke postavili tamojší obyvatelia po skončení druhej svetovej vojny na mieste starého kostolíka ako vďaku za to, že sa skončila vojna. Kostolík bol zasvätený Božskému srdcu Ježišovmu a konali sa tam príležitostné bohoslužby. „Zaujímavosťou bolo, že na freskách v kostolíku boli vyobrazené tváre ľudí, ktorí tam bývali a ktorí kostolík stavali. Okrem bohoslužieb kostolík využívali aj mladomanželia, ktorí chceli mať sobáš na romantickom mieste. Kostolík sme pred dvoma rokmi spolu s farnosťou zrekonštruovali, opravili sa steny, zrekonštruoval sa organ, opravil sa interiér, položili sa nové podlahy. Kostolík stál na vŕšku oproti dreveniciam, je to obrovská škoda,“ doplnil starosta. Zdôraznil, že aj bez výsledkov vyšetrovania je presvedčený, že kostolík niekto zapálil úmyselne. „Nemal sa od čoho zapáliť, nesvietilo slnko, elektrina v objekte zavedená nie je a nikto tam s otvoreným ohňom legálne nič nerobil. Podľa mňa škoda bude asi 300-tisíc, dnes je ešte skoro povedať, či kostolík farnosť opäť postaví. Záleží na odhodlaní ľudí,“ priblížil Hamar (Zdroj: TASR / www.tasr.sk).

https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20160812028

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.