Syn radikálneho imáma pôsobiaceho v Belgicku vyzýva na videu k vyhladeniu kresťanov. + Turecko vtrhlo do Sýrie. Na koho strane?

Belgické mesto Verviers sa stalo za poslednú dobu centrom viacerých útokov voči kresťanským symbolom a najnovšie aj vyhrážok voči kresťanom

Krásne vitrážové okná neo-gotického chrámu Sainte-Julienne, ktoré patria ku kultúrnemu dedičstvu krajiny, boli pred pár mesiacmi terčom vandalizmu, keď sa ich niekto snažil rozbiť hádzaním kameňov.

Afgansky ucitel odpalovania vesty

Nakoniec museli byť na ôsmich miestach nainštalované ochranné siete. Avšak 19. augusta sa terčom útoku stalo najväčšie okno, ktoré dovtedy nebolo poškodené. Škoda sa vyšplhala do takej výšky, že rekonštrukciu si kostol pravdepodobne nebude môcť dovoliť.

Len pár dní po útoku na kostol obyvatelia mesta zistili, že boli zničené dva mestské kríže. Z jedného bola strhnutá socha Ukrižovaného a z druhého kríža pochádzajúceho z roku 1862, zostal iba kamenný podstavec.

Uplynulú nedeľu však spôsobila rozruch správa, že polícia zatkla rodinu miestneho imáma spolu s jeho manželkou a mladistvým synom. Imám Shayh Alami je pritom v meste známou postavou, preslávil sa hlavne vďaka svojím “radikálnym islamistickým kázniam”. Imám pochádza z Maroka a okrem marockého má zároveň aj holandské občianstvo. Belgické úrady pritom viac než pred rokom vydali príkaz na jeho deportáciu, ktorá sa však nikdy neuskutočnila. Imám podal odvolanie, procedúra sa nikdy nedokončila a spolu so svojou rodinou nikdy neopustili belgické územie.

Po tom, čo bola rodina v nedeľu 21.augusta zadržaná, sudca rozhodol o prepustení ich syna, ktorý je v tínedžerskom veku. Mladík však nasledujúci deň bol opäť zatknutý, objavil sa totiž na videu natočenom v centre Verviers, na ktorom vyzýva Alaha na vyhladenie kresťanov. Polícia preskúmala jeho mobilný telefón, nakoľko ho podozrievala aj z možnej prípravy atentátu. Mladík sa hájil tým, že video bolo nesprávne interpretované, že nemal na mysli kresťanov, ale režim prezidenta Asada. Tvrdil tiež, že vyjadrenia na videu neboli jeho vlastné slová, ale použitý text sa naučil naspamäť. Mladý muž pripustil, že sa stretával s osobami, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú v Sýrii, ale vraj o nich nemá takmer žiadne správy. O prípade informoval francúzsky server Observatoire de la christianophobie.

Katarína Hanzlíková

http://www.hlavnespravy.sk/syn-radikalneho-imama-posobiaceho-v-belgicku-vyzyva-na-videu-k-vyhladeniu-krestanov/823823

 

Turecko vtrhlo do Sýrie. Na koho strane?

Na ruskom serveri cont.ws vyšel článok neznámeho autora s prezývkou “ruský chlapček”. Server nepatrí k oficiálnym vládnym ruským serverom, “ruský chlapček” však uverejňuje na serveri celkom zaujímavé články. Pravdepodobne ide o odborníka, ktorý podsúva vedome verejnosti fakty a tézy presahujúce možnosti chápania bežných mainstreamových novinárov

Podľa informácií uverejnených v článku zaútočili Turci za pomoci tankov, delostrelectva, lietadiel F-16 a za pomoci špeciálnych jednotiek. Už 12 vojenských cieľov ISIL v oblasti sýrskeho mesta Džarablus bolo zlikvidovaných. Turci oznámili, že cieľom operácie je likvidácia jednotiek ISIL a podpora “umiernenej opozície”. Reuters dokonca uviedla slová jedného z tureckých vojenských veliteľov, podľa ktorých “Turci podporujú antiteroristickú operáciu v čele s USA”.

Približne v tom istom čase Ankara vyhlásila, že informovala Rusov o začiatku operácie. Po prvýkrát od zostrelenia SU-24, ktoré pilotoval Oleg Peškov, tak turecké F-16 leteli nielen v oblasti východného Turecka, ale operovali aj nad sýrskym územím, samozrejme pod bdelým okom ruských S-400. “Ruský chlapček” zastáva názor, že akciu Turkov Rusi podporili. Briti a USA sú presvedčení, že Turci idú pomáhať ich koalícii a agentúra Bloomberg priamo tvrdí, že akcia vznikla na popud Joa Bidena.

Podľa “ruského chlapčeka” je momentálne ťažko jednoznačne potvrdiť, aké ciele sledujú Turci. Turci konzultovali akciu aj s Iráncami (návšteva iránskej vojenskej delegácie v Ankare) a “ruský chlapček” pracuje aj s tézou, že ide o prípadnú turecko-iránsku spoločnú akciu s odobrením Ruska a USA, pretože aj Rusi a aj Američania potrebujú pozemné sily, ktoré by sa zúčastnili útoku voči ISIL, respektíve chránili “umiernenú opozíciu”. Nie je ani vylúčená možnosť, že Turci sledujú svoje ciele v súvislosti s Kurdami.

Svoj článok zakončuje “ruský chlapček” tvrdením, že ciele na ktoré budú Turci útočiť ukážu, na koho strane Turci stoja. Ak budú Turci útočiť na ISIL a budú pomáhať Kurdom a umiernenej opozícii, znamená to, že sa rozhodli kooperovať s Američanmi. Ak budú bombardovať ISIL a nebudú podporovať Kurdov a umiernenú opozíciu, znamená to, že sú na ruskej strane.

Otázne je, ako budú reagovať Kurdi na prítomnosť Turkov, aké provokácie a s akým cieľom Turkom v Sýrii hrozia. Takisto sa nedá vylúčiť možnosť, že Turci sa v Sýrii rozhodli vyčistiť, prípadne zachrániť protureckých príslušníkov protiasadovskej opozície, ktorí v Sýrii pôsobia minimálne 2 roky.

http://www.hlavnespravy.sk/turecko-vtrhlo-do-syrie-na-cej-strane/823990

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.