ČISTKA V ÚPN + Historik Martin Lacko dostal výpoveď z Ústavu pamäti národa, hovorí o neslobode vedeckého bádania

Vedenie ÚPN zjavne ide pronárodne orientovaným historikom po krku. Médiami dnes prebehla správa, že červenú kartu si od vedenia ústavu vyslúžil Martin Lacko, o čom liberálne orientované portály referovali s neskrývanou radosťou. Denník N na svojej facebookovej stránke informoval o tom, ako Lacka „konečne“ vyhodili, Aktuality.sk zas písali o prepustení „kontroverzného“ historika, pretože dnes je každý názor konzervatívnejší od stredu osi politického spektra prezentovaný ako kontroverzný.
lacko-martin_historik_300x200
Nikomu nepríde divné, že vo verejnoprávnom rádiu FM dostal priestor na vlastnú reláciu hovorca LGBT platformy Fedor Blaščák, alebo že v RTVS svoje krajne ľavicové pohľady prezentuje vo vlastnom programe Michal Havran; nie, problémom sú pozostatky pronárodnej a konzervatívnej inteligencie, ktoré sa ešte nepodarilo vyhnať z verejného života. Preto bola vedením ÚPN Františkovi Vnukovi – významnej postave slovenskej pronárodnej emigrácie – odobratá cena za vedecký prínos. A preto musel skončiť aj Martin Lacko, ktorého závery nespĺňali ideologické požiadavky dnešnej doby.

Jediný prípustný pohľad

Požičiam si kúsok zo zmieneného článku Aktualít: „Pán Martin Lacko dostal okamžitú výpoveď pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny ku dňu 25. augusta,“ uviedol Krajňák. Dôvodom bol ďalší historikov kontroverzný článok na internete, v ktorom obviňuje vedenie ústavu z čistiek. Cítite tú iróniu? Stal sa obeťou čistky, lebo upozornil na čistky. Martina Lacka pritom vôbec nepovažujem za slepého obhajcu 1. Slovenskej republiky, jeho problémom v očiach liberálnych elít je len to, že ju nekritizuje dostatočne. Taká je dnes doba, vojnovú Slovenskú republiku musíte silno a konzistentne nenávidieť a túto nenávisť náležito prejavovať, nech vás ani nenapadne stavať sa k nej neutrálne, bez emócií, nieto ju ešte v nejakom ohľade vyzdvihnúť, potom ste už ideologicky nespoľahlivý.

Vždy v nemilosti

Ako sme sa vôbec dostali do takejto fázy? Veď ešte počas nežnej revolúcie bola pronárodná emigrácia vrátane historikov ako pán Vnuk pre liberálov užitočná, ako napokon slovenskí katolícki národovci celkovo. Bez nich by snáď ani neprebehla ikonická sviečková manifestácia. Dnes sa ich však elity opäť snažia za každú cenu odstaviť, z rovnakého dôvodu ako vždy predtým: Túžia mať monopol na pravdu. Chcú v spoločnosti vytýčiť odnárodnený kozmopilitný náhľad na svet ako jediný prípustný a zdiskreditovať, obrať o platformu a umlčať každého, kto sa s ich myšlienkami odváži polemizovať. Presne z takýchto dôvodov odišli ľudia ako František Vnuk za socializmu do emigrácie. Zdá sa, že slovenský národovec je v každom režime, od monarchie, cez prvú republiku, ČSSR, až po moderné Slovensko disidentom. Na toto musím poukázať aj napriek tomu, že ako evanjelik si 1. Slovenskú republiku rozhodne neidealizujem, no súčasná účelová démonizácia mi ako presvedčenému národovcovi tiež nie je pochuti. Avšak presne kvôli stále častejším ukážkam takýchto represívnych praktík mi je stále menej po chuti aj súčasný establišment. Dostali sme sa totiž do fázy, keď stále žijeme v relatívnej slobode nie vďaka liberálnym elitám, ale naopak napriek liberálnym elitám. Sloboda svedomia a názoru je dnes skutočne ohrozená, ako vidíme aj na príklade Martina Lacka.

TEXT JÁN ĎURINÍK

http://www.extraplus.sk/blog/cistka-v-upn

 

Historik Martin Lacko dostal výpoveď z Ústavu pamäti národa, hovorí o neslobode vedeckého bádania

Podľa Krajňáka bol dôvodom výpovede historikov článok na internete

Historik Martin Lacko dostal okamžitú výpoveď z Ústavu pamäti národa (ÚPN), a to pre hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Ako prvá o tom informovala RTVS. Pre TASR to potvrdil predseda správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.

Lacko dostal výpoveď ku dňu 25. augusta. Podľa Krajňáka bol dôvodom historikov článok na internete. “Právnou analýzou sme zistili, že jeho článok obsahoval nepotvrdené a urážlivé tvrdenia, charakter článku bol v rozpore s Etickým kódexom Ústavu pamäti národa a poškodil dobré meno inštitúcie,” uviedol Krajňák pre Aktuality.sk.

Portál tiež upozornil, že sa historik netajil svojimi sympatiami k Marianovi Kotlebovi a jeho Ľudovej strane Naše Slovensko a problémy preto mali mať s ním aj obete totalitných režimov, ktoré preto odmietali spolupracovať s ÚPN.

Martin Lacko hovorí o šikane a neslobode bádania na Ústave pamäti národa. Svoj nútený odchod dáva do súvislosti so svojou vedeckou prácou o bombardovaní Bratislavy americkým letectvom na konci druhej svetovej vojny a o obetiach tohto bombardovania, pretože na Ústave pamäti národa nie je momentálne prípustné uviesť akúkoľvek negatívnu informáciu čo sa týka USA.

http://www.hlavnespravy.sk/historik-martin-lacko-dostal-vypoved-z-ustavu-pamati-naroda/827234

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.