Zomrel Tadeusz Zasepa, bývalý rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku. Zabili ho biskupi? + Desivá správa pre rakúskeho farmára: Prišiel o svoje milované ovečky! Obeť pre Alaha

Navždy odišiel muž, ktorý sa v minulosti nebál poukázať na vážne nedostatky na akademickej pôde na Slovensku. Kritizoval nekalé praktiky na Katolíckej univerzite a snažil sa presadiť nápravu aj za cenu, že to jeho odporcom nebolo príjemné.
Vo veku 70 rokov dnes zomrel kňaz Tadeusz Zasepa, ktorý stál 6 rokov na čele Katolíckej univerzity v Ružomberku. Pre Aktuality.sk to potvrdil bývalý prorektor univerzity Peter Olekšák.
rektor-katolicka-univerzita-presov-tadeusz-zasepa-zdravie-srdce-crop
„Bol to dobrý muž, kňaz, profesor a mučeník pravdy,“ uviedol s tým, že Zasepu pochovajú v Ružomberku. „Pravdepodobne sa tak stane v nedeľu 25. septembra. Zádušná sv. omša bude v kostole jezuitov,“ doplnil.

Tadeusz Zasepa bol inaugurovaný do funkcie rektora v roku 2008 a viedol univerzitu až do roku 2014. Bol autorom a spoluautorom viacerých publikácií. S esejistom Maciejom Ilowieckim napísal Moc a nemoc médií. Podieľal sa na príprave učebníc mediálnej výchovy pre základné školy.

Bývalému rektorovi Katolíckej univerzity zlyháva srdce: Zabili ma biskupi! + Vyjadrenie biskupov

Poukázal na kauzy

Bývalý rektor počas vykonávania funkcie upozornil na finančné machinácie a zasadzoval sa za dôkladnú audítorskú kontrolu. Verejnosť sa dozvedela o nekresťanských odmenách, keď si poltucet zamestnancov rozdelil na odmenách 114 000 eur.

Nie pre všetkých však bola kontrola a poukazovanie na neefektívne hospodárenie po vôli. O jeho odvolanie sa usiloval akademický senát. Ten ho odvolal hneď dvakrát. Jeho rozhodnutie však vetoval Veľký kancelár univerzity košický arcibiskup Bernard Bober.

Zasepa, ktorého podržali aj absolventi, sa kvôli tlakom z viacerých strán funkcie napokon sám vzdal.

Poliak, ktorý sa hlásil k Slovensku

Tadeusz Zasepa sa narodil 23. apríla v poľských Radziechowiciach. Študoval na gymnáziu v Częstochowej a v štúdiách pokračoval v kňazskom seminári v Krakove.

Popri kňazskej službe pokračoval v ďalšom vzdelávaní:

Katolícka univerzita v Lubline (1974 – 1977)
študijný pobyt na The Catholic University of America vo Washingtone D.C. (1977 a 1981)
študijný pobyt Universita Cattolica del Sacro Cuore v Miláne (1981 – 1983).

V roku 1983 získal doktorát z pastorálnej teológie na Katolíckej univerzite v Lubline, habilitovaný tam bol v roku 1987 v odbore v odbore pastorálna teológia – mediálne vzdelávanie.
Titul univerzitného profesora získal v roku 2001. Slovenským študentom sprvu prednášal v Spišskej Kapitule, neskôr v Trnave a napokon na Katolíckej univerzite v Ružomberku, kde bol v roku 2008 inaugurovaný za rektora.

Pôsobil ako člen viacerých medzinárodných vedeckých rád, redakčných rád vedeckých časopisov, profesijných spolkov a združení. Za svoje dielo bol niekoľkokrát ocenený domácimi a zahraničnými inštitúciami.

Študentom zvykol hovoriť, že aj keď je rodeným Poliakom má k Slovensku veľmi blízko. Obdivoval slovenskú kultúru a páčila sa mu mierumilovná nátura Slovákov. Vo voľnom čase sa venoval včelárstvu.

Šéfoval Rádiu Lublin, bol oceňovaný aj na Slovensku

V roku 1993 založil v Poľsku Katolícke Rádio Lublin a stal sa jeho prvým riaditeľom. V rovnakom roku založil lublinskú edíciu týždenníka Nedeľa, kde pôsobil aj ako redaktor. Aktívne hovoril desiatimi cudzími jazykmi a ovládal aj posunkovú reč.

V roku 2004 mu Slovenská akadémia vied udelila prestížne ocenenie Medzinárodnú cenu SAV za príspevok k rozvoju spoločenských a humanitných vied, kultúry a umenia na Slovensku.

Prešovská univerzita v Prešove ho v máji 2008 ocenila čestným titulom doctor honoris causa. Od roku 2013 bol členom prestížnej Európskej akadémie vied a umení so sídlom v Salzburgu a od mája 2013 pôsobil aj vo vedení Európskej federácie katolíckych univerzít (Fédération des universités catholiques Européennes – FUCE).

Bol čestným občanom obcí Lúčky, Švošov a mesta Ružomberok.

http://www.aktuality.sk/clanok/373989/zomrel-tadeusz-zasepa-byvaly-rektor-katolickej-univerzity-v-ruzomberku/

 

Desivá správa pre rakúskeho farmára: Prišiel o svoje milované ovečky! Obeť pre Alaha

ŠTAJERSKO – Rakúsky vidiek zažil veľký šok. Alpský farmár urobil rozhodnutie, ktoré oľutoval. Svoju pastvinu aj so stádom oviec nechal na mesiac na starosť svojmu tureckému známemu. Pohľad na skazu, ktorá ho pri návrate čakala, je na zaplakanie.

Farmárovi sa na pastvine páslo spolu 131 ovečiek. Keď sa po mesiaci vrátil, 79 z nich už nežilo. Nešlo o náhodne úmrtia. Turek ich podrezal ako obeť Alahovi, informoval rakúsky server, The Local. Spravil tak pri príležitosti moslimského sviatku obeti. Moslimovia počas tohto sviatku obetujú svoje zvieratá na pripomenutie Abraháma.

Muž začal zabíjať ovce priamo na pastvine. Do príchodu polície ich stihol podrezať 79. Smutný farmár priznal, že nemal ani najmenšie tušenie, čo má muž v pláne. Rakúska polícia incident vyšetruje ako obvinenie z týrania zvierat.

Porážka zvierat je povolená iba na autorizovaných jatkách, tak to povoľujú rakúske zákony. Zároveň rakúska legislatíva zakazuje porážanie zvierat na verejnosti a označuje to za týranie zvierat.

http://www.topky.sk/cl/11/1575397/Desiva-sprava-pre-rakuskeho-farmara–Prisiel-o-svoje-milovane-ovecky–Obet-pre-Alaha

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.