De Maizière: Zaoberajme sa svojimi kresťanskými koreňmi! + Európa vpustila vlkov, zatiaľ čo ovce ešte stoja vonku. +Korán je nezlučiteľný s demokraciou

De Maizière: Zaoberajme sa svojimi kresťanskými koreňmi!

Berlín, 22.9.2016 (kath.net) 019 652 – Ako informovala televízia „Phoenix“ na videu, nemecký minister vnútra Thomas de Maizière v utorok na prejave k integrácii v Berlíne povedal:
„V Nemecku podľahli mnohí v ostatných rokoch a desaťročiach pravdepodobne chybnému zmýšľaniu: Mysleli sme si, že význam náboženstva pre spolunažívanie ľudí sa stráca. Ale hľadeli sme len na svoju krajinu, na svoju sekularizovanú krajinu. Mysleli sme si, že veľký kresťanský príbeh už pre mnohých nie je taký dôležitý. Čo sme ale nevideli, to je skutočnosť, že všade na svete sa význam náboženstva nestráca!“

„Podcenili sme význam náboženstva – aj u nás. Skrze ľudí, ktorí k nám prišli ako utečenci, sa nás nanovo dotýkajú náboženské otázky a podľa toho sa budeme musieť zariadiť. Budeme sa znova musieť naučiť viac o náboženstve, aby sme všetky časti spoločnosti aspoň pochopili. Napríklad by nebolo zlé, keby občianky a občania mali aspoň tušenie o tom, že medzi sunitmi a šiitmi je istý rozdiel. Preto sa však budeme musieť zaoberať aj viac nami samými a – kto to dokáže – aj svojou vlastnou vierou. Ide napríklad aj o to, aby sme dokázali utečencom vysvetliť svoju vlastnú vieru!

Dokážeme Sýrčanovi vysvetliť rozdiel medzi katolicizmom a protestantizmom, dokážeme mu vysvetliť presný význam vlastných cirkevných sviatkov? Na to je potrebný nový záujem a poznanie vecí, ktoré nás urobili tým, čím sme. Na to sa nikto nemusí stať nábožensky založený, či chodiť do kostola, no poznanie viery a náboženstva nikomu nezaškodí, a považujem to rozhodne za veľmi potrebné,“ dodal minister.
De Maizière súčasne upozornil na to, že aj moslimovia majú zodpovednosť za porozumenie medzi utečencami a domácim obyvateľstvom. Zdôraznil, že integrácia utečencov v Nemecku žijúcich moslimov je obrovskou šancou. No ak sa na nej nepodieľajú, bude pre nich ťažšie dosiahnuť toto porozumenie.
Minister poukázal aj na to, že „pri integrácii nemožno tolerovať všetky výrastky iných kultúr“: „Napríklad urážky na cti nemôžu byť v Nemecku nikdy ospravedlnením násilia. Rovnako sa nesmú akceptovať manželstvá s maloletými. A ak muž nechce prijať jedlo od ženy, tak teda nijaké jedlo neodstane!“

 

Sestra Hatune: Vláda v utečeneckej kríze zlyhala

„Do Európy prišli mnohí sunitskí moslimovia, ktorí európske hodnoty ako náboženská sloboda a demokracia radikálne odmietajú. Preto je budúcnosť Európy ohrozená.
Ak budeme mlčať, zničíme si celú našu budúcnosť!“

Warburg, 22.9.2016 (kath.net/idea) 019 651 – Nemecká vláda a médiá v utečeneckej kríze zlyhali. Tento názor vyjadrila sýrska pravoslávna rehoľná sestra Hatune Doganová (Warburg/Západné Vestfálsko) pre evanjelickú agentúru „idea“.
„Minulý rok prišli do krajiny mnohí sunitskí moslimovia, ktorí zásadné európske hodnoty ako náboženská sloboda a demokracia radikálne odmietajú. Preto je budúcnosť Európy ohrozená. Nemecká vláda problém nebrala dostatočne vážne a médiá príliš málo rešeršovali a informovali. Mnohí azylanti chcú európsku spoločnosť zvrhnúť. Ak toto zamlčujeme, ničíme si našu vlastnú budúcnosť. Kto tu chce vybudovať paralelné spoločnosti, toho treba okamžite odsunúť naspäť. Tu Nemecko nesmie váhať. Úrady by mali presne vedieť, koho sem vpúšťame,“ zdôraznila sestra Hatune.

 

Európa vpustila vlkov, zatiaľ čo ovce ešte stoja vonku
Pri transportoch humanitárnej pomoci do Iraku a Sýrie vidí sestra utrpenie často v najväčšej chudobe zanechaných kresťanských a jezídskych matiek, vdov a detí: „O tých sa na mieste sotva niekto stará. Európa sem vpustila vlkov, zatiaľ čo ovce stoja ešte vonku. Tieto ženy sú takmer všetky traumatizované, krutosť a akou tzv. Islamský štát (IS) postupuje, možno slovami sotva opísať. Pre ´pravých utečencov´, ako sú prenasledované náboženské menšiny, musia byť dvere Európy stále otvorené.“


Korán je nezlučiteľný s demokraciou

Ako sestra Hatune ďalej povedala, Korán je nezlučiteľný s demokratickým právnym štátom. Ako dôvody uviedla Koránom požadované zjednotenie politického a náboženského poriadku a nároky, že islam musí ovládať celý svet. „Bez rozsiahlej reformy islamskej teológie, ktorú potom budú zastávať na celom svete všetci poprední moslimskí učenci, nemôže existovať nijaký mier.“
Sestra Hatune ušla z východného Turecka do Nemecka v r. 1970. Jej rodina patrila k malej sýrsko-pravoslávnej menšine. Keď jej otec dostal od moslimov vyhrážku, že ho zabijú, rodina sa v r. 1985 rozhodla ujsť do Nemecka. Vo veku 17 rokov vstúpila Hatune do kláštora.

Založila humanitnú nadáciu
Sestra Hatune založila nadáciu „Pomocné ruky pre chudobných“, ako aj „Nadáciu sestry Hatune“. V súčasnosti koordinuje prácu vyše 5000 dobrovoľných pracovníkov v 37 krajinách. Pomoc poskytujú podľa jej slov nezávisle od náboženskej príslušnosti „najchudobnejším z chudobných“.
V r. 2010 dostala sr. Hanute nemecký spolkový kríž zásluh – „Cenu sv. Štefana“ za svoju obetavú prácu pre prenasledovaných a utláčaných kresťanov. Nazvali ju po diakonovi ranej Cirkvi, sv. Štefanovi, ktorý bol ukameňovaný ako prvý mučeník za vyznanie sa k Ježišovi Kristovi.

Jasná reč o utečeneckej politike
„Nemyslím si, že niekto, kto žije Korán, môže byť pre nás normálny!“ vyhlásila rehoľná sestra Hatune Dogan v prednáške v nemeckom Auenheime pri Kehli, ako informoval portál „Baden Online“. Rehoľná sestra v prednáške hovorila jasnou rečou o utečeneckej politike Európy a znovu vyjadrila názor, že Európa si sem vpustila vlkov a myslí tým moslimských utečencov. K ovečkám ráta naproti tomu utláčaných a prenasledovaných kresťanov, ale aj jezídov.
Sestra Hatune Dogan je 26 rokov v nasadení v Turecku, Sýrii, Iraku a iných krajinách. Príčinu vyháňania a násilia vidí celkom jasne v islame a v Koráne:
„Ženy tam nemajú nijakú hodnotu. Oni sú tu iba na rozkoš pre mužov a už vôbec vtedy, keď sú neveriace. V Koráne je 206 veršov zameraných proti inovercom.“
„Nemyslím si, že niekto, kto skutočne žije Korán, môže byť pre nás normálny! Dvere musia zostať otvorené pre pravých utečencov, ale nie pre tých, ktorí chcú zvrátiť našu spoločnosť. Ak budeme mlčať, zničíme si celú našu budúcnosť!“ Na politikov sestra apeluje, aby sa konečne prebudili a dôkladne sa situácii prizreli.

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.