Poľsko imigrantov potrebovať nebude. Schválilo návrh zákona o bezpodmienečnom zákaze interrupcií. Liberáli a socialisti v Európskom parlamente zúria

Budú si svojich malých, nenarodených občanov chrániť: Poľsko schválilo návrh zákona o bezpodmienečnom zákaze interrupcií. Liberáli a socialisti v Európskom parlamente zúria
Návrh zákona počíta s úplným zákazom interrupcií a trestami odňatia slobody pre lekárov, ktorí tento zákrok vykonajú, i pre ženy, ktoré ho podstúpia

Dve veľké politické skupiny v Európskom parlamente (EP) odsúdili štvrtkové schválenie návrhu zákona o zákaze interrupcií v dolnej komore poľského parlamentu (Sejm). Návrh zákona počíta s úplným zákazom interrupcií a trestami odňatia slobody pre lekárov, ktorí tento zákrok vykonajú, i pre ženy, ktoré ho podstúpia. Tento krok liberáli a socialisti z europarlamentu ostro kritizovali.

Predseda skupiny liberálov v EP (ALDE) Guy Verhofstadt uviedol, že liberáli ľutujú výsledky hlasovania v poľskom parlamente, a v mene svojej politickej frakcie vyzval poslancov Sejmu, aby pripravili takú legislatívu, ktorá zaručí práva žien vrátane práva na bezpečný a legálny potrat. Pripomenul, že Poľsko má jeden z najviac obmedzujúcich právnych rámcov v tejto oblasti v EÚ, pričom vo štvrtok schválený text návrhu zákona, ktorý z rozhodnutia niektorých politikov vracia krajinu späť do minulosti, môže mať “strašné následky” pre zdravie a životy poľských žien.

“Takéto obmedzujúce zákony neprispievajú k zníženiu počtu potratov. Naopak, tieto typy zákonov vedú k nebezpečným potratom s vysokými zdravotnými rizikami, ako aj k potratovej turistike do iných krajín, ale len pre tie ženy, ktoré si to môžu dovoliť. Je to neúčinný a pokrytecký zákon,” skonštatovala podpredsedníčka ALDE, holandská europoslankyňa Sophie In’t Veldová.

Kriticky sa na adresu Varšavy vyjadrila aj druhá najvplyvnejšia skupina v EP – socialisti a demokrati (S&D) -, podľa ktorej tento návrh zákona povedie ku kriminalizácii žien, ktoré sa rozhodnú pre potrat, a tiež doktorov a zdravotných sestier, ktorí potrat vykonajú, a to aj v prípadoch tehotenstiev, ktoré sú výsledkom incestu alebo znásilnenia.

Belgická poslankyňa Marie Arenová, ktorá zastupuje S&D vo výbore EP pre práva žien a rodovú rovnosť, v tejto súvislosti pripomenula, že Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) už napadol Poľsko kvôli existujúcemu zákonu o zákaze potratov, pretože “kladie neprijateľné prekážky” pre ženy a dievčatá k bezpečnému a legálnemu potratu.

“Nový návrh presahuje samotné obmedzenia reprodukčných práv žien a donúti dokonca aj dievčatá mladšie ako 12 rokov, aby si udržali dieťa, aj keď boli obeťou znásilnenia alebo incestu. Je to otrasné. Je to porušenie základných ženských práv, že dokonca aj v týchto extrémnych prípadoch ženy nebudú mať právo rozhodnúť sa, či chcú ukončiť tehotenstvo. Spôsobí to zbytočné utrpenie a duševné trápenie tisícom žien,” zhodnotila situáciu Arenová. Skupina S&D naliehavo žiada poľskú vládu, aby odmietla tento návrh zákona.

http://www.hlavnespravy.sk/liberali-a-socialisti-v-europskom-parlamente-odsudili-navrh-noveho-protipotratoveho-zakona-v-polsku/836153

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.