Orbán hovorí o úspechu: V referende o odmietnutí imigrantských kvót hlasovalo viac Maďarov ako v referende za vstup do EÚ. + Pápež slúžil omšu v Baku, stretol sa so slovenskými saleziánmi

Maďarské obyvateľstvo dosiahlo na referende o odmietnutí imigrantských kvót „vynikajúci výsledok“, vyhlásil premiér Viktor Orbán. Poznamenal, že v terajšom referende hlasovalo 3,25 milióna ľudí, čo je viac ako v referende o vstupe do EÚ, ktoré sa v Maďarsku konalo 12. 4. 2003. Vtedy hlasovali 3 milióny maďarských občanov.

Orban a kvoty
Orbán pre BBC povedal: „Pred 13 rokmi drvivá väčšina Maďarov hlasovala za pričlenenie k Európskej únii, dnes Maďari opäť prinútili EÚ vypočuť si ich hlas.“

Podľa oficiálnych údajov proti zavedeniu povinných kvót na príjem imigrantov včera hlasovalo 98,3% spomedzi hlasujúcich Maďarov. Účasť na hlasovaní bola nižšia ako 50%, takže formálne je referendum neplatné, ale Orbán považuje výsledky hlasovania aktívnych maďarských občanov, ktorí neboli leniví prísť hlasovať, za potvrdenie správnosti maďarskej politiky odporu voči povinným imigrantským kvótam.

Pripomeňme si, že v roku 2003 bola pri hlasovaní o vstupe Maďarska do EÚ 45%-ná účasť spomedzi všetkých voličov – za vstup bolo 85% spomedzi nich. Za „vstup do EÚ“ teda v roku 2003 hlasovala menšina maďarských občanov. Je pozoruhodné, že pokiaľ ide o zavlečenie štátu do EÚ, stačila v Maďarsku aj účasť 45%, pokiaľ ide o odmietnutie Európskou úniou nanucovaných Merkelovej hostí, už treba na oficiálne uznanie platnosti referenda účasť nad 50%. Zdravo uvažujúci ľudia v Maďarsku, ale aj na Slovensku a všelikde inde sa už dávno dožadujú toho, aby boli výsledky referenda uznané za platné bez ohľadu na účasť. Nie je predsa normálne, aby občania, ktorým záleží na súčasnosti i budúcnosti svojej i celej vlasti, doplácali na pohodlných a tých, ktorých veci spoločné nezaujímajú.

Vladimír Mohorita

http://www.hlavnespravy.sk/orban-hovori-o-uspechu-v-referende-o-odmietnuti-imigrantskych-kvot-hlasovalo-viac-madarov-ako-v-referende-za-vstup-do-eu/839695

 

Pápež slúžil omšu v Baku, stretol sa so slovenskými saleziánmi

Pápež František zavítal v nedeľu do Azerbajdžanu, kam pricestoval po dvojdňovej návšteve Gruzínska. Ide o záverečný deň jeho 16. apoštolskej cesty v kaukazskom regióne, ktorej cieľom je okrem povzbudenia miestnych katolíkov aj upevnenie spolunažívania rozličných kultúr a osobitne medzináboženského dialógu s islamom, napísal na svojej internetovej stránke Vatikánsky rozhlas.

Pápež sa v ranných hodinách rozlúčil s Gruzínskom na tbiliskom letisku a o 09.30 h miestneho času (07.30 SELČ) ho už privítali v azerbajdžanskej metropole Baku ležiacej na pobreží Kaspického mora.

Pred nastúpenou čestnou jednotkou ho oficiálne pozdravili predstaviteľ vlády i apoštolský prefekt Azerbajdžanu, slovenský salezián don Vladimír Fekete. Spolu s apoštolským nunciom Marekom Solczynským a ďalšími členmi sprievodu, v ktorom sú aj kardináli Kurt Koch a Leonardo Sandri sa pápež odobral priamo do Kostola Nepoškvrneného Počatia Panny Márie.

V jedinej katolíckej farnosti v celom Azerbajdžane už dve desiatky rokov pôsobia saleziáni, z ktorých väčšinu tvoria Slováci. V moslimskej krajine s prevahou šiitov a jednou tretinou sunnitov má katolícka komunita len približne 700 členov, z väčšej časti cudzincov pracujúcich v krajine.

Eucharistické slávenie v Baku odrážalo mnohokultúrny charakter katolíckeho spoločenstva v tomto meste. Za účasti okolo troch stoviek veriacich pápež prednášal omšové texty v angličtine, čítania predniesli miestni lektori v ruštine a angličtine, evanjelium prečítal v rodnej reči diakon, ktorý je azerbajdžanského pôvodu.

V homílii pápež hovoril po taliansky, jeho slová postupne prekladal jeden z kňazov. Z kostola sa Svätý Otec odobral do priestorov farského centra, kde ho čakal spoločný obed s miestnou komunitou saleziánov a členmi pápežského sprievodu. Pápež sa stretne aj s azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom a ďalšími štátnymi predstaviteľmi a navštívi pomník padlým v boji za nezávislosť.

http://spravy.pravda.sk/svet/clanok/406734-papez-sluzil-omsu-v-baku-stretol-sa-so-slovenskymi-salezianmi/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.