Moslimský vandal útočil na štyri rímske kostoly. Spisovateľ Martin Mosebach v interview pre časopis „Cicero“ kritizoval aktivity pápeža Františka na Twitteri

Rozbitá-socha-Madonny

Nedávajte, čo je sväté, psom a nehádžte svoje perly pred svine, aby ich nepošliapali nohami, neobrátili sa a neroztrhali vás! (Mt 7, 6)

V piatok, 30. septembra 2016 večer zaútočil mladý čierny moslim z Ghany na štyri katolícke kostoly v historickom centre Ríma.

Brutálny útok sa osobitne bolestne týka Slovákov. Jedným z postihnutých kostolov je totiž starobylá bazilika svätej Praxédy pochádzajúca z 9. storočia.
V kláštornom komplexe pri bazilike bývali sv. Konštantín/Cyril a Metod počas ich pobytu v Ríme v rokoch 867 – 869. Túto okolnosť pripomína mramorová pamätná tabuľa na fasáde od slovenského sochára Ľubomíra Ferka, inštalovaná v roku 1998. V kaplnke sv. Zenóna v interiéry baziliky sa nachádzajú vzácne mozaiky z 11. storočia, ktoré zobrazujú aj sv. Cyrila. Bazilika, ktorá uchováva ostatky rímskych mučeníkov a je úzko spätá s misiou spolupatrónov Európy sv. Cyrila a Metoda, je tak stelesnením európskeho kresťanského dedičstva.

Vandal zaútočil na baziliku večer okolo siedmej hodiny krátko predtým, než v nej začal koncert sakrálnej hudby, organizovaný Slovenským veľvyslanectvom pri Svätej stolici pri príležitosti slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Obeťou jeho vyčíňania v bazilike sa stali vzácne sochy sv. Antona a sv. Praxédy, ktoré opakovanými údermi ťažko poškodil, odseknúc im hlavy a ruky. Potom poprevracal svietniky a iné predmety a dal sa na útek.

Podľa talianskej polície, ktorá sa na obhliadku miesta dostavila so značným oneskorením, neskôr však vandala zaistila, mal útok náboženský motív.

Emília Hrabovec

http://www.hlavnespravy.sk/moslimsky-vandal-utocil-na-styri-rimske-kostoly/839966


Kritika aktivít pápeža Františka na Twitteri

Berlín, 3.10.2016 (kath.net) 019 693 – Spisovateľ Martin Mosebach v interview pre časopis „Cicero“ kritizoval aktivity pápeža Františka na Twitteri:
„Dovoľujem si nepovažovať to za také dobré, pretože táto forma na Twitteri nedovoľuje nijaké komplexné myšlienky.“ Podľa Mosebacha pápež „by nemal hovoriť v citoslovciach.“
„Pápež je zákonodarcom Cirkvi a ako taký musí prezentovať celú plnosť jej náuky a Tradície! Je potrebná aj inštancia, ktorá sa nevyjadruje slovami ako vystrelenými z pištole, inštancia, ktorá nechá veci spočívať, kým sa nezaradia do veľkého celostného obrazu. Na spontánne a priame odpovede sú na celom svete státisíce kňazov.“

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.