Koniec špekuláciám: Kotleba chce opäť kandidovať za župana. + USA: Zastavme mimoškolské satanské kluby! + V cirkvi sa rozmáha kritika pápeža Františka

Kotlebovi sa chce postaviť šéf Múzea SNP Stanislav Mičev, ale aj Martin Klus z SaS. Župné voľby sú až o rok, ale v Banskej Bystrici je okolo nich rušno už teraz.
Líder Ľudovej strany Naše Slovensko Marian Kotleba chce v budúcoročných voľbách do samosprávnych krajov opäť kandidovať za banskobystrického župana.

SR Banská Bystrica BBSK Kotleba TK BBX

SR Banská Bystrica BBSK Kotleba TK BBX

To, o čom sa doteraz viacmenej iba špekulovalo, potvrdil podpredseda ĽSNS pre propagáciu a riaditeľ Kotlebovho župného úradu Milan Uhrík.

„Plán je, že bude kandidovať a pokúsi sa obhájiť mandát,“ povedal Uhrík pre Aktuality.sk. Počkať však musíme až na oficiálne oznámenie kandidatúry. V strane podľa neho dúfajú, že ich šéf znovu uspeje. Samotný Kotleba pritom dosiaľ stále opakoval, že svoju kandidatúru považuje za predčasnú otázku.

Župné voľby budú až o rok, už teraz sa však taktizuje a veľa diskutuje o ich výsledku predovšetkým v Banskobystrickom kraji. V novembri 2013 tam práve Kotleba prekvapivo porazil kandidáta Smeru Vladimíra Maňku, ktorého pred druhým kolom volieb nepodporili strany SDKÚ a SaS.
Šéf múzea SNP proti Kotlebovi

Viacero osobností preto teraz spísalo výzvu s názvom Zastavme fašizmus, ktorou volajú po spoločnom kandidátovi všetkých demokratických strán proti Mariánovi Kotlebovi. V ĽSNS tejto petícii nerozumejú.

„My nie sme fašisti. A po ďalšie, keď sa všetci ostatní zasa takto spoja, tak sa potvrdí to, čo hovoríme od začiatku, že medzi nimi nie je rozdiel,“ myslí si Uhrík.

Iniciatívu víta najsilnejšia vládna strana Smer. V kuloároch sa uvažuje o tom, že Smer vo voľbách podporí riaditeľa Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislava Mičeva, ktorý už avizoval, že by chcel kandidovať ako nezávislý.

„Je teraz predčasné, aby som sa vyjadrovala k tomu, koho podporíme. Zatiaľ viem, že pán Mičev oznámil, že zvažuje kandidatúru, ale záväzne stanovisko nepovedal. Fakt je ten, že som za iniciatívu, ktorá vznikla, aby sa strany zjednotili vo voľbách do VÚC,“ vysvetľuje banskobystrická krajská šéfka Smeru Jana Laššáková.

Vzdá sa Kotleba?

Samotný Mičev tvrdí, že ak kandidovať bude, privíta podporu všetkých strán s výnimkou ĽSNS. „Príjmem podporu strán, ale bezpodmienečnú. Ak si dajú podmienky, pôjdem od toho preč,“ hovorí.

V najbližších týždňoch chce známy historik oslovovať ľudí a zisťovať, či je reálna šanca, že by ho za župana zvolili. Keď bude presvedčený o tom, že na to má, kandidatúru ohlási aj oficiálne.

Jedného kandidáta proti Kotlebovi by najradšej videl aj šéf koaličného Mostu Béla Bugár. Či to má byť práve Mičev, Bugár nepovedal. „Takto ďaleko ešte nie sme,“ dodal.

Už teraz je však viac než isté, že Kotleba bude mať v boji o kreslo banskobystrického župana niekoľko súperov. Opozičné strany SaS a OĽaNO chcú staviť na poslanca liberálov Martina Klusa. Ten nevylučuje ani možnosť, že Kotleba sa do druhého kola volieb vôbec nedostane.

„Otázne je, či sa Kotleba nevzdá kandidatúry, ak bude vidieť, že mu reálne hrozí prehra. On je ten typ, ktorý si prehru nemôže dovoliť. My môžeme prekvapiť, ale on obhajuje mandát, je predsedom politickej strany, ktorá má stále stúpajúcu tendenciu, čiže ak má vyššie ambície, utrpieť porážku by pre neho mohlo byť fatálne,“ premýšľa Klus.

Samostatná SNS

Okrem Kotlebu, Mičeva a Klusa do hry pravdepodobne vstúpi aj kandidát SNS, ktorá už informovala, že do volieb pôjde samostatne. O koho by mohlo ísť, si zatiaľ národniari nechávajú pre seba.

„Keď bude čas, oznámime to. Všetko sa vyvíja, budeme mať vlastného kandidáta, budú dve kolá, uvidíme, ako to pôjde ďalej,“ odpovedal stručne podpredseda SNS Anton Hrnko.

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že vlastného kandidáta v Banskej Bystrici nebudú mať. Podporiť vraj môžu úplne kohokoľvek. „Nevylučujem žiadnu stranu, ktorá je relevantná a pôjde do volieb.“

Kandidatúru už oznámil aj banskobystrický mestský poslanec Igor Kašper. S myšlienkou vyzvať Kotlebu vo voľbách sa pohráva aj primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Šance ĽSNS sú vysoké

Je možné, že Kotleba opäť zvíťazí tak ako v roku 2013? Podľa politológa Grigorija Mesežnikova je takmer isté, že sa dostane do 2. kola.

Ak by však všetky ostatné strany práve pred druhým kolom podporili Kotlebovho protikandidáta, podľa Mesežnikova by to mohlo znamenať koniec súčasného banskobystrického župana.

Kotleba má pomerne vysoké šance, tvrdí aj riaditeľ Sokratovho inštitútu a zakladateľ platformy Nie v našom meste Rado Sloboda.

„Časť voličov, ktorí naivne verili, že sa niečo zmení, sklamal. No je tu veľká skupina ľudí, ktorí ho volili ako pomstu štandardným politickým stranám,“ hovorí. Ak nepríde zaujímavejšia alternatíva pre „pomstu“, budú títo ľudia podľa neho Kotlebu podporovať ďalej.

Čo urobil pre kraj?

Župan však podľa Slobodu v skutočnosti pre kraj nič zásadné neurobil: „Napríklad masívne zvýšenie zamestnanosti, ktoré sľuboval prostredníctvom tzv. krompáčov a lopát sa nerealizovalo. “Svoju funkciu podľa Slobodu použil najmä pre vlastnú propagáciu a ako odrazový mostík pre voľby do NR SR. „Kotleba sa vie predať a dostať sa do médií, pričom dôslednejšia analýza jeho práce na BBSK v médiách stále chýba. Kotlebov volič však štandardným médiám neverí, a preto si nie som istý, či by hlbšia investigatíva vôbec niečo zmenila,“ ukončil aktivista.

Tomáš Kyseľ

http://www.aktuality.sk/clanok/379782/koniec-spekulaciam-kotleba-chce-opat-kandidovat-za-zupana/

 


10. výročie smrti biskupa Pavla Hnilicu v Trnave

Slovensko, 8.10.2016 (RV) Dňa 8. októbra uplynulo desať rokov od smrti „biskupa umlčanej Cirkvi“ Mons. Pavla M. Hnilicu. Pamiatku člena Spoločnosti Ježišovej prinúteného žiť mimo vlasti, ktorý sa vyznačoval veľkou láskou k Panne Márii a bol šíriteľom úcty k Božiemu milosrdenstvu si Cirkev pripomenula pri jeho hrobe v katedrálnom chráme v Trnave.
Svätú omšu celebroval miestny arcibiskup Mons. Ján Orosch, kázal nitriansky biskup Mons. Viliam Judák, modlitbu v krypte katedrály viedol vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup metropolita. Koncelebrovali aj spišský biskup Štefan Sečka a emeritný trnavský arcibiskup Ján Sokol spolu s takmer 70 kňazmi, medzi ktorými boli štyri desiatky členov Spoločenstva Pro Deo et fratribus – Rodina Panny Márie, založeného biskupom Pavlom Hnilicom.
Pavol Hnilica sa narodil 30. marca 1921 v Uňatíne. V roku 1951 ako jezuita prijal 29-ročný tajne biskupskú vysviacku. Zomrel 8. októbra 2006 v Kláštore Božieho milosrdenstva v Nových Hradoch v Českej republike. -jb-

 

USA: Pastor varuje pred ‚sekulárnym totalitarizmom’

Winston-Salem, 7.10.2016 (kath.net/LSN/jg) 019 709 – Voľby v novembri budú „rozhodujúcim momentom“ v histórii USA, ako povedal Newt Gingrich v krátkom videu, ktoré predvádzali na konferencii evangelikálnych pastorov vo Winstone-Saleme (štát Severná Karolína).
Newt Gingrich (73) je politik, historik a spisovateľ. V r. 1994 bol jedným zo zodpovedných za víťazstvo republikánov vo voľbách do kongresu. V r. 1995 až 1999 bol hovorcom Domu reprezentantov. „Voliči rozhodnú, či bude krajina ovládaná sekulárnym totalitarizmom, ktorý chce nahradiť židovsko-kresťanské korene ateistickými hodnotami,“ ako povedal Gingrich. Obáva sa sekulárneho štátu, ktorý chce ľudí kontrolovať vo všetkých oblastiach života, až po cirkvi a synagógy.
„Tento štát sa pokúša vnútiť náboženstvo úplne do súkromnej sféry. Na druhej strane hrozí nebezpečenstvo, že islamský extrémizmus si urobí terče z Američanov aj v ich vlasti. Úloha pastorov je v tejto situácii hovoriť pravdu o existujúcich nebezpečenstvách,“ vyzval Gingrich.
Dňa 8. novembra nebude zvolený iba prezident USA, ale budú zvolení aj všetci 435 poslanci Domu reprezentantov a 34 zo 100 senátorov. Na úrovni štátov sa budú voliť 12 guvernéri a 44 miestnych parlamentov.

 

USA: Katolíci žiadajú Trumpovo odstúpenie

Washington, 9.10.2016 (KAP/KNA) 019 713 – Konzervatívne katolícke záujmové združenie CatholicVote.org po uverejnení videí s vulgárnymi vyjadreniami Donalda Trumpa na adresu žien žiadalo jeho odstúpenie. Výpovede republikánskeho kandidáta na prezidenta o ženách sú „odporné a jednoducho sa nedajú ničím obhájiť“, ako citovala súkromná katolícka mediálna sieť CNA/EWTN z vyhlásenia združenia cez víkend. Kresťania tomu nemajú venovať ani myšlienku. „Ak by Trump sám nevyvodil dôsledky a neodstúpil, musí sa chytiť aktivity strana.“
V sobotu zverejnené video novinami „Washington Post“ z r. 2005 vyvolalo ostrú kritiku. Aj vo vlastnej strane klesá podľa médií podpora Trumpovi. Mnohí jeho stranícki kolegovia kritizujú jeho výpovede ako neospravedlniteľné a neprimerané. …
Po tom, čo sa Trump spočiatku písomne obhajoval pre svoje výpovede, uverejnil v sobotu aj video s oficiálnym ospravedlnením. Odstúpenie však vylúčil.
Laická organizácia „CatholicVote.org“, združujúca okrem katolíkov aj iné vyznania, podporuje podľa vlastných výpovedí politikov, ktorí sa zasadzujú za ochranu života a podporu rodín. V minulosti síce podporovala postoje Trumpa k rodičovskej výchove alebo ochrane náboženskej slobody. No teraz uverejnené vyjadrenia kandidatúru Trumpa spochybňujú, ako sa uvádza vo vyhlásení.

 

USA: Zastavme mimoškolské satanské kluby!

USA, 7.10.2016 (http://www.catholicaction.org/) 019 712 – V USA sa organizácia „Satanské chrámy“ v súčasnosti začala zameriavať na deti v škole. Áno čítate správne. Pod heslom „Satanský klub pre štátne školy“ sa táto organizácia pokúša ovplyvňovať už deti od piatich rokov! Akciu spustia tento mesiac na Základnej škole v Portlande v štáte Oregon od 19. októbra. Katolícka akcia to chce zastaviť – preto vypísali ďalšiu petíciu Stop satanským klubom na školách! V petícii uvádza:
„Ak kresťanskí mužovia a ženy, ako sme my, neurobia nič, potom sa budeme musieť zodpovedať pred svojím Bohom a Pánom, ktorý povedal: „Pre toho, kto by pohoršil jedného z týchto maličkých, čo veria vo mňa, bolo by lepšie, keby mu zavesili mlynský kameň na krk a hodili ho do mora,“ (Mk 9,42). Preto sa musíme proti tomu postaviť a brániť svoje deti pred satanom a jeho prisluhovačmi. Zastavme to už v Portlande a nedovoľme, aby sa to rozšírilo po celých Spojených štátoch. Inak budú nevinní malí chlapci a dievčatá vystavení satanizmu v školách, prípadne vo svojom okolí.

Kliknite sem a podpíšte petíciu na zastavenie Satana a jeho nasledovníkov!

V tomto mesiaci ruženca sa modlíme, aby Panna Mária chránila nevinných a čoskoro rozšliapala hlavu hada. A tak bude môcť povstať aj sv. Michal archanjel a satana a všetkých zlých duchov zvrhnúť naspäť do priepasti, kam patria na celú večnosť!
To je doba, kedy dobrí ľudia musia stáť spolu bok po boku a robiť to, čo treba urobiť! Chráňme naše nevinné deti!
Nech vás a vašich blízkych žehná Boh!
Váš priateľ v mene Ježiša a Márie

Thomas J. McKenna
Zakladateľ a prezident http://www.catholicaction.org/
Katolícka akcia pre vieru a rodinu, P.O. Box 910308, San Diego, CA, USA

 

V církvi se rozmáhá kritika papeže Františka

Holandský oficiální katolický týdeník Katholiek Nieuwsblad přináší v posledním čísle (40. ze 7. října 2016) obsáhlý přehled vzrůstající kritiky na působení papeže Františka. Stále více kardinálů, biskupů, kněží i laiků poukazuje na závažné nedostatky papežova přístupu k věroučným otázkám, soustavné přehlížení oprávněné kritiky a znevažující výroky o duchovních, kteří se snaží držet nauky Krista a jeho Církve.

Kardinál Camillo Ruini v rozhovoru pro Corriere della Sera říká, že se modlí, aby „hledání ztracených ovcí“ (pokud by o něco takového mělo jít) „nezpůsobilo zmatek ve stádci věřících“. Týden předtím mluvil vídeňský kardinál Schönborn otevřeně o odporu vůči papeži Františkovi uvnitř Církve. Kardinál poukázal na obavy řady katolíků a dal přitom najevo, že rostoucí kritika současného pontifikátu se nedá více zamlčet. Sám ji sice označuje za „zcela nepochopitelnou“, což je s podivem, neboť je jasné, proti čemu se odpor věřících obrací. Během poslední synody o rodině vedl sám Schönborn menší skupinu synodních otců, podle kardinála George Pella „méně než dvaceti“ (z celkového počtu 248), kteří podporovali návrh německého kardinála Kaspera připustit rozvedené žijící v novém svazku ke svátostem. Vzdor mnohostranné, fundované kritice byl Kasperův návrh v něco pozměněné formě převzat do encykliky Amoris laetitia, jejíž prezentaci svěřil papež ne prefektovi Kongregace pro nauku víry kardinálu Müllerovi, nýbrž právě Schönbornovi. Tak pominul nejen toho, jehož funkcí je zasazovat se o neporušenost víry, nýbrž celou řadu kardinálů, biskupů a laických odborníků, kteří se od počátku roku 2014 proti této koncepci stavěli. Návrh ostatně zamítnul již v roce 1994 Jan Pavel II. prostřednictvím kardinála Ratzingera, neboť nerespektuje nepřetržité učení Církve a ignoruje Kristův postulát manželské nerozlučitelnosti vycházející ze samého stvoření člověka.

Když dvacet let poté papež František Kasperův zamítnutý návrh zařadil znovu do agendy a stavěl se za něj, vzbudilo to velké pobouření. Stále více kardinálů, biskupů, kněží, církevních juristů, teologů i kvalifikovaných laiků se staví individuálně i kolektivně proti novému papežskému trendu a poukazují na jeho neslučitelnost s platnými normami, které encyklika Familiaris consortio (1981) znovu zřetelně představuje. Nerespektování toho se přirovnává k vytržení úhelného kamene trvalého manželského pouta jako základu rodiny a zároveň s tím dochází s podkopáváním disciplíny svátostí. Kritici papežových názorů se rovněž staví proti mylné představě, že by život v těžkém hříchu se měl časem nějak promlčet, aniž by došlo k opravdovému obrácení. Jádrem této kritiky je odmítání ideje, jakoby okolnosti určovaly, co je a není hřích. To znovu zamítá Jan Pavel II. v encyklice Veritatis splendor.

Na všechny stále přibývající v úctě formulované námitky papež nereagoval – dokonce ani na petici podepsanou téměř miliónem věřících, včetně 11 kardinálů, 43 arcibiskupů a přes sto dalších biskupů, prezentovanou před zahájením synody o rodině 2015. K jejímu zahájení byl papeži předán list, v němž třináct kardinálů předneslo své výhrady k přípravnému synodnímu dokumentu, který pro v něm obsažené „problematické prvky je nepřijatelný jako doprovodný text i jako základ závěrečného synodního dokumentu“. Řada synodních otců měla navíc toho dojem, že jde o snahu ovlivnit synodní diskusi předem vyznačeným směrem a varovali před rozkolem.

Papež reagoval nepřímo v neočekávaném projevu, kde vyzval synodní otce, aby se nedali ovlivnit, jak říkal, „hermeneutkou spiknutí“. Ale právě jeho odmítání sjednat jasno, vypořádat se s námitkami a zřetelné manipulace synodních dokumentů měly za následek zmatení, rozdělení a pohoršení.

V roce 2014 se sjednotilo přes dvacet organizací pro-life a na ochranu rodiny v mezinárodní koalici Voice of the Family. Voice of the Family ve svých analýzách odhaluje nesrovnalosti, protiřečení, manipulace a dvojznačné výroky v dokumentech, které byly zveřejněny před, během a po synodě. Sem patří i papežova reforma církevního procesu ohledně prohlášení neplatnosti manželství a rovněž jeho vlastní zavádějící výroky: o tom, kdo smí přijímat eucharistii, o používání antikoncepce, o počtu dětí v rodině (3 !), o používání kondomů a AIDS, homosexualitě, rovněž způsob, jakým papež přistupuje k ekonomické, klimatické a zejména migrační problematice. (Sem patří i onen provokativní nadpis kapitoly Amoris laetitia „Ano sexuální výchově“, tj. mimo rodinu.) Zejména úzká spolupráce Vatikánu s vedoucími stoupenci omezení porodnosti, propagace a vnucování antikoncepce a liberalizace potratů, jakož i nekritická podpora dlouhodobých rozvojových cílů OSN, to vše vyvolává nesouhlas a odmítání. Katolický publicista Matthew Schmitz psal minulý týden v New York Times o papežově selhání a konstatuje obrácený „efekt Františka“, zejména mezi mládeží. Problém vidí v tom, že papež katolíkům na okraji nedává žádný důvod zapojit se do Církve. „Kněží ve farnostech jsou pro něj ‚malí netvoři‘, kteří ‚házejí kameny‘ na ubohé hříšníky, a představitelům papežské kurie diagnostikoval ‚duchovního Alzheimera‘. Říká, že katolíci, kteří kladou důraz na účast na mši, pravidelnou zpověď a tradiční modlitby jsou ‚pelagiáni‘, tedy kacíři, kteří míní, že svými dobrými skutky dosáhnou spasení.“ Proč by tedy měl člověk chodit do kostela?,“ táže se Schmitz.

„Papež František je specialistou na rozporné výroky,“ napsal nedávno komentátor Phil Lawler v Catholic Culture. „Papež má však odpovědnost řešit problémy, a to jak vidět papež František nechce.“ Ani, když doslova statisíce věřících na to naléhají.

http://www.tedeum.cz/2016/10/09/v-cirkvi-se-rozmaha-kritika-papeze-frantiska/

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.