Saudská Arábia deportovala kresťanov za to, že slávili Nanebovzatie Panny Márie. + Kto v Aleppe bojuje a proti komu? Odpovedá tamojší biskup Tobji

Saudská Arábia deportovala 27 libanonských katolíkov maronitskej Cirkvi (ktorá je časťou východného katolíckeho rítu), za to, že slávili sviatok Nanebovzatia Panny Márie. Medzi zatknutými boli ženy aj deti
Krestanov levom
Podľa zdrojov sa deportácia vykonala, pretože modlitby, ktoré sa modlili, neboli moslimské.
Ženy neúspešne protiargumentovali tým, že aj korán uznáva Pannu Máriu, a preto ich modlitby neurážajú islamskú vieru.

Saudská vláda v roku 2006 vyhlásila, že prestane zasahovať do bohoslužieb iných vierovyznaní, najmä kresťanov, ktoré sú vykonávané v súkromí. Avšak po celej krajine sú zakazované kostoly a ak niekoho uvidia nosiť krížik, môže byť odstránený nielen policajtom, ale aj hociktorým moslimom. Zároveň muž alebo žena, ktorá nosí kríž alebo iný náboženský predmet môže byť zatknutá, uväznená alebo jej môžu zrušiť víza.

“Hovoria, že kresťania sa môžu modiť v súkromí, ale čo znamená to súkromie?” pýta sa profesor Milánskej univerzity, Camille Eid, expert na kresťanstvo na Strednom Východe. “Znamená to sám alebo s vašou rodinou? Ak sa dve rodiny alebo skupina rodín spolu modlia doma, v súkromí, náboženská polícia k nim môže prísť a zatknúť ich.”

Náboženská diskriminácia v Saudskej Arábie však môže prerásť až k smrti. V auguste 2008, miestne dievča Fatima Al-Mutairi, bola zavraždená svojím bratom po tom, čo sa dozvedel o jej konvertovaní na kresťanstvo.

Azda ale najväčším paradoxom je, že v septembri roku 2015 OSN zvolila Saudskú Arábiu, aby viedla Radu pre ľudské práva.

Branislav Zaujec

http://www.hlavnespravy.sk/saudska-arabia-deportovala-krestanov-za-to-ze-slavili-nanebovzatie-panny-marie/843479

 

Kto v Aleppe bojuje a proti komu? Odpovedá tamojší biskup Tobji

Sýria. Aleppo trpí – túto častokrát opakovanú informáciu, ktorá nám už možno zovšednieva, opätovne pripomína maronitský biskup sýrskeho mesta, Mons. Joseph Tobji. V týchto dňoch sa v Ríme zúčastnil kurzu pre novovymenovaných biskupov

na archívnej snímke mons. Joseph Tobji a pápež František
na archívnej snímke mons. Joseph Tobji a pápež František

“Ľudia prakticky žijú v susedstve smrti – nikdy nevedia, kedy ich zasiahne raketa, guľka alebo delový projektil. Hovorím o oboch častiach mesta – Aleppo je totiž rozdelené na dve časti, ako novodobý Berlín. Východnú časť, ktorú kontrolujú teroristi, zatiaľ čo západnú má pod kontrolou sýrska vláda. Väčšina obyvateľstva – 1,5 milióna obyvateľov, vrátane nás kresťanov, žije v západnej časti, kdežto na druhej strane zostalo 250 až 300 tisíc ľudí. Najväčšiu cenu za bombardovanie platia civilisti, hoci väčšina ich z východnej časti pred tými fanatikmi utiekla. V týchto dňoch bola ostreľovaná štátna univerzita, kde zomrelo veľa študentov a ďalších ľudí. Bol zasiahnutý jeden z arménsko-katolíckych kostolov, zatiaľ čo my, maroniti, už nemáme ani jeden kostol. Nedostatok bezpečia nám naháňa hrôzu. ”

Kto v Aleppe bojuje a proti komu?

“Vy, na Západe, hovoríte o “povstalcoch”, ale pre nás, ktorí v západnej časti Aleppa kvôli ich ostreľovaniu umierame, im hovoríme teroristi. Každý deň pochovávame najmenej desať ľudí. Západ vôbec veľmi podivne vníma túto “umiernenú opozíciu”. To nie sú pokojní manifestanti na námestiach, ale ľudia, ktorí strieľajú do nevinných civilistov, či už sa hlásia k tzv. Islamskému štátu, al Nusrat, či iným. Majú tisíce názvov, ale tú istú ideológiu – krajný fanatizmus, ktorý odmieta kohokoľvek iného a chce nastoliť impérium, kalifát, a to výlučný – buď my, alebo nič. Väčšina našich sýrskych moslimov – sunnitov aj šiitov, sa s touto ideológiou nestotožňuje, je im cudzia. Ako Sýrčan celkom jasne vidím, že táto vojna bola naplánovaná oveľa skôr, ako v roku 2010, kedy vypukla. Veľké mocnosti majú Sýriu na muške a chcú si ju rozdeliť ako tortu. Táto vojna slúži západnom ekonomickým cieľom. Sýria musí byť považovaná za zvrchovanú krajinu, rovnako ako všetky iné. Nie sme hračkou v rukách mocných, ani šachové figúrky, ktorými sa podľa ľubovôle hýbe. ”

Ako teraz vyzerá medzináboženská spolupráca?

“Spolu s ďalšími aleppskými biskupmi sa stretávame s imámami a muftími a dokážeme sa zhodnúť v otázkach mieru, človeka, blahobytu pre obyvateľov. Aj oni túto ideológiu odmietajú. Niekedy ku stretnutiam mládeže alebo farníkov pozveme nejakého šejka a inokedy zase ideme k nim. Dobre sa poznáme.”

Stretol ste sa s pápežom Františkom – rozprával ste mu o Sýrii?

“Na konci kurzu pre nových biskupov sme sa po pápežskej audiencii postavili do radu, aby sme ho osobne pozdravili (foto). Mal som so sebou dva symbolické darčeky od mladých Aleppanov, ktorí nemohli ísť na Svetové stretnutie mládeže do Krakova, ale usporiadali stretnutie mladých na miestnej úrovni. Odovzdal som pápežovi sýrsku vlajku, ktorú podpísalo tisíc účastníkov stretnutia, a fotoalbum s portrétmi mladých ľudí, ktorí zomreli ako mladí mučeníci svojej krajiny. Pápež obracal jednotlivé listy a začal slziť a potom takmer plakať. Plakal som aj ja aj kardinál, ktorý stál vedľa nás. Nič sme nepovedali. Pápež ma silno objal – a to veľké objatie nepatrilo mne, ale všetkým mladým, všetkým Sýrčanom. Keď pápež hovorí o našej krajine a hovorí “moja milovaná Sýria”, vnímame to ako nesmiernu útechu. Vieme, že sa za nás modlia, že nie sme sami. ”

Nezastavujte v modlitbe za Sýrii, požiadal na záver aleppský maronitský biskup Joseph Tobji.

http://www.hlavnespravy.sk/kto-v-aleppe-bojuje-a-proti-komu-odpoveda-tamojsi-biskup-tobji/843544

nedeľa

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.