Rusko nariadilo všetkým svojim úradníkom, aby dopravili príbuzných zo zahraničia do vlasti. Schyľuje sa ku globálnej vojne? + Trump: Bombardovanie Srbska bolo veľkou chybou! Ospravedlňujem sa Srbom

Rusko nariadilo všetkým svojim úradníkom, aby dopravili domov svojich príbuzných žijúcich v zahraničí kvôli zosilnenému napätiu a vyhliadkam na globálnu vojnu. Informáciu o tom priniesol Dailymail

Politici a vysokopostavení úradníci vraj dostali varovanie od prezidenta Vladimira Putina, aby priviedli svojich blízkych domov do “vlasti”, tvrdia miestne médiá. Správa prichádza po tom, čo Putin zrušil plánovanú návštevu Francúzska uprostred zúrivej debaty o úlohe Moskvy v sýrskom konflikte a len niekoľko dní po tom, čo vyšlo najavo, že Kremeľ presunul nukleárne hlavice bližšie k poľským hraniciam.

Bývalý sovietsky vodca Michail Gorbačov tiež varoval, že svet je v “nebezpečnom bode” kvôli rastúcemu napätiu medzi Ruskom a USA. Podľa ruského webu Znak.com všetci zamestnanci štátnej správy na všetkých úrovniach a zamestnanci verejných korporácií dostali nariadené, aby svoje deti okamžite vyzdvihli zo zahraničných škôl.

Ignorovanie nariadenia bude degradovať šance úradníkov na povýšenie, hlásili miestne médiá. Presný dôvod nariadenia zatiaľ nie je jasný. Ruský politológ Stanislav Belkovsky hovorí: “To všetko je súčasťou balíka opatrení na prípravu elít k veľkej vojne.”

Vzťahy medzi Ruskom a USA sú na najnižšej úrovni od studenej vojny a v posledných dňoch klesli ešte nižšie po tom, čo Washington zrušil mierové rozhovory o sýrskom konflikte a obvinil Rusko z útoku hackerov. Kremeľ tiež pozastavil sériu jadrových paktov, vrátane symbolickej dohody o znížení zásob plutónia na vojenské účely.

Len pred niekoľkými dňami bolo oznámené, že Rusko presunulo nukleárne hlavice bližšie k poľským hraniciam a napätie medzi najväčšou krajinou sveta a Západom eskaluje. Rakety Iskander boli presunuté do Kaliningradu, ruskej enklávy na pobreží Baltského mora medzi členmi NATO – Poľskom a Litvou. To znamená, že sú v dosahu veľkých západných miest vrátane Berlína. Poľskí predstavitelia majú z postupu “obrovské obavy”.

Rozhodnutie Putina zrušiť návštevu v Paríži prišlo deň po tom, čo francúzsky prezident Francois Hollande povedal, že sýrske sily sa dopustil “vojnového zločinu” v zničenom meste Aleppo s podporou ruských leteckých úderov. Putin mal v Paríži 19. októbra navštíviť slávnostne duchovné centrum novej ruskej pravoslávnej cirkvi v blízkosti Eiffelovej veže, ale Hollande trval na tom, aby sa jeho ruský náprotivok zúčastnil rokovania o Sýrii.

Bezprecedentné zrušenie návštevy tak blízko pred jej uskutočnením je “závažný krok pripomínajúci studenú vojnu”, hovorí ruský zahraničný politický analytik Fjodor Lukyanov. “Je súčasťou širšieho vystupňovania napätia medzi Ruskom a Západom a Ruskom a NATO,” povedal agentúre AFP.

Kremeľ bol tiež nahnevaný kvôli zákazu ruského paralympijského tímu ma olympiáde v Riu kvôli štátom podporovanému dopovaniu športovcov. Medzitým demokratická kandidátka na prezidentský úrad Hillary Clintonová povedala, že FBI vyšetruje možnú úlohu Ruska na hackovaní jej osobných e-mailov. Avšak ruskí predstavitelia rázne odmietli obvinenia zo zasahovania do amerických prezidentských volieb a odmietli tvrdenia, že Moskva bola za zodpovedná za sériu nedávnych hackerských útokov na americké inštitúcie.

Vyslúžilý ruský generálporučík Evgeny Bužinsky povedal pre BBC: “Samozrejme, že tu sú reakcie z oboch strán. Pokiaľ ide o to, ako situáciu vidí Rusko a Putin, je to totálna konfrontácia na všetkých frontoch.”

http://www.hlavnespravy.sk/rusko-nariadilo-vsetkym-svojim-uradnikom-aby-dopravili-pribuznych-zo-zahranicia-do-vlasti-schyluje-sa-ku-globalnej-vojne/845180

 

Trump: Bombardovanie Srbska bolo veľkou chybou! Ospravedlňujem sa Srbom

Kandidát na prezidenta USA za Republikánsku stranu Donald Trump poskytol srbským novinám Nedeljnik ako prvým z východnej Európy exkluzívne interview. V ňom „sa ospravedlnil Srbom za bombardovanie a ohlásil novú politiku voči Balkánu, ak zvíťazí“
„Bombardovanie Srbov, ktorí boli našimi spojencami v oboch svetových vojnách, bolo veľkou chybou. Srbi sú veľmi dobrí ľudia. Žiaľ, Clintonova administrácia im spôsobila dosť zla, ako aj celému Balkánu, do ktorého priniesli chaos,“ povedal Trump Nedeljniku.

Trump sa ospravedlnil Srbom za americkú, a osobitne za Clintonovu politiku voči Srbom a vyhlásil, že ak sa stane prezidentom, chce „zlepšiť naše vzťahy s vládou v Belehrade“.

Trump v svojom interview hovoril aj o vzťahoch, ktoré chce nadviazať s Ruskom vedeným Putinom, o boji proti Islamskému štátu, aj o svojich šanciach v prezidentských voľbách, v ktorých sú, ako sa vyjadril, všetky médiá proti nemu.

Pri tejto príležitosti Trump vyzval aj amerických občanov – Srbov, ktorí v značnom počte žijú v niekoľkých volebne kľúčových štátoch USA, ako sú Illinois, Indiana, Wisconsin, Ohio, či Michigan, aby vo voľbách hlasovali zaň.

Ani jeden zo slovenských prezidentov sa dosiaľ neodhodlal urobiť takéto gesto, aké učinil Donald Trump a neospravedlnil sa Srbom a srbskému národu za to, že v roku 1999 Slovensko bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN, v rozpore so zákonom o mieri i v rozpore s mravným zákonom povolilo prelety bombardérom a tankovacím lietadlám NATO ponad územie Slovenska, čím tiež prispelo k zavraždeniu niekoľkých tisícov občanov vtedajšej srbsko-čiernohorskej Juhoslávie, najmä Srbov.

Osobitne by sa čakalo, aby toto gesto vykonali vtedajší prezident Rudolf Schuster, vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda s tými členmi vlády, ktorí podporili svojím rozhodnutím agresiu proti Juhoslávii, vtedajší predseda parlamentu Jozef Migaš s tými poslancami, ktorí rozhodnutie o pomoci pri agresii odobrili. Slovo prepáčte by mali vysloviť, či napísať aj celé zástupy žurnalistov zo slovenských médií, ktorí v roku 1999 agresiu voči Juhoslávii označili za spravodlivú a zákonnú vec a mnohí z nich tak robia dosiaľ. V mene terajšej Slovenskej republiky by sa za slovenskú agresiu voči Juhoslávii v roku 1999 mali Srbsku ospravedlniť traja najvyšší štátni predstavitelia Andrej Kiska, Róbert Fico a Andrej Danko.

Tí slovenskí politici a tie médiá na Slovensku, ktorí podporili bombardovanie Juhoslávie, to spravidla odôvodňovali ako humanitárnu pomoc Albáncom v Kosove, ktorí trpia pod útlakom Srbov na čele s balkánskym mäsiarom Miloševičom. Záujemcovia o bližšie zoznámenie sa s udalosťami, ktoré predchádzali bombardovaniu Juhoslávie, si môžu pozrieť dokumentárny film českého režiséra Václava Dvořáka Ulúpené Kosovo.

Zaujímavý je aj dokumentárny film, ktorý v Srbsku pripravila americká novinárka Anissa. Tá mala v čase bombardovania 16 rokov. Po čase jej nedala pokoj otázka, prečo Američania ničili Srbsko:

Vladimír Mohorita

http://www.hlavnespravy.sk/trump-bombardovanie-srbska-bolo-velkou-chybou-ospravedlnujem-sa-srbom/844943

Tento obsah bol zaradený v Domáce, Slovania, Správy, Zahraničné, Zo života Cirkvi. Zálohujte si trvalý odkaz.