Komentár: Jedinou nádejou Fica je Kiska

Kandidát-na-slovenského-prezidenta
Ak by proti Robertovi Ficovi stál v druhom kole prezidentských volieb ktorýkoľvek iný pravicový kandidát, vďaka volebnej matematike by bolo už dnes jasné, že súčasný premiér sa budúcim prezidentom nestane. V prípade Andreja Kisku je však viac než otázne, či dokáže v druhom kole volieb pozbierať hlasy voličov Radoslava Procházku či Milana Kňažka. Kiska je tak fatálna chyba pravice, lebo Kiska je jediná Ficova nádej.

Začiatok povolebnej debaty na RTVS bol viac než symptomatickým potvrdením všetkých pochybností o politických kvalitách Andreja Kisku. Neskúsený nováčik v politickej aréne nedokázal absolvovať ani prvé zdvorilostné kolo povinných blahoželaní súperovi a namiesto toho jemu a divákom oznámil, že na neho podáva trestné oznámenie.

Vyznel tak nielen ako totálny ignorant, ale aj ako neskúsený nažhavený politický panic, ktorý sa nevie dočkať súboja o najvyššiu svätyňu slovenskej politiky. Iste, Kiska svoj príliš predčasný výpad učinil na priamu otázku moderátora, ale napríklad jeho súper Robert Fico moderátorovu otázku ohľadne trestného oznámenia elegantne ignoroval, poblahoželal Kiskovi k druhému miestu, pohovoril o svojich prednostiach a štátnicky zhodnotil doterajší priebeh volieb. Fico na rozdiel od Kisku pochopil, že moderátorovým záujmom je mať čo najostrejšiu diskusiu, čo však nie je vždy aj záujmom politika.

Osoba Kisku ako téma pred druhým kolom

Apropos, záujmy politikov- podanie trestného oznámenia kvôli Ficovým vyjadreniam na jeho adresu je tou poslednou vecou, ktorá je v záujme Andreja Kisku. Kiska potrebuje, aby sa diskutovalo nie o ňom, ale o stave krajiny a nespokojnosti občanov Slovenska.

Skutočnosť, že napriek tomu „skočí Ficovi na špek“ a podáva na neho trestné oznámenie za jeho vyjadrenia na svoju osobu je absurdný amatérizmus. Oznámiť to potom v televízii je dokonanie katastrofy- teraz už Kiska nemôže ani cúvnuť, musí to oznámenie podať, lebo inak bude vypadať ako zbabelec. Pritom, ako asi to trestné oznámenie skončí?
Ficove sluby
Snáď ani Kiska neverí tomu, že konečným dopadom trestného oznámenia bude nejaká súdna diskvalifikácia Roberta Fica ako prezidentského kandidáta, ak to je vôbec právne možné. Nie, výsledkom bude fakt, že celé trestné oznámenie pôjde nakoniec do stratena, ale hlavne že ešte predtým sa tu bude o ňom, ako i o druhom trestnom oznámení voči neznámemu páchateľovi, dva týždne diskutovať.

A ak sa hlavným predmetom diskusie pred druhým kolom stanú trestné oznámenia, znamená to teda, že dva týždne sa tu bude diskutovať hlavne o tom, či Andrej Kiska je skutočne úžerník a scientológ.

Dva najhlavnejšie týždne pred konečnou voľbou sa tak bude prepierať ako Kiska zbohatol, koľko ľudí prišlo kvôli jeho nebankovým spoločnostiam o svoje živobytie plus sa bude ešte rozoberať v súvislosti s Kiskom niečo tak tajomné ako je nejaká sekta. Fico nemusí mať na Kisku ani nič v zálohe, stačí, že sa o týchto témach bude hovoriť. Tým pádom sa totiž nebude hovoriť o pochybeniach Roberta Fica, ale o eventuálnych slabinách Andreja Kisku.

Bez vetra sa ani lístok nepohne?

Je pritom pravdepodobné, že nemalá časť voličov si povie, že bez vetra sa ani lístok nepohne, alebo sa aspoň začne samo seba pýtať, čo vlastne o Andrejovi Kiskovi vie a nevie. Ak to urobia aj voliči Radoslava Procházku a Milana Kňažka, tak sa môže stať, že napriek odporúčaniam svojich porazených favoritov zostanú nakoniec doma a Andreja Kisku voliť nebudú.

Diskusia o tom, kto je vlastne Andrej Kiska, je proste presne to, čo Robert Fico potrebuje a preto hodil Kiskovi túto návnadu, ktorú on „spapal aj s navijakom“. Keď toto Kiska nechápe, tak nemá čo vo vrcholovej politike hľadať. Skutočnosť, že časť pravicového establishmentu a médií nepochopila, že Kiskove ambície presahujú jeho schopnosti a podporila ho, je zas fatálnou chybou pravice.

Keby proti Robertovi Ficovi stál v druhom kole „nepošramotený“ Radoslav Procházka alebo aj prázdny ale skvelý taktik a rétor Milan Kňažko, bolo by už de facto dnes rozhodnuté.

Mať oslabeného Fica takto na tanieri a napriek tomu byť tak ďaleko od víťazstva je ale asi pre slovenskú pravicu symptomatické. Oni to buď jednoducho nevedia alebo i kvôli svojej rozhádanosti si nedokážu vybrať politika, ktorý by ich bezpečne udržal pri moci. A tak po Radičovej je jedinou nádejou Roberta Fica opať pravicový politik- len tentokrát sa volá Andrej Kiska.

Autor: Zolo Mikeš

http://www.aktuality.sk/clanok/249285/komentar-jedinou-nadejou-fica-je-kiska/

Tento obsah bol zaradený v Názory, komentáre a označkovaný ako . Zálohujte si trvalý odkaz.